Televize Nova právě reprízuje (na svém okrajovém kanálu Nova Gold), seriál „Dokonalý svět“, který byl natočen v době, kdy měla tehdy nejsledovanější stanice u nás ještě ambice vytvářet solidní pořady a investovala do nich značné prostředky. Jenže tento bohulibý záměr zmařili „Nováci“, upřednostňující „lidovější“ podívanou. „Dokonalý svět“ je jedním z mnoha deprimujících důkazů, že o ty nejlepší zahraniční a tuzemské seriály se zajímá podstatně méně diváků, než o ty nejhorší.

Pro většinové publikum, upřednostňující hospodské a vesnické „kameňáky“ či stupidní „slunečné“ telenovely, je tento seriál zkrátka příliš dokonalý. Odehrává se totiž v nablýskaném světě módního průmyslu, navíc v redakci exkluzívního lifestylového magazínu, což je u nás považováno za prostředí pro vyvolené.

Dokonalý, bezohledný svět

Jenže autoři dokonalý svět módní a mediální branže nijak neadorují, ba právě naopak. Na osudech hlavních aktérů se snaží ukázat, jak je bezohledná, dokonce i za cenu lidských životů. To je i případ talentovaného a citlivého módního stylisty Oscara (skutečně skvěle ho zahrál Vojtěch Dyk). Poté, co dostal okamžitou výpověď za to, že kritizoval mizerné modely jednoho z potencionálních inzerentů, spáchal sebevraždu. Elegantní, sebevědomá módní ředitelka Michelle (Jitka Čvančarová) je vypoklonkována ze stejného důvodu. Podobně jako všichni zaměstnanci arogantního vydavatele Maxy (Juraj Kukura) je vydána na pospas jeho impulsivním a často nespravedlivým rozhodnutím. „Móda je byznys,“ dává bezohledný šéf všem hlasitě najevo. Šéfredaktorka Andrea (Tereza Brodská) zdrcené Michelle cynicky připomíná: „Pijeme jeho kafe, sedíme u jeho stolku.“

Vlastní zkušenosti

Autentický scénář byl navíc zásadně ovlivněn skutečností, že ho napsala Mirka Vopavová- Zlatníková, která bezesporu čerpala z vlastních zkušeností a zážitků. Půvabná tmavovláska se nejspíše stala předobrazem Andrey, šéfredaktorky magazínu Grace, marně se snažící spojit náročnou práci s rodičovstvím. Svého času totiž působila jako šéfredaktorka módních či lifestylových časopisů, nakonec však upřednostnila práci televizní scenáristky a mimo jiné se podílela na seriálech „Nevinné lži“, „Soukromé pasti“ či výpravné, mimořádně úspěšné historické minisérii České televize „Marie Terezie“. A mnohé ví o záludném světě módy i Tereza Kopáčová, jež společně s Vítem Karasem tento zdařilý seriál režírovala.

Nenaplněná očekávání

Dokonalý svět měl smůlu, že mu v době jeho premiéry v roce 2010 na televizi Nova konkuroval seriály „Okresní přebor“ a především „Ordinace v růžové zahradě“. Jeho sledovanost se pohybovala těsně pod hranicí milionu diváků, a tak „nenaplnil očekávání“. Každopádně lze souhlasit s těmi, co zastávají názor, že je od Novy sympatické, že se do žánru „dramedy“, v zahraničí oblíbené kombinaci dramatu a humoru, vůbec pustila a že jeden ze svých nejlepších počinů divákům připomíná.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz