Mistr filmové hudby John Wiliams dnes slaví již 87 narozeniny. Americký skladatel stále tvoří a doufám, že jeho hudba bude provázet ještě mnoho významných filmových děl, která se, i díky němu, zapíší do historie zlatého a stříbrného plátna.

-reklama-


John Towner Williams, narozen 8. února 1932 v New Yorku, se na klavír začal učit hrát již v šesti letech a později k tomu přidal fagot, violoncello, klarinet, pozoun a trumpetu. V roce 1948, kdy bylo Johnovi 16 let, se přestěhoval s celou rodinou do Los Angeles. Jako teenager začal skládat vlastní hudbu a založil malou kapelu. Když zjistil, že klarinet a klavír jsou v různých klíčích a je tedy nutné naučit se hudbu převádět, strávil nespočetně večerů v suterénu domu a hltal knihy o orchestraci.

Koncem roku 1950 začal studovat na Los Angeles City College se zaměřením na orchestraci a k tomu navštěvoval soukromé hodiny s italským skladatelem Mario Castelnuovo-Tedesco.

V roce 1951, kdy John oslavil 19 narozeniny, byl povolán k americkému letectvu (U.S. Air Force), kde během své služby hrál, skládal a dirigoval hudbu pro vojenské kapely. Po ukončení své vojenské služby se John zapsal na Juilliard School of Music v New Yorku na studium klavíru a po dostudování konzervatoře se chvíli živil v nočních klubech jako jazzový klavírista.

Až když se v roce 1956 vrátil do Los Angeles, začala jeho první spolupráce s filmovým průmyslem, zatím jako studiový pianista, ale my už dobře víme, kam se jeho kariéra začne ubírat dál.

První filmy, pro které začal skládat, nepatřily sice mezi nejvýraznější snímky, John na sebe svou hudbou ale dokázal upozornit, což se mu vrátilo v podobě prvních cen Emmy a Grammy.

Velký zlom v jeho kariéře nastal po uvedení filmového muzikálu Šumař na střeše (Fiddler on the Roof) v roce 1971, za který dostal svého prvního Oskara za nejlepší adaptovanou hudbu. Nicméně po tomto úspěchu měl John poněkud smůlu na filmy a žádný se nedočkal vřelého přijetí publikem. Johnova hudba byla ale již známá, a tak bylo jen otázkou času, kdy si ho najde, tehdy teprve začínající režisér, Steven Spielberg. Spolupráce těchto dvou mistrů začala v roce 1974 při natáčení Spielbergova prvního celovečerního filmu Sugarlandský expres.

Spielberg + Wiliams = filmová extáze

WallpaperCave

John Wiliams, jinak tedy dvorní skladatel Stevena Spielberga, sám říká, že se Stevenem se mu pracuje velmi dobře, protože režisér sám má velmi dobrý smysl pro rytmus a tempo filmu. Díky této kooperaci vznikly tak nezapomenutelné skladby, které se divákovi vybaví při pouhém vyslovení filmů, jako Indiana Jones, Jurský park, Zachraňte vojína Ryana, Chyť mě, když to dokážeš, E.T. – Mimozemšťan, Schindlerův seznam a mnoho dalších. Nemohu nezmínit kultovní Čelisti. Kdo z vás si při koupání nevybaví plíživou hororovou hudbu ohlašující příchod kolosálního lidožrouta?

K ústřední melodii z Čelistí se váže historka, že když ji John zahrál Stevenovi poprvé, ten to považoval za vtip, bylo to příliš jednoduché a prosil ho, aby film bral vážně. John mu na to odvětil, že to myslí naprosto vážně, vždyť je to film o prehistorickém monstru, které k nám připlouvá z pradávné historie, tam není prostor pro žádnou poetiku, jen základní instinkty. Sami víte, jak tento duel ve finálním díle dopadl.

Jejich, zatím, posledním společným počinem je film Akta Pentagon: Skrytá válka (2017). Další spolupráce proběhne nejspíše při natáčení pátého a posledního dobrodružství Indiana Jonese, které je prozatím předpovězeno na rok 2021.

Nová naděje s Georgem Lucasem

Daily Bruin

Dnes již kultovní Hvězdné války (Star Wars) bychom si jen těžko dokázali představit bez dechberoucí hudby, která vás přimrazí ke křeslu od samého začátku, kdy na obrazovce čtete známý žlutý text letící vesmírem.

Když v roce 1977 John Williams skládal pro George Lucase hudbu, původně si myslel, že jde o dětský film, ze kterého bude opravdu skvělá sobotní dopolední show. Nečekaný celosvětový úspěch ale nehasne ani s přibývajícími roky a stále patří mezi vůbec nejlepší filmovou hudbu v historii.

Někteří kritici, tvrdili, že hudba nejenže překonala film, ale pomohla ho i definovat. John Williams stvořil hudbu pro všech, zatím, 8 epizod vesmírné ságy a plánuje se jeho spolupráce i na posledním devátém filmu z hlavní linie Hvězdných válek, který má mít premiéru 19. prosince tohoto roku.

Těšíte se?

Na závěr musím říct, že mě mrzí, že jsem více nezmínila i další světové filmy, které jsou obdařeny kouzlem hudby mistra Johna Williamse. Proto musím uvést ještě alespoň poslední, čímž je Harry Potter, který je kultovní nejen díky předloze J. K. Rowling a výborných režisérů jako Chris Columbus, Alfonso Cuarón, Mike Newell a David Yates, ale také díly nesmrtelné hudbě, která nás a Harryho provázela neuvěřitelných 10 let.

John Williams sice přímo skládal pouze pro první 3 filmy o Harry Potterovi, což je věčná škoda, ale motiv jeho hudby zůstal. Všechny filmy spojuje kouzelná Hedwig’s Theme, kterou si můžete připomenout v tomto videu.

Všechno nejlepší mistře!

Zdroje: Youtube (Steven Spielberg with John Williams talk about the soundtracks for E.T. and Jaws, John Williams accepts the 44th AFI Life Achievement Award, Star Wars – Music by John Williams Rare 1980 Documentary), Encyclopedia.com

-reklama-