Joaquin Phoenix, figurující v celovečerním psycho-dramatu ,,Joker“ od režiséra Todda Phillipse, v nás i po konci filmu zanechal nepříjemné pocity. Jeho postava jménem Arthur Fleck totiž ve snímku připravila o život hned několik lidí, a to včetně své adoptivní matky. Pojďte se podívat na zajímavou teorii o možné minulosti a románku Penny Fleck s Thomasem Waynem.

Příběh o psychicky narušeném a osamělém komikovi, který dochází na pravidelná sezení a vede si speciální deníček se šílenými zápisky doufajíce, že jednou ve své profesi uspěje, to svou kvalitou dotáhl až na Oscara. A není se čemu divit, když vezmeme v potaz už jen samotný soundtrack, který jednotlivé scény podkládá děsivou, místy až mrazivou náladou a působí tak jako jeden ze dvou nejpodstatnějších prvků projektu. Ve filmu nic nechybělo, s dialogy si režisér společně se Scottem Silverem poradil bravurně a my jsme díky tomu odcházeli z kina po dvou hodinách dostatečně znepokojeni.

FOTO: Warner Bros.

A když píšu znepokojeni, myslím tím částečně i zmateni. Veškeré Arthurovo jednání se totiž zdá být spontánní, šílené a divoké – co když však k určitým událostem nikdy nedošlo? Jako třeba ona finální scéna v Arkhamské psychiatrické léčebně. Zde se žena ptá, čemu se Arthur tak strašně moc směje. On jí na to odpoví, že vtipu, který by ona sama nepochopila, přičemž se objeví záběr na zavražděné rodiče malého Bruce Waynea (budoucí Batman).

Sám Todd Phillips v několika rozhovorech uvedl, že to, jak dané scény pochopíme a co si z nich odneseme, je čistě jen na nás. Mohlo by to tedy znamenat, že Joker si vytvořil vlastní scénář života, ve kterém je uctíván jako vůdce městského gangu „klaunů“, ačkoliv byl ihned po vraždě Murraye Franklina ze studia odvezen na policejní stanici a poté převezen na psychiatrii.

FOTO: Warner Bros.

Asi nejzajímavější teorie o skutečných událostech se týká Penny Fleck (Frances Conroy), která zhruba v polovině filmu požádá Arthura, aby na poštu zanesl dopis určený Thomasi Wayneovi (Brett Cullen). V něm se Penny omlouvá za všechny události a nepříjemnosti, přičemž dodává, že Arthur je jeho syn. Po tomto zjištění Arthur zamíří na představení Charlieho Chaplina do místního divadla, kde Thomase konfrontuje tím, aby mu skutečnost potvrdil. Ten ji však hrubě odmítne se slovy, že jeho matka trpěla přeludy a byla tak umístěna do gothamské nemocnice pro duševně choré, kam ihned poté zamíří i Arthur.

Zde si vyžádá spisy Penny Fleck a zjistí, že byl v dětství adoptován a ve velké míře týrán, a to právě vlivem své náhradní matky, která se rovněž stala obětí domácího násilí. Hrozné na tom je, že se Penny bála cokoliv nahlásit, což je i v dnešní době největším problémem týraných žen. Malý Arthur tak trpěl zcela nedobrovolně, odnesl si silné trauma, během dospívání se stranil jakéhokoliv kontaktu s lidmi a proto mu společnost příliš nevoní.

Poté zamíří do nemocnice a svou náhradní matku udusí polštářem. Ne proto, že by mu celý život lhala, nýbrž proto, jak Thomase obdivovala a opěvovala jako „skvělého muže“.

FOTO: Warner Bros. (mladá Penny Fleck na sezení v gothamské nemocnici pro duševně choré)

Spousta diváků však začala polemizovat o tom, že by Thomas Wayne skutečně pravým otcem ,,Jokera“ být mohl, neboť je multimilionář se silným vlivem na dění ve městě. Kromě toho, že se ucházel o místo starosty, pro něj Penny Fleck nějakou dobu v minulosti pracovala, což zapříčinilo postupný nárůst sympatií, avšak zároveň nejasné vyhlídky do budoucna. Touto dobou už byl totiž Thomas zasnoubený se svou polovičkou Marthou, no a Penny zase společnicí agresivního partnera se sklony k násilí. I tak Penny nepřestávala Thomase kontaktovat skrze dopisy, doufajíce, že s ním jednou začne nový život.

Jak je ve snímku několikrát zmíněno, tak Gotham se stal jakýmsi „špinavým“ městem s vysokou kriminalitou, zločinem a krádežemi, kde peníze hrají důležitou roli v oblasti politiky a vládního systému. Nikoho by tudíž asi nepřekvapilo, kdyby měl jeden z nejvlivnějších lidí kontakty na úřadech a veřejných institucích – tedy i gothamském psychiatrickém zařízení. Mohl by zfalšovat veškeré dokumenty o životě svých milovaných či známých, aby se v případě nouze nikdo nedozvěděl skutečnou pravdu.

FOTO: Warner Bros. (Thomas Wayne, multimilionář a kandidát na starostu Gothamu)

Ačkoliv teorií existuje několik, dvě zmíněné mi přišly nejatraktivnější vzhledem k celkovému ději zasazenému do 80. let minulého století, kdy vše vypadalo úplně jinak. Kvituji myšlenku vytvořit komiksovou ikonu s psychickou poruchou, jejíž mysl je zvrácená, zakrnělá a přesto tak unikátně vypracovaná. Doufejme tedy, že pokud bude oficiálně potvrzen druhý díl tohoto psycho-dramatu pod režisérským křídlem Todda Phillipse, se určité nejasnosti vysvětlí, teorie potvrdí a my tak budeme usínat s klidnou hlavou.. nebo alespoň někteří z nás.

Embed from Getty Images

Viděli jste snímek Joker? Co na celkové zpracovaní včetně jednotlivých dialogů a vizuální stránky říkáte? A přáli byste si druhý díl?

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz