Od nečekané a tragické smrti Tomáše Holého uběhlo již neuvěřitelných 31 let. Talentovaný dětský herec si zahrál v několika dnes již kultovních filmech a jeho herecká přirozenost je i dnes zárukou kvalitní podívané. I přes svůj velký herecký talent se Tomáš během dospívání rozhodl herectví pověsit na hřebík a žít obyčejným životem mimo záři reflektorů. Ačkoliv od jeho poslední filmové role uplynulo již dlouhých 40 let, jeho filmy se dodnes těší velké oblibě u všech generací. 

Tomáš Holý se narodil 17. března 1968. Až do svých sedmi let žil jako každý jiný normální kluk. Vše se ale změnilo poté, co se o něm zmínil jeho strýc Jan Jindra (rekvizitář na Barrandově) a doporučil ho do malé dětské role v komedii Marečku, podejte mi pero! (1976). Režisér Oldřich Lipský s ním byl natolik spokojen, že mu o rok později nabídl roli ve filmu Ať žijí duchové (1977).

Největší sláva ale přišla ve chvíli, kdy vyhrál konkurz na hlavní roli malého Vaška ve snímku Marie Poledňákové Jak vytrhnout velrybě stoličku (1977). Svou roztomilostí, upřímnou radostí a přirozeným hereckým výkonem si okamžitě získal všechny diváky, kteří tehdy na Vánoce v roce 1977 sledovali premiéru tohoto filmu.

Následovaly další role ve filmech Setkání v červenci (1978), Pod Jezevčí skálou (1978), Jak dostat tatínka do polepšovny (1978), Na pytlácké stezce (1979), Za trnkovým keřem (1980) a další.

V jedenácti letech se rozhodl, že již nechce ve své herecké kariéře pokračovat, a tak pouze dokončil přislíbené filmy (Prázdniny pro psa byl jeho posledním filmem) a německý seriál Připoutejte se, letíme nad Atlantidou. Poté již nikdy žádnou další nabídku na film, seriál či zábavný pořad nepřijal. Absolvoval gymnázium a poté se stal studentem práv na Univerzitě Karlově v Praze. Jeho přítelkyní se několik měsíců před jeho smrtí stala zpěvačka Lucie Bílá.

Tomáš Holý tragicky zahynul 8. března 1990, devět dní před svými dvaadvacátými narozeninami. O život přišel při autonehodě, když nezvládl řízení v zatáčce u obce Polevsko u Nového Boru v okrese Česká Lípa. Stalo se to poté, co jel projet kamarádův nový automobil Škoda 120. Jeho přátelé jej ještě stihli dopravit na polikliniku do Nového Boru, na následky rozsáhlých vnitřních zranění však bohužel zemřel.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

Jiří Kučera
ZAKLADATEL & ŠÉFREDAKTOR