Americký herec Robert Downey Jr., který se počátkem devadesátých let proslavil skvělým hereckým výkonem ve filmu Chaplin (1992) a v posledním desetiletí zářil na plátnech kin jako Tony Stark v sérii filmů Iron Man a Avengers, právě slaví své 56. narozeniny. Herec je dnes spokojeným a spořádaným manželem a otcem, za sebou má ale pestrý život plný večírků, alkoholu, drog a vězení. 

Robert John Downey Jr. se narodil 4. dubna 1965 v New Yorku a s profesionálním herectvím a konzumací drog setkával od útlého věku díky svému vysoce kreativnímu a bohužel také drogově závislému otci. Robert Downey Sr. (84) je americký režisér, který svého syna nijak nešetřil. Junior tak po vzoru svého otce trávil svůj život velmi divoce a pendloval mezi bujarými večírky, odvykacími centry a věznicemi.

Embed from Getty Images

Jeho herecké schopnosti a obrovský talent mu však daly status jednoho z nejžádanějších herců současnosti. Fanoušci jej milují za temné a výrazné postavy, které ztvárnil například ve filmech Temný obraz (2006), Tropická bouře (2008) nebo Sherlock Holmes (2009). A také pro jeho téměř superhrdinskou schopnost vymanit se z cesty plné drog a alkoholu, po které kráčel většinu svého života. Nesčetněkrát byl zatčen a v součtu si odseděl několik let vězení. Kvůli jeho kriminální minulosti jej v roce 2008 dokonce na několik hodin zadrželi v Tokiu na letišti a nechtěli vpustit na území Japonska, kam přiletěl na premiéru filmu Iron Man.

Embed from Getty Images

Robert Downey Jr. je držitelem ceny Zlatý glóbus a Ceny Sdružení filmových a televizních herců za roli v seriálu Ally McBealová (2001), ceny BAFTA za film Chaplin (1992), dále získal Zlatý glóbus za filmy Prostřihy“ (1993) a Sherlock Holmes (2009) a People’s Choice Awards za Avengers (2012). Kromě herectví se věnuje i produkci, se svou manželkou Susan vlastní produkční společnost Team Downey.

V letech 1984-1991 randil se slavnou hollywoodskou herečku Sarah Jessicou Parker (56), známou ze seriálu Sex ve městě. Rozešli se však kvůli Robertově závislosti na drogách a alkoholu. Mezi roky 1992 a 2004 byl Downey ženatý se zpěvačkou a herečkou Deborah Falconer, se kterou má syna Indio Falconera Downeyho (27). Jejich manželství se začalo rozpadat, když herec trávil spoustu času na odvykačkách a v léčebnách. V roce 2005 si vzal producentku Susan Levin, s kterou žije dodnes a má s ní dvě děti.

Embed from Getty Images

Naposledy jsme jej mohli vidět ve filmu Dolittle (2020) a letos, pokud to aktuálně probíhající pandemie nového koronaviru dovolí, bychom jej měli vidět ve filmech Black Widow, Sherlock Holmes 3 a All-Star Weekend. Jen pro zajímavost, za roli ve filmu Iron Man z roku 2008 inkasoval honorář $500 000, avšak za roli v Avengers: Infinity War to bylo již $75 000 000.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

Jiří Kučera
ZAKLADATEL & ŠÉFREDAKTOR