Superhrdinské filmy, tedy především ty založené na komiksech od DC a Marvelu, jsou posledních pár let obrovským hitem a vydělávají všem zúčastněným neskutečné hromady peněz. A zatím to nevypadá, že by popularita těchto filmů nějak klesala, ba dokonce by se dalo říct, že si stále získávají nové fanoušky. Avšak najdou se i tací, kteří tvrdí, že je to jen trend, který velmi brzy skončí a superhrdinské filmy ztratí svou jiskru. Mohlo by toto tvrzení být pravdivé? 

Jak rostou zástupy fanoušků MCU i DCEU, tak zároveň i rostou počty těch, kteří tvrdí, že velmi brzy začnou diváky nudit všechny ty superhrdinské filmy. Sám znám osobně hned několik lidí, kteří jsou fanoušky Marvelu nebo DC, ale i přes to někteří z nich říkají, že by vážně mohl brzy přijít jejich konec ve filmovém průmyslu. Avšak já si dovoluji s těmito tvrzeními nesouhlasit. Tady je pár důvodů, proč budeme v kinech ještě mnoho let vídat superhrdinské filmy. 

 

Zdroj: Batman v Superman (DC/Warner Bros.)

Žánrová diverzita

I když mnozí vidí superhrdinské filmy jako samostatný žánr, tak to vůbec není pravda. Ve své podstatě jsou to filmy jako všechny ostatní, akorát jsou zkrátka založené na komiksech místo nějaké knihy či divadelní hry. A v tom je jejich výhoda. Lidé totiž tvrdí, že je to stále to samé dokola. Jistě, v některých případech je to pravda, jenže když si studia všimnou, že diváctvo ztrácí zájem, tak vždycky můžou přijít s něčím novým, nebo jinak řečeno mohou prozkoumat a vyzkoušet nový žánr. Skvělým příkladem je Ant-Man, který by se dal považovat za heist film (jako jsou například Now You See Me nebo Ocean’s Eleven), což je podžánr krimi. A i když zápletkou tento film není příliš rozdílný od ostatních filmů v rámci MCU, tak to stále nemění nic na tom, že přinesl do repertoáru Marvelu něco zcela nového.

Dalším dobrým příkladem by byla Batman trilogie od Christophera Nolana, která je spíše temné drama, než akční film, čímž se velmi liší od většiny filmů o komiksových postavách. A teď, když už je to 13 let, co tato trilogie začala, se na ni stále s radostí podívám a jsem opravdu vděčný, že vznikla, protože mi v podstatě představila svět superhrdinských filmů.

Zdroj: Ant-Man (Marvel/Disney)

Stále je z čeho čerpat

Marvel i DC mají opravdu velké množství originálních příběhů a zajímavých postav, ze kterých mohou čerpat. To je čistý fakt. To, co zatím obě studia pustila do kin je jen zlomek toho, co by mohli ještě na filmových plátnech představit. A některé z těch postav, které ještě nebyly představeny ve filmových světech těchto dvou komiksových velikánů, jsou jedny z jejich nejikoničtějších postav. Za Marvel je to například Galactus (tu otřesnost z roku 2007 opravdu nepočítám), Moon Knight nebo Adam Warlock. A od DC by to mohli být třeba Plastic-Man nebo The Spectre. Takže opravdu nehrozí, že by v nejbližší době došly nápady.

Věrní fanoušci

Jako poslední, avšak neméně důležitý, bod bych chtěl zmínit fanoušky komiksových příběhů. Teď si nejspíš říkáte, že těch nemůže být zas tolik, aby stále vydělávali studiím dost peněz na to, aby mohli superhrdinské filmy stále vznikat. To by možná byla pravda před několika lety, avšak po všech těch úspěšných filmech se do řad věrných fanoušků přidali i další lidé, kteří díky zmíněným filmům teprve objevily svět komiksů a pustili se do čtení. A teď, když už znají mnoho komiksových příběhů a objevili hromady zajímavých postav, tak si určitě i mnohé z nich oblíbili a budou následujících několik let s nadšením čekat, až se objeví na filmových plátnech. 

A co si myslíte vy? Blíží se DCEU a MCU k nezvratné záhubě v hlubinách zapomnění, nebo budou minimálně dalších deset let stále přitahovat diváky a vydělávat miliardy? 

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz