Podívejte na fotky v galerii
Podívejte na fotky v galerii
Podívejte na fotky v galerii
Podívejte na fotky v galerii

Od premiéry divácky oblíbené pohádky Dívka na koštěti uplynulo letos neuvěřitelných 50 let. Kromě hereckých legend jako Vladimír Menšík, Stella Zázvorková, Josef Bláha, František Filipovský a dalších, se ve filmu v malé roli Čendy Bujnocha, problémového žáka deváté třídy, objevil Michal Hejný.

Michal Hejný se narodil 25. května 1955 v Praze. Jeho maminka byla Liselotte Teltscherová, která byla českou rostlinnou fyzioložkou a spoluzakladatelkou české školy vývojové biologie rostlin. Jeho otec Slavomil Hejný byl jedním z nejvýznamnějších evropských botaniků 20. století.

Čenda z Dívky na koštěti byl jeho jediný filmový počin. Ještě získal malou epizodní roli v seriálech 30 případů majora Zemana (zde nebyl dokonce ani uveden v titulcích) a Žena za pultem. Začínající herec se toužil stát profesionálním hercem, a tak přerušil studium Státní konzervatoře a přestoupil na DAMU, kde mezi jeho spolužačky patřily například Jana Paulová Simona Stašová. Školu však úspěšně neukončil, protože byl z DAMU vyloučen.

Ve svých třiadvaceti emigroval do USA. Nejprve odjel na devizový příslib do Itálie a odtud se již zpět do ČR nevrátil. Pobýval krátce v Říme a poté již natrvalo odcestoval do USA. Zde se dostal na hereckou školu Lee Strasberga, ale ani tady studium nedokončil. Nadobro se tak vzdal snahy a snu o herecké kariéře.

Dokázal se domluvit šesti jazyky, byl velmi inteligentní a nadaný. Jednou dokonce vystoupil před slavnou americkou zpěvačkou Barbrou Streisand. V USA se bohužel Michal Hejný nakazil virem HIV, které se po čase plně rozvinulo v AIDS, a to kvůli probíhajícímu virovému onemocnění. V Americe 22. října 1996 ve věku pouhých 41 let Michal Hejný umírá.

Na fotografii níže je v New Yorku se svojí maminkou Liselotte Teltscherovou, která byla českou rostlinnou fyzioložkou a spoluzakladatelkou české školy vývojové biologie rostlin. I jeho otec Slavomil Hejný byl jedním z nejvýznamnějších evropských botaniků 20. století.

Michala Hejného jako Čendu Bujnocha si můžete připomenout na Nova Cinema 8. listopadu od 16:40 a 10. listopadu od 13:30.

Zdroje: wikipedia.org, csfd.cz, fdb.cz

-reklama-

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

REDAKTORKA & SOCIAL MEDIA