Americký herec John Travolta se v roce 1977 díky roli tanečníka ve filmu Horečka sobotní noci proslavil po celém světě a rozpoutal obrovskou vlnu zájmu o disko. Na dlouhou dobu se stal idolem miliónů lidí a zařadil se mezi nejvyhledávanější herce Hollywoodu. Jak se tato herecká ikona od svých prvních rolí změnila a čemu se dnes věnuje?

Americký herec, tanečník a zpěvák se narodil 18. února 1954 ve městě Englewood v New Jersey jako John Joseph Travolta. Je nejmladším z šesti sourozenců, jeho matka Helen Cecilia Travolta (rozená Burke) byla zpěvačkou a herečkou, ale později se stala učitelkou na střední škole. Po otci je italského původu a po matce irského. Byl vychován v římskokatolické víře, ale v roce 1975 konvertoval ke scientologii.

Jeho první hereckou příležitostí se stala vedlejší role v divadelní verzi muzikálu Pomáda. Po rychlém úspěchu na Broadwayi se přestěhoval do Los Angeles, aby se stal hollywoodským hercem. První důležitou příležitost dostal v dnes už legendárním hororu Carrie z roku 1976. Ve stejné době se začal objevovat na televizní obrazovce v seriálu Welcome Back, Kotter.

Průlom udělal jako tanečník, zpěvák a „lamač dívčích srdcí“ v hitech Horečka sobotní noci a Pomáda z let 1977 a 1978. Oba filmy patřily k nejúspěšnějším titulům 70. let a udělaly z Travolty mezinárodní hvězdu. Ve 24 letech se navíc díky Horečce sobotní noci stal jedním z nejmladších herců nominovaných na Oscara. Úspěch měl i s následujícím filmem Městský kovboj.

Během 80. let už se mu ale tolik nedařilo, mezi propadáky se mimo jiné zařadilo i pokračování Horečky sobotní noci nazvané Staying Alive (se stejnojmennou písničkou od Bee Gees), režírované Sylvesterem Stallonem, a Travoltova kariéra pozvolna upadala.

Embed from Getty Images

V 90. letech mu pomohla role v komediální sérii Kdopak to mluví a díky gangsterovi Vincentu Vegovi v kultovním filmu Quentina Tarantina Pulp Fiction: Historky z podsvětí se následně znovu stal ikonou filmového plátna. Za film byl podruhé nominovaný na Oscara. Dařilo se mu i s akčními filmy Operace: Zlomený šíp nebo Tváří v tvář.

V roce 2000 se nechal přemluvit k hlavní roli ve sci-fi filmu Bojiště Země: Sága roku 3000 podle knížky zakladatele scientologie L. Rona Hubbarda, který divácky výrazně propadl. S komedií Divočáci nebo muzikálem Hairspray, ve kterém si v přestrojení zahrál matku hlavního hrdiny, se mu naopak celkem slušně u diváků zadařilo. V posledních letech se objevuje spíše v akčních thrillerech, zahrál si například ve snímcích Ztracená minulost, Trading Paint a The Fanatic.

Travolta chodil s herečkou Dianou Hylandovou, která v roce 1977 zemřela na rakovinu prsu. V roce 1991 se oženil s herečkou Kelly Prestonovou a 13. dubna 1992 se jim narodil syn Jett (na smínku níže), který však tragicky zemřel v roce 2009 po úderu do hlavy během záchvatu.

Embed from Getty Images

V roce 2000 se manželům narodila dcera Ella Bleu a v roce 2010 se jim narodil syn Benjamin. 12. července 2020 jeho žena zemřela po dvou letech léčby rakoviny prsu, bylo jí 57 let. Zemřela tedy na stejnou diagnźu jako jeho první velká láska ze 70. let. Travolta se s tím stále velmi těžce vyrovnává a prozatím odmítá všechny herecké nabídky. Jeho děti jsou mu posledního půl roku velkou oporou a hlavním hnacím motorem v překonání ztráty své životní lásky.

Embed from Getty Images

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

Jiří Kučera
ZAKLADATEL & ŠÉFREDAKTOR