Slovenská herečka Adriana Romanová-Tarábková, která se u nás proslavila jako mladá zdravotní sestra „Jeskyňka“ ve filmu Jak básníci přicházejí o iluze (1984), slaví 28. května své 54. narozeniny. Herectví se již sedmadvacet let nevěnuje a žije běžný rodinný a pracovní život. Svou dřívější filmovou kariéru pokládá za uzavřenou kapitolu.

„Jsi modrá jako hladina, jsi řeka, která usíná, jsi jako nebe za úsvitu a věříš na lži ze soucitu…“ tuto básničku jí složil Štěpánek (v podání Pavla Kříže), aby jí vyznal lásku. Rok 1984 byl startem její poměrně krátké herecké kariéry, kterou odstartovala v Jak básníci přicházejí o iluze a ještě téhož roku se objevila v pohádce Král Drozdí brada po boku Lukáše Vaculíka. Režisér Dušan Klein ji objevil v časopisu Dívka, kde tehdy vyhrála soutěž Tvář měsíce. Dále ji diváci mohli vidět například ve filmech Horečka (1986), Cena odvahy (1986), Pistácikove dobrodruzstvá (1987), Šípková Růženka (1990) nebo Kačenka a zase ta strašidla (1992).

Adriana Romanová koncem roku 2013, FOTO: Petr Lemberk / MAFRA / Profimedia

V roce 1993 hrála poslední roli ve filmu Konec básníků v Čechách a od té doby se herectví nevěnuje. Nevyhovovala jí mediální pozornost a proto se slávy ve světle reflektorů dobrovolně vzdala. Je provdaná za fotbalového funkcionáře Slovanu Bratislava a fotbal je jejím velkým koníčkem. Ona sama podniká, založila a vede firmu na obalové materiály.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz