Usměvavého afrického studenta medicíny Numiru Cassa Thombe alias Mirečka z české komedie Dušana Kleina Jak básníci přicházejí o iluze zajisté netřeba představovat. Stal se stejně jako Štěpán, Kendy nebo Vendulka výraznou postavou této filmové série. Co dnes rodák z Konga dělá, se můžete podívat v našem článku.

Joseph Dielle je českému divákovi známý pouze jako Mireček z komedií Jak básníci přicházejí o iluze (1984) a Jak básníkům chutná život (1987). Protože komunisté tehdy podporovali režim v Kongu, v rámci výměny studentů se dostal do Prahy, kde v 80. letech studoval na FAMU režii a poté, co studia úspěšně ukončil, se vrátil zpět do rodného Konga. Tam po návratu natáčel dokumentární filmy.

Joseph Dielle a Pavel Mikeš

Posted by Embassy of the Czech Republic in Nigeria on Tuesday, March 28, 2017

Poté se přestěhoval do Pointe-Noire, kde řídil televizní stanici (DVS plus, něco jako tuzemské největší komerční televize) a vydělával slušné peníze i na naše poměry. Televize však kvůli režimu nakonec byla nucena ukončit svou činnost a proto je teď v „nuceném“ důchodu. Pochází z velké rodiny, má 19 sourozenců. S manželkou Josefinou má 5 dětí a vnoučat.

Česky dnes již neumí ani slovo, v Čechách byl naposledy během natáčení básníků v roce 1987 a od té doby češtinu nepoužíval. Doma mu ještě zbylo několik fotografií z dob natáčení a dokonce vlastní koženou tašku, kterou si přivezl z natáčení básníků. Během občanské války byl jeho dům vyrabován a bohužel přišel o většinu svých suvenýrů z natáčení. Dnes vede skromný život důchodce.

Zahlédnout jste jej mohli před 3 lety v dokumentu České televize Na cestě po Kongo-Brazzaville od 18:07 pořadu.

Jak básníci přicházejí o iluze můžete shlédnout na Primě 25.9. ve 14:30.

Joseph Dielle (Mireček) s manželkou a českým velvyslancem, Pavlem Mikešem – prohlíží si brašnu, kterou používal ve slavném filmu Jak básníci přicházejí o iluze.

Posted by Embassy of the Czech Republic in Nigeria on Tuesday, March 28, 2017

Zdroje informací: csfd.cz, wikipedia.org, Česká televize

-reklama-

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

REDAKTORKA & SOCIAL MEDIA