Dva nové televizní seriály komerčních stanic, Sestřičky televize Prima a Anatomie života vysílaná na Nově, signalizují, že telenovely z lékařského prostředí zdaleka netáhnou tak, jako dříve. Obzvláště, když se v nich splácají dohromady úspěšné zahraniční vzory s českými. Výsledkem jsou naprosto mizerné recykláty a další důkazy o ubohosti současné české seriálové tvorby.

Náhlé ukončení kdysi nejúspěšnějšího televizního seriálu Ordinace v růžové zahradě někteří věrní fanoušci oplakali, zatímco jiní s úlevou konstatovali, že se konečně přestane vysílat: „Už se tam vyspal každý s každým,“ glosovali vcelku výstižně. Jenže, příšernou „Ordinaci“ nahradila na Nově podobně zaměřená Anatomie života. Samozřejmě, že její hlavní ambicí je přilákat co nejvíce „Nováků“ jako záruku reklamního zisku.

Vykradené zápletky

Vše ovšem nasvědčuje tomu, že tentokrát se televize Nova přepočítala, sledovanost Anatomie je nízká, navíc klesá. Nelze se divit, když v současnosti záběry na nemocniční prostředí evokují u mnoha lidí nepříjemné pocty, ne-li rovnou děs. Majitele Novy jistě také znepokojuje, že pro zvýšení atraktivity této novinky „nakoupila“ drahé herecké tváře, včetně jedné z největších hereckých hvězd současnosti, Ani Geislerové. Jenže, její primářka je stejně nevěrohodná jako spisovatelka Němcová v minisérii České televize Božena. Nemluvě o tom, že Aňu výrazně zastiňuje její krásnější a empatičtější sestra Ester. Nicméně, herecké obsazení lze díky některým neokoukaným tvářím ještě akceptovat, což ovšem rozhodně neplatí o slátaném scénáři. Většina zápletek je vykradená z jiných seriálů či filmů, stačí připomenout například mnohokrát obehrané lživé obvinění ze sexuálního zneužití.

Napřed Knobloch, teď Hložánek

Příkladem další trapnosti je obšlehnutá story o záhadě se zmodralým pacientem, přičemž se nakonec zjistí, že viníkem jsou jeho laciné džíny z tržnice. A to že seriáloví diváci nejsou zas tak úplně hloupí a naivní, prozrazují i rozhořčené reakce na prozatím poslední epizodu, v níž do nemocnice vtrhne rozjařený folklorní soubor. Scény jako z Troškových komedií dopálily především ty, co dobře vědí, že něco podobného je s ohledem na přísný nemocniční režim nemyslitelné.

Stejně tak jim vadí, že Nova do Anatomie života nasadila stejné herce, které znají z nekonečného seriálu „Ulice“. „Napřed Knobloch, teď Hložánek, no super sestava,“ pozastavují se. A jiné zase štve Bára Seidlová, která, podobně jako v Ulici, hraje hysterickou matku nezvedené dcery.

Vzácná návštěva

Ještě zábavnější než reakce diváků jsou reklamní výkřiky z Novy. „Tento týden přivítáme v Anatomii vzácnou návštěvu. Barbora Seidlová se nám představí jako matka zneužívané patnáctileté dcery,“ anoncují například další díly. A ještě se chlubí: „Herečka Bára Seidlová si odskočila z Ulice do Anatomie. V jaké roli zazáří?“ Reakce jsou samozřejmě jízlivé: “Jo, a Bohdalka se dlouho nikam nenacpala.“ A když se píáristé snaží publikum nalákat na milostné vztahy (a podsouvají například otázku, v čí posteli skončí Helena), dočkají se studené sprchy: „Jen žádné nevěry a pelešení zase. To už známe z jiných seriálů!“

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz