Herečka Claudia Cardinale byla ve své době sexuálním symbolem a ikonou krásy. Muži po ní toužili a ženy jí záviděly. Bylo ale co závidět? Jaký je životní příběh této tuniské krásky, která letos v dubnu oslaví 84. narozeniny?

V roce 1957 byla Claudia u příležitosti týdne italské kinematografie v Tunisu zvolena „nejkrásnější Italkou Tuniska“ a odměnou v soutěži byla cesta do Benátek. Zde se tato kráska zúčastní i benátského filmového festivalu a samozřejmě nezůstává bez povšimnutí bedlivého pohledu producentů a režisérů.

V Římě navštěvovala studium herectví, ale protože se necítila stvořená pro hereckou kariéru, studium po pouhém čtvrt roce opustila a vrátila se domů. Krátce nato však mladá žena podepsala exkluzivní smlouvu s produkční společností Franca Cristaldiho. V roce 1958 hraje ve filmu Maria Monicelliho Zmýlená neplatí. Role je to sice malá, ale úspěch komedie a krása Cardinale herečce přinesly okamžitou slávu.

Embed from Getty Images

O rok později přišel pro ni samotnou zlom, když se pod vedením introvertního režiséra Pietra Germi poprvé před kamerou cítí dobře. „Uvědomila jsem si, že při hraní hodně využívám svůj vnitřní život, že můj způsob herectví spočívá v tom, že se vkládám do svých postav. Ne abych utekla před životem, ale abych ho prožila lépe, než jak jsem žila skutečný život, byť s větší upřímností a uvědoměním,“ uvedla ve své životopisné knize Já, Claudia, ty, Claudie.

Její kariéra byla poté v plném proudu a zásadní je pro ni rok 1963, kdy herečka pracuje současně pro dva génie italské kinematografie, s Luchinem Viscontim na filmu Gepard a s Federicem Fellinim na filmu Osm a půl. V témže roce se podílí na svém prvním americkém filmu Blakea Edwardse Růžový panter, který můžete zhlédnout 7. ledna v 17:35 na Prima Max a o den později na Primě ve 14:50. V polovině šedesátých let byla Claudia na vrcholu své kariéry a mezinárodní slávy.

Počátkem roku 1967 se v Atlantě vdává za svého manažera Franca Cristaldiho (na snímku níže). Claudia vždy říkala, že se nikdy necítila jako jeho partnerka, protože to nebyl rovnocenný vztah, byla v nevýhodném postavení, podřízená producentovi, „Popelka uspokojená jeho velkorysostí“, ale zbavená osobní svobody a autonomie tím, že se cítila jako vězeňkyně ve věži ze slonoviny a stále jí připomínal, že ji stvořil a patří mu. Nemohla si dokonce nic udělat s vlasy, změnit váhu či jakkoliv změnit image. Dlouhou dobu tuto situaci snášela, ale s rostoucí netrpělivostí, která nakonec vedla k nevyhnutelnému rozchodu.

Embed from Getty Images

Na oslavu náhlé svobody odjíždí do Spojených států, kde se společně s režisérem Pasqualem Squitierim vydává na road trip. Ve své knize uvádí: „S Pasqualem jsem získala zpět část svého života, kterou jsem neprožila, totiž celé své dospívání, svou lehkovážnost, všechno, co mi bylo zakázáno nebo znemožněno prožít„. Společně měli dceru Claudii, kterou porodila Cardinale až po čtyřicítce. Jejich vztah trval od poloviny 70. let až do jeho smrti v roce 2017.

Její bývalý manžel Cristaldi se však cítí dotčen a využívá svého vlivu ve světě filmu, aby herečce i jejímu partnerovi uškodil. Po zhruba dvou letech nečinnosti však Cardinale obnovuje svou hereckou kariéru. Od roku 1989 žije trvale v Paříži.

Embed from Getty Images

Život jí ale uštědřil i pěknou ránu. Když totiž odjížděla na začátku své herecké kariéry do Benátek, byla již těhotná. Nebylo to s milovaným mužem, ale bohužel ji jeden z jejích ctitelů znásilnil. Dítě donosila a v roce 1957 se jí narodil syn Patrick. Těhotenství do poslední chvíle tajila a porodila tajně v Londýně. Poté nechala syna u svých rodičů a vydávala ho za svého mladšího bratra. Její tehdejší partner a producent Cristaldi ji dokonce nutil nosit korzety, aby na herečce nešlo poznat, že čeká dítě.

V roce 2018 řekla pro iODonna.it: „Necítím žádné emoce, nevím, co je to nostalgie. S plynutím času je třeba se smířit. Nesnáším ty, kteří se spoléhají na chirurgické zákroky. A vůbec, jsem příliš zaneprázdněna životem, než abych se starala o něco jiného.

Ani ve svých 83 letech se královna italského filmu nehodlá zastavit a i v současné době je stále herecky aktivní.

Embed from Getty Images

Zdroje: iodonna.it, kniha Já, Claudia, ty, Claudie, tipsforwomens.org, extra.cz

-reklama-

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

REDAKTORKA & SOCIAL MEDIA