28. října se přesně před 46 lety narodil americký herec Joaquin Phoenix. Jaké filmy s ním byste si rozhodně neměli nechat ujít a proč nerad mluví o svém zesnulém bratrovi Riverovi?

To, že se Joaquin bude věnovat filmové branži, bylo více než pravděpodobné, poněvadž všichni jeho čtyři sourozenci jsou herci. Nejproslulejší z nich je asi Joaquinův bratr River, který se ale dožil pouhých 23 let. Jeho smrt byla vskutku tragická, poněvadž zemřel po předávkování kokainem a morfinem. Zajímavé je, že pro roli Jokera si Joaquin vlastnoručně vytvořil Jokerův deník obsahující i pasáž o umírání na chodníku, kdy si lidé nebožáka ani nevšímají a prostě ho jen tak překračují. A právě Joaquinův bratr River zemřel na chodníku také a Joaquin byl u toho přítomen.

Je možné, že tyto dvě skutečnosti spolu mají nějakou spojitost, poněvadž smrt jeho bratra tehdy mladého Joaquina jistě silně ovlivnila.

Jedním z předpokladů pro Joaquinovu hereckou výraznost je jeho původ, který se odrazil na jeho netradičním vzhledu – ze strany matky má totiž židovské kořeny (a jeho matka se narodila do maďarsko-ruské rodiny), ze strany otce má zase anglicko-německo-francouzskou krev.

Joaquin si odbyl svůj první filmový debut v epizodě sitcomu Seven Brights for Seven Brothers v roce 1982. Ačkoliv v 80. a 90. letech přemítal, zda pokračovat v herectví (kvůli srovnávání s jeho starším zemřelým bratrem Riverem, o němž doteď nerad v rozhovorech mluví), ale nakonec naštěstí vytrval a na začátku druhého tisíciletí začal dostávat první velké role – ztvárnil třeba abbého ve filmu Quills – Perem Markýze de Sade, sadistického a vypočítavého císaře v Gladiátorovi. Výrazný byl i ve filmech Znamení a Vesnice (oba dva jsou mysteriózní filmy od M. Nighta Shyamalana).

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Joaquin Phoenix (@joaquinlphoenix),

Mezi jeho další úspěšné filmy patří také Walk the Line (kde ztvárnil Johnnyho Cashe), romantické sci-fi Ona a v poslední době velmi oceňovaný snímek Joker, za roli v němž získal Oscara.

Rodiče Joaquina jsou ekoaktivisté a Joaquin je od svých tří let vegan a spolupracuje s PETA a In Defense of Animals. Na focení pro Pradu si nejspíše proto odmítl obout boty z kůže. Joaquin nikdy nečte žádné články o sobě, ani recenze na filmy, ve kterých hrál. Pokoušel se léčit z alkoholismu a závislosti na cigaretách, přičemž v druhém případě si po své hypnoterapii na odvyknutí ihned koupil krabičku cigaret. Od roku 2018 je jeho partnerkou herečka Rooney Mara, s níž se mu letos v září narodil syn River. Jméno vybrali na počest jeho zesnulého staršího bratra.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Rooney Mara (@rooney.mara),

Joaquin často hraje temné padoušské postavy a psychicky labilní jedince (o tom jsme se mohli přesvědčit například v Gladiátorovi a Jokerovi, ale také ve snímcích Nikdys nebyl a Iracionální muž).

Tento rok se podílel na krátkém filmu s environmentální tématikou Guardians of Life, do budoucna si zahraje Napoleona Bonaparte ve filmu Kitbag a plánuje se i natáčení Jokera 2.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz