Americký herec John Travolta se v roce 1977 díky roli tanečníka ve filmu Horečka sobotní noci proslavil po celém světě a rozpoutal obrovskou vlnu zájmu o disko. Na dlouhou dobu se stal idolem miliónů lidí na celém světě a zařadil se mezi nejvyhledávanější herce Hollywoodu. Jak se tato herecká ikona od svých prvních rolí změnila a čemu se dnes věnuje?

Americký herec, tanečník a zpěvák se narodil 18. února 1954 ve městě Englewood ve státě New Jersey jako John Joseph Travolta. Je nejmladším z šesti sourozenců, jeho matka Helen Cecilia Travolta (rozená Burke) byla zpěvačkou a herečkou, ale později se stala učitelkou na střední škole. Po otci je italského původu a po matce irského. Byl vychován v římskokatolické víře, ale v roce 1975 konvertoval ke scientologii.

Ve filmu Horečka sobotní noci, FOTO: Paramount Pictures, distr. FTV Prima

Jeho první hereckou příležitostí se stala vedlejší role v divadelní verzi muzikálu Pomáda. Po rychlém úspěchu na Broadwayi se přestěhoval do Los Angeles, aby se stal hollywoodským hercem. První důležitou příležitost dostal v dnes už legendárním hororu Carrie z roku 1976. Ve stejné době se začal objevovat na televizní obrazovce v seriálu Welcome Back, Kotter.

Prorazil jako tanečník, zpěvák a lamač dívčích srdcí v hitech Horečka sobotní noci a Pomáda z let 1977 a 1978. Oba filmy patřily k nejúspěšnějším titulům 70. let a udělaly z Travolty mezinárodní hvězdu. Ve 24 letech se navíc díky Horečce sobotní noci stal jedním z nejmladších herců nominovaných na Oscara. Úspěch měl i s následujícím filmem Městský kovboj, díky kterému v roce 1980 pomohl inspirovat celonárodní hudební nadšení.

Během 80. let už se mu ale tolik nedařilo, mezi propadáky bylo mimo jiné pokračování Horečky sobotní noci nazvané Staying Alive (se stejnojmennou písničkou od Bee Gees), režírované Sylvesterem Stallonem, a Travoltova kariéra pozvolna upadala.

V 90. letech mu pomohla role v komediální sérii Kdopak to mluví a díky gangsterovi v Pulp Fiction: Historkách v podsvětí se následně znovu stal ikonou filmového plátna. Za film byl podruhé nominovaný na Oscara. Dařilo se mu i s akčními filmy Operace: Zlomený šíp nebo Tváří v tvář.

V roce 2000 se nechal nalákat do hlavní role sci-fi rádoby eposu Bojiště Země: Sága roku 3000 podle knížky zakladatele scientologie L. Rona Hubbarda, který brutálně propadl. S komedií Divočáci nebo muzikálem Hairspray, ve kterém si v přestrojení zahrál matku hlavního hrdiny, se mu naopak celkem slušně u diváků zadařilo. V posledních letech se objevuje spíše v akčních thrillerech, zahrál si například ve snímcích Ztracená minulost, Trading Paint a The Fanatic. Jeho kariéra však čeká na nový impulz a na novou velkou roli.

Embed from Getty Images

Travolta chodil s herečkou Dianou Hylandovou, která v roce 1977 zemřela na rakovinu prsu. V roce 1991 se oženil s herečkou Kelly Prestonovou a 13. dubna 1992 se jim narodil syn Jett (na smínku níže), který však tragicky zemřel v roce 2009 kvůli úderu do hlavy po záchvatu. Zdravotní problémy měl už od dětství.

Embed from Getty Images

V roce 2000 se manželům narodila dcera Ella Bleu a v roce 2010 se jim narodil syn Benjamin. 12. července 2020 jeho žena zemřela po dvou letech léčby rakoviny prsu, bylo jí 57 let. Travolta se s tím stále velmi těžce vyrovnává a prozatím odmítá všechny herecké nabídky.

Embed from Getty Images

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz