Snímek Flashdance byl natočen v roce 1983 podle celosvětově úspěšného stejnojmenného muzikálu. Představitelkou mladé, krásné a talentované tanečnice Alex Owensové je americká herečka Jennifer Beals, která právě slaví sedmapadesáté narozeniny. Jak dnes vypadá a co dělá, se podívejte v našem článku.

Americká herečka Jennifer Beals se narodila 19. prosince 1963 v americkém Chicagu. Začínala jako modelka a po své první zkušenosti u filmu, kterou získala ve snímku Moje tělesná stráž (1980), se zapsala na kurzy herectví, režie a scenáristiky. Zlomový okamžik v její kariéře nastal po konkurzu na film Flashdance (1983), kde získala hlavní roli. Okamžitě získala světovou popularitu a také nominaci na Zlatý glóbus v roce 1983. To, že je skvělá herečka, potvrdila v následujícím filmu Nevěsta (1985), kde si zahrála umělou bytost.

Embed from Getty Images

Zájem o její osobu u režisérů a filmových studií raketově vzrostl, ona se však stáhla do ústraní a měla jinou prioritu – dokončit si vzdělání. Pokračovala ve studiu na univerzitě Yale, kde absolvovala s vyznamenáním. Když se poté chtěla vrátit k herecké profesi, pochopila, že její pauza byla příliš dlouhá, protože získávala již jen méně významné role. Úspěch z jejích dvou předchozích filmů již nepřišel. I přesto ale její filmografie obsahuje desítky filmů a seriálů a jako herečka je i nadále aktivní.

Zajímavostí je, že v roce 1999 jí byla nabídnuta role Trinity v úspěšném Matrixu (1999), tu však odmítla. Nedávno byla také zvažována pro roli Sofie ve filmu John Wick 3 (2019), tu ale nakonec získala Halle Berry.

Mezi její nejslavnější filmy patří Průšvih (1992), Drahý deníčku (1993), Čtyři pokoje (1995), Proroctví (1998), Porota (2003), Kniha přežití (2010) či After: Polibek (2019). Ze seriálů jmenujme například Láska je Láska (2004-2020), Anatomie lži (2009-2010), Posedlý pomstou (2017-2018) či Bažináč (2019). V příštím roce ji diváci uvidí ve filmovém dramatu Facing the Wind po boku Melanie Griffith, Very Farmiga či Evan Rachel Wood.

Jejím blízkým přítelem je od mládí režisér Quentin Tarantino. Ještě než se v roce 1994 proslavil filmem Pulp Fiction: Historky z podsvětí, často herečku navštěvoval a stěžoval si jí, jak těžké je v Hollywoodu prorazit. Jennifer Beals se přátelím také se Stevem Buscemim, Samem Rockwellem, Jodie Foster nebo Davidem Duchovnym. Ten byl dokonce jejím spolužákem na Yaleově univerzita a v roce 1993 ji navrhoval do role agentky Scullyové v seriálu Akta X, kterou nakonec získala Gillian Anderson.

Je podruhé vdaná, s manželem Kenem Dixonem jsou svoji od roku 1998. Sedm let po svatbě se jim narodila dcera. Jennifer Beals je také nevlastní matkou dvou dětí z předchozího manželství jejího muže.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

Jiří Kučera
ZAKLADATEL & ŠÉFREDAKTOR