Jima Carreyho zná celý svět z kultovních filmů jako je Maska, Ace Ventura, Blbý a blbější, Yes Man nebo třeba Ježek Sonic. Málokdo však ví, že původní dráha talentovaného herce bylo vystupování v klubech pod nálepkou komedianta. Charakteristickou mimiku stihla během jeho života vystřídat i existenční krize spojená s psychickými problémy, zdravý rozum však nakonec zvítězil. Pojďte prozkoumat život osobnosti, která svým veřejným vystupováním mění svět.

Šedé dětství ve znamení chudoby

James Eugene Carrey se narodil 17. ledna 1962 ve městečku Newmarket ležící v kanadské provincii Ontario a je nejmladší ze čtyř dětí. Jeho otcem byl hudebník Percy Joseph Carrey a vždy svého syna podporoval, pomáhal mu s představeními a snažil se synovi zajistit spokojený život. Po čase však kvůli nedostatku financí změnil povolání na účetního, avšak ani přesto nebyl se svou manželkou Kathleen Carrey schopen rodinu zajistit. Malého Jima však situace nevyvedla z veselé povahy, a tak ještě v průběhu dospívání začal zkoušet komediantství.

V 15 letech se občas objevoval v místních klubech včetně podniku Yuk Yuk s jednoduchým představením, nicméně u diváků se mu stále nedařilo uspět. O rok později si mladý Jim dočasně našel práci jako vrátný továrny, aby pomohl rodině v obtížné finanční situaci a o přestávkách mohl dále trénovat své vysněné povolání a koníček. Pracoval 8 hodin po škole, přesto ve svých šestnácti letech studia nechal. Nějaký čas dokonce všichni přežívali v karavanu, protože si nemohli dovolit ani skromné bydlení.

Embed from Getty Images

.. Aneb všechno zlé je k něčemu dobré

Štěstí se nicméně pomalu přibližovalo, mladý Carrey nelenil a denně s otcem piloval nová představení. Finanční krize postupně mizela a rodina tak mohla přesídlit z karavanu zpátky do bytu. Jim nastoupil na scénu s novým číslem, tentokráte však již úspěšnějším a lidé začali zjišťovat, že začínající komik má velký potenciál. V sedmnácti letech už jako amatérský stand-up komediant vydělával pěkné peníze, a tak se rozhodl přesídlit do Los Angeles. Zde účinkoval v show The Comedy Store a okamžitě zaujal známého amerického herce Rodneyho Dangerfielda, který ho dosadil na otvíračku svého turné. Jim se svým vystoupením projel celou Severní Ameriku a v roce 1982 pak vycestoval zpátky do Toronta, kde dvakrát vyprodal halu divadelního umění Massey Hall.

Během této doby narazil na servírku Melissu Womer, která mu porodila dceru Jane. Pár se však v devadesátém pátém rozešel. Bylo jasné, že Jim není jen tak ledajaký umělec, neboť kam přišel, tam uspěl. Jeho přetrvávající píle, charakter a improvizace mu zajistila skvělou pověst prakticky kdekoliv. Odhaduje se, že Jim zvládl napodobit až 100 různých obličejů a mimicky vyjádřit i pocity, které nikdo jiný před ním nesvedl.

Hořké začátky u filmu znamenaly spoustu zkušeností

Když bylo Jimovi 19 let, přestěhoval se do Hollywoodu a divadelní sál vyměnil za natáčecí plac. Jeho první krátkometrážním projekt nesl název Introducing Janet (Rubberface) a šlo spíše o průměrnou záležitost. Ve stejném roce ztvárnil postavu Bobbyho Tolda ve sportovní komedii Cooper Mountain, která ale dopadla snad ještě hůře. Roku 1984 si zahrál opět v komedii s názvem Co jsem našel, to je moje (Finders Keepers) a dále ve filmech The Sex and Violence Family Hour a All In Good Taste. Větší příležitost dostal až s příchodem sitcomu The Duck Factory pojednávajícím o tvůrcích komiksu, který se na televizním kanále NBC zdržel ani ne rok. Získal však rovnou 2 ceny Emmy za vynikající výpravu a grafický design.

Embed from Getty Images

Sebevědomí Jima Carreyho pod rouškou televizního průmyslu pomalu sílilo – to však ještě nevěděl, kam až se díky své osobnosti a atraktivní povaze dostane. Ve třiadvaceti letech získal hlavní roli v hororové komedii Pro jedno kousnutí (Once Bitten) a dále vedlejší ve snímcích Peggy Sue se vdává po boku Nicolase Cage a Kathleen Turner (trojnásobná nominace na Oscara) a také Pozemšťanky jsou lehce k mání (Earth Girls Are Easy). Kriminální žánr Carrey okusil v osmaosmdesátém, kdy účinkoval ve filmu Sázka na smrt jako Johnny Squares. Během příprav komediálního pořadu In Living Color od stanice Fox zavolal Damon Wayans svému bratrovi Keenenovi, který Carreyho během chvíle bez váhání obsadil do hlavní role a kultovní postava byla na světě. I dnes patří seriál k nadprůměrným kouskům, přičemž důkazem je hodnocení českých diváků sahající na stupnici 83%. Projekt vybojoval celou řadu ocenění včetně Emmy a byl dohromady jedenadvacetkrát nominován.

Roku 1991 vznikl krátký dokumentární vstup s názvem Jim Carrey: Unnatural Act, ve kterém vůbec poprvé ztvárnil sám sebe. V šestačtyřiceti minutách divákům předvádí svou mimickou show, baví unikátními vtipy a servíruje zábavu přetrvávající i po samotném konci. Titul patří dodnes k těm nejlepším počinům a hnacím motorům Carreyho neutuchající kariéry, která v budoucích letech nabere ještě modernější a lepší obrátky, než kdy dřív.

Hollywoodský zlom přišel roku 1994

Filmová komedie nesoucí název Ace Ventura: Zvířecí detektiv z roku 1994 posunula Jimův bláznivý charakter na trojrozměrný level a po předchozích rolích jde o další symbolickou pecku, kterou snad ani netřeba představovat. Jen v Americe a Kanadě komediální trhák vydělal přes 72 milionů dolarů. Následovala superhrdinská komediální nálož Maska od režiséra Chucka Russella nominovaná vůbec poprvé na cenu Zlatých Glóbů, kde nám bylo ukázáno, kam až je herec ochoten se svým bláznivým charakteristickým pudem a potrhlými grimasami zajít. Bohužel přichází i to, čeho se celá rodina bála – Jimův otec Percy umírá, což Jima nakrátko sebere. Stejného roku jsme byli svědky snad toho nejhloupějšího filmu vůbec o dvou spolubydlících, Lloydovi a Harrym, kde si Jim Carrey zahrál po boku Jeffa Danielse – jde samozřejmě o komediální titul Blbý a blbější. Filmová série dostala rovnou dva díly a i dnes se těší velké oblibě – převážně díky memes a všelijakým vtipným obrázkům, které definují myšlenkové pochody každého, kdo snímek dokoukal až do konce. Poté následovala účast v neméně úspěšném pokračování Ace Ventura: Volání divočiny a role záporáka „Hádankáře“ (The Riddler) v superhrdinském akčním titulu Batman navždy, kde netopýří oblek navlékl Val Kilmer.

Druhá polovina devadesátých let patřila jak komediálním, tak i trochu hlubším filmovým titulům. Cable Guy od studia Sony sice vyhořel jako plamen svíce, Carreyho spolupráce s režisérem a hereckým kolegou Benem Stillerem mu však dodala plno nových zkušeností. Za roli hlavního protagonisty, Chipa Douglase, navíc obdržel vůbec nejvyšší honorář jakožto komediální herec pohybující se okolo 20 milionů dolarů. Dalším projektem je fantasy drama Lhář, lhář, které si pohrávalo s myšlenkou, jak by zhruba vypadal právník, který ze dne na den ztratí možnost lhát.

Výkon v následujícím sci-fi dramatu The Truman Show diváky oslovil natolik, že herci přinesl oscarovou nominaci a k tomu jeden Zlatý Glóbus. Druhý Zlatý Glóbus získal poté, co všem vyrazil dech ve filmu Muž na Měsíci (Man on the Moon) pod režií Miloše Formana. Zde měl tu čest ztvárnit svůj idol a životní inspiraci, komika Andyho Kaufmana.

Embed from Getty Images

Pokud milujete nebo naopak nesnášíte vánoční svátky, pak si jistě jako první vybavíte nevrlého chlupatého Grinche. Věděli jste ale, že v hrané verzi z roku 2000 to byl právě Jim, kdo postavě propůjčil pohyby a veškeré grimasy? Že ne? Tak teď už ano. O režii se postaral Ron Howard film vynesl herci komerčně vůbec největší úspěch v kariéře.

Jim je přesnou definicí odhodlanosti, trpělivosti a píle, neboť za každou jeho rolí stály desítky hodin příprav a tvrdé práce. Jednou dokonce prohlásil:

,,Je lepší riskovat, že zemřete hlady, než že se dobrovolně vzdáte svých snů. Pokud to totiž uděláte, co Vám vlastně zbyde?“

Embed from Getty Images

Milostný život připomíná horskou dráhu

Kanadský herec se oženil dvakrát. První manželkou byla již zmíněná Melissa Womer, která pracovala jako servírka v kalifornském zábavním klubu Comedy Store. Pár přivedl na svět dceru Jane, roku 1995 ale jejich vztah bohužel zkrachoval. Podruhé se oženil o rok později, a to s hereckou kolegyní Lauren Holly – tentokráte však manželství nevydrželo ani rok.

V následujících letech už šlo pouze o známosti, které herec z větší části poznal během natáčení jednotlivých snímků. První z nich je Renée Zellweger. Zde se na rozchodu podílela z větší části Jimova začínající bipolární porucha a deprese, i přesto několikrát prohlásil, že právě Renée byla láskou jeho života. Od roku 2005 – 2010 žil s modelkou Jenny McCarthy a vztah byl poměrně dost medializován, napříč tomuto faktu oba zůstávají až do dnešního dne dobrými přáteli.

Dva roky na to už Jim randil s makeup artistkou Cathrionou White, ovšem právě tento vztah se jevil jako drsný a věčně protkaný divokými hádkami. Pár společně strávil tři roky a definitivně spolu skončili 28. září 2015, pak ale přišla tvrdá rána – Cathriona tu samou noc spáchala sebevraždu a zanechala po sobě jen dopis na rozloučenou, ve kterém vylíčila Carreyho závislost na drogách, alkoholu a rovněž to, jak na ni měl špatný vliv. Herec však jakékoliv nařčení zásadně odmítl a nakonec se skutečně ukázalo, že obžaloby nebyly pravdivé.

Poslední známostí byla komička Ginger Gonzaga, kterou herec přivedl na předávání Zlatých Glóbů roku 2019. Osud tomu ale zase nepřál a server The Daily Mail po 8 měsících přišel s informací, že vztahu je opět konec.

Změna filozofie, krize identity a novodobá kinematografie

Ačkoliv se život herce, komedianta a částečně i scenáristy může zdát pohádkový, během života jej několikrát zasáhla krize identity, při které se stáhl do ústranní a začal malovat – tak vznikl dokument Jim Carrey: I Needed Color. V šesti minutách se dozvíme, jak pohlíží na duchovno, s čím dlouho bojoval a jak vypouští stres, který k Vám jakožto ke známé osobnosti s dlouhým příběhem zcela jistě dorazí.

V jeho životě několikrát došlo k událostem, které jej poznamenaly a přes které se psychika dostává pomalým tempem. Ať už jde o smrt milovaného otce spojená s neutuchající podporou obou rodičů v dospívání, odchod bývalé přítelkyně a dopis, kde vás označí a popíše, jak negativní vliv jste na ni měli. Jim dlouho hledal sám sebe, bojoval se slávou a nevěděl, kam patří. Veškeré scénáře popisující figurky ve filmech nebyly opravdovým já, a to zapříčinilo postupný rozklad jeho osobnosti.

Embed from Getty Images

Na pár let kompletně změnil chování, Z podvědomí vyplouvala arogance a spád optimismu, díky kterému jsme si jej už během krušných začátků tak oblíbili. Téměř nevycházel ven, nikde se neukazoval a teprve před pár lety spatřil opět světlo veřejnosti. Tvář mu ozdobil plnovous a z Jima vzešla nová persona. Charakter, který poznal svou vlastní cenu, který přestal bojovat s krizí existence a který přijal sebe samého tak, jak je.

Do kinematografie nového milénia přispěl svou účastí ve filmech Yes Man, Vánoční koleda, Pan Popper a jeho tučňáci, Kick-Ass 2 či Ježek Sonic. Překvapil ale také svým působením v několikadílném seriále K smíchu (Kidding), kde jsme jej napříč dvěma řadami vídali jako ikonu dětské televizní zábavy, Mr. Picklse.

Embed from Getty Images

Jim Carrey je jednou z nejvýraznějších osobností nejenom u filmu, nýbrž umění obecně. Jeho schopnost rozesmát jakéhokoliv diváka a motivovat vlastními zkušenostmi tady přetrvává již 59 let a my přejeme, aby zůstal i nadále stejným optimistou, jako doposud. Který snímek máte s hercem nejradši? Dejte nám vědět níže do komentářů nebo na naši facebookovou stránku!

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz