Snímek Joker aktuálně válcuje kina po celém světě, sbírá pozitivní reakce diváků i kritiků a bezesporu aspiruje na filmové překvapení letošního roku. Pojďte si přečíst zajímavosti, fakta a perličky, které jsou přímo spojené s natáčením.

Joker je prvním snímkem, na kterém Todd Phillips (který režíroval, produkoval snímek a podílel se na jeho scénáři) a Joaquin Phoenix spolupracovali. Phillips a Scott Silver (scenáristický tým) při psaní role Arthura Flecka mysleli na výtečného herce s cenou za herectví.

I když Joaquin Phoenix již dlouho obdivoval práci legendárního herce Roberta De Nira, Joker byl prvním snímkem jejich vzájemné spolupráce.

FOTO: Vertical Ent.

Příběh Jokera je zasazen do kulis smyšleného velkoměsta Gotham City. Hlavní část náměstí Gotham Square byla pořízena na křižovatce ulic Newark’s Broad a Market Streets. Toto křížení je známé jako Times Square Newarku; jeho atmosféra a architektura připomíná newyorkské náměstí Times Square před přibližně čtyřiceti lety.

I když se Joker odehrává přibližně kolem roku 1981, režisér Todd Phillips do snímku použil automobily z let sedmdesátých, protože lépe odrážely jeho syrovou vizi snímku.

Během natáčení Jokera filmaři dočasně zabrali na 20 křižovatek v Newarku a New Jersey. Na místa byl zakázán vstup veřejnosti. Na odklon dopravy a kontrolu pohybu chodců dohlíželo 29 strážníků.

Pro scénu ze začátku Jokera, kde Arthur cestuje autobusem hromadné dopravy, byl z muzea automobilismu v South Jersey zapůjčen vůz ze sedmdesátých let.

FOTO: Vertical Ent.

Celkově se na snímku Joker podílelo na 4000 komparzistů. Jejich největší počet, 455, byl použit ve městě Jersey City ve scéně před Wayne Hall. Režisér Todd Phillips a jeho tým scénu točili na bulváru Johna F. Kennedyho, známého jako Pátá třída města Jersey City.

Pro snímek Joker byly interiéry Wayne Hall natočeny v Brooklynu v prostorách pověrami opředeného divadla Kings Theater, legendárního filmového paláce s kapacitou 3,676 míst k sezení. Divadlo fungovalo v letech 1929 až 1977. Nedávno však bylo za 93 millionů dolarů zrenovováno a v roce 2015 znovuotevřeno. Opět slouží jako stánek můzickým uměním.

Ve snímku Joker se objevuje Arthurovo pracoviště – Ha-Ha’s Talent Agency, kde Arthur dostává příkazem, kde bude daný den pracovat jako Veselý klaun (Happy the Clown). Filmaři pro něj vybrali místo v Cleantexu v harlemské společnosti zabývající se koberci. Arthurův stand-up komediální výstup byl natočen v Dangerfield’s v New Yorku, nejstarším fungujícím komediálním klubu Velkého jablka. Klub je pojmenován po Rodneym Dangerfieldovi, stand-up komikovi známém pro svůj sebeznevažující humor a hlášky, “Nedostává se mi žádného disrespektu.”

Herec Joaquin Phoenix kvůli roli Arthura Flecka ve snímku Joker zhubl 52 liber (přes 23 Kg). Například jedl pouhé jedno jablko denně.

V Jokerovi s sebou Arthur nosí zápisník s kresbami a prózou. Připravil ho tým rekvizitářů. Joaquin Phoenix ho pak vyplnil vlastnoručním písmem. Řádky byly okopírovány, aby je pak mohli dva další umělci použít v barvitých obrazech.

V Jokerovi byla Arthurova kouzelnická hůlka, součást jeho klaunského výstupu, vytvořena týmem rekvizitářů. Jako základ použili klasickou kouzelnickou hůlku. Základem vtipu je fakt, že se hůlka jeví jako pevná, s kovovými konci. Ovšem v rukách diváka hůlka najednou zvadne a chová se, jako by byla z rosolu. Gejzír květin, který Arthur z hůlky vystřelí, byl vytvořen pomocí ptačích per a velmi silného magnetu.

Pro scénu ve snímku Joker, která se odehrává v kulisách šou “Live with Murray Franklin,” bylo najato 287 komparzistů, kteří znázorňují členy obecenstva. Nad dobovou autenticitou bděl Don Lee, režisér šou “Saturday Night Live.”

Pro atmosféru snímku Joker, jak ji viděl Todd Pillips, je stěžejní hudba. Vůbec poprvé spolupracoval s islandských hudebním skladatelem Hildurem Guðnadóttirem, který začal komponovat již po prvním čtení scénáře.

V Jokerovi; Arthurova podoba jako Veselého klauna (Happy the Clown) a některá jeho gesta a pohyby nacházejí inspiraci v postavě Tuláka Charlieho Chaplina. Kostýmní návrhář s dvěma cenami Akademie Mark Bridges také, v odkazu na Chaplinův obraz, korunoval kostým Veselého klauna malinkou buřinkou.

FOTO: Vertical Ent.

Scény ve stanicích podzemní dráhy pro snímek Joker byly natáčeny v New Yorku na linkách pod Brooklynem a v Bronxem. Tým pracoval na pěti různých místech. Některé stanice byly zabrány a uzavřeny pro veřejnost, na některých štáb natáčel za ostrého provozu a za přítomnosti veřejnosti. V těchto scénách kamera švenkuje právě ve chvíli, kdy se vlak vřítí do stanice a lidé vystupují a nastupují.

Vozy podzemní dráhy z let 1970-80, které byly použity pro snímek Joker, byly získány z muzea hromadné dopravy města New York. Jejich obsluhu zajišťoval odborný personál vládní agentury Metropolitan Transport Authority (MTA).

Hlavní architekl Mark Friedberg vytvořil plán podzemní hromadné dopravy velkoměsta Gotham City. Ten se ve snímku Joker několikrát objeví v kulisách různých stanic podzemní dráhy.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz