Jiří Sovák (†79) patří bezesporu mezi naše herecké legendy a právě si připomínáme výročí 101 let od jeho narození. Dokázal zahrát cokoliv, proto byl u režisérů a diváků tolik oblíbený. Zasloužilý umělec nešel pro slovo daleko a pokud se mu někdo znelíbil, uměl to dát pomocí své „smrtící ironie“ najevo. 

Herec si své rodné příjmení Schmitzer změnil během německé okupace. Byl třikrát ženatý a jeho poslední manželkou byla Anna Schmitzerová, později Sováková, která ho přežila o 20 let. I tak spolu oslavili čtyřicáté výročí svatby. Jeho první manželkou byla Blanka Schmitzerová, s níž měl syna, také českého herce, Jiřího Schmitzera (72).

Posted by Jiří Sovák on Wednesday, August 20, 2014

Otce a syna bok po boku před kamerou si můžete pamatovat například ze seriálu Chalupáři, kde ale ztvárnili dědečka a vnuka, nebo ve filmu Marečku, podejte mi pero! Zajímavostí je, že ve snímku Zítra vstanu a opařím se čajem nadaboval Jiří Schmitzer svého otce v jeho mladší verzi Klause Abarda.

Posted by Jiří Sovák on Wednesday, September 28, 2016

Vztahy mezi otcem a synem nebyly nikdy dobré, svůj podíl na tom mělo i to, že se s jeho matkou rozvedli, když byl syn Jiří ještě malý a Blanka Schmitzerová mu to měla za zlé a všemožně se snažila kontaktu mezi nimi zamezit. Zlomový okamžik nastal během natáčení komedie Marečku, podejte mi pero!, kdy oba doufali, že se vztah mezi nimi zlepší. Stal se ale pravý opak. Jiří Schmitzer totiž pod vlivem alkoholu způsobil autonehodu, kdy srazil chodce a ten bohužel nehodu nepřežil. Byl odsouzen na tři roky a odseděl si polovinu, za dobré chování byl poté propuštěn. Sovák po této tragické nehodě svého jediného syna vydědil. Do konce svého života už spolu nepromluvili.

Také Sovák se stal obětí autonehody, kterou zavinil v roce 1983 nezodpovědný řidič. Zdravotní potíže, které po nehodě měl, ho poté již doprovázely až do smrti. Pobýval většinu času v Praze v bytě či ve Stříbrné Skalici na chalupě. Před kamerou se objevil naposledy rok před svou smrtí ve snímku Návrat ztraceného ráje.

Velký pan herec, bavič a legenda Jiří Sovák zemřel v Praze 6. září 2000 ve věku 79 let.

Posted by Jiří Sovák on Saturday, April 15, 2017

 

Připomenout si otce a syna v legendární komedii Marečku, podejte mi pero! můžete 26. prosince ve 21:45 a o den později ve 14:50 na programu ČT1.

Zdroje: ct24.ceskatelevize.cz, ceskatelevize.cz, wikipedia.org, cesky.radio.cz

-reklama-

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

REDAKTORKA & SOCIAL MEDIA