K nejpozoruhodnějším televizním rozhovorům letošního roku patří ten, který vedla moderátorka České televize Světlana Witowská s kardinálem Dominikem Dukou v pořadu „Interview ČT 24“. Přestože to zpočátku vypadalo, že půjde o obvyklou zdvořilostní zpověď, jichž už Česká televize odvysílala s kardinálem několik, nakonec došlo i na velmi nepříjemné otázky.

Nejvyšší církevní autority v naší zemi se Witowská například zeptala i na vztah k současnému prezidentovi Zemanovi, protože mu někteří kritici vyčítají, že k němu má blízko. Usměvavý kardinál se z dotazu snažil diplomaticky vybruslit. Podle něj je nutné udržovat dobré vztahy se svými sousedy a snažit se je tolerovat a respektovat. „Jsou věci, které si s panem prezidentem také řekneme, ale ne přes sdělovací prostředky,“ naznačil, že patrně ne ve všem s hlavou státu souhlasí. V této souvislosti byl zajímavý i dotaz, zda se Dukovi někdy stalo, že by fandil člověku, který je třeba lotr. Přiznal se, že ano, například v době, kdy byl uvězněn: „I člověk, který zabije není vyvrhel,“ odpověděl.

Bezpečné místo?

To byla ovšem pouhá předehra k pasáži, v níž se Witowská zajímala o kardinálovy názory na skandály, týkající se sexuálního obtěžování, jehož se údajně někteří duchovní podle svědectví řady obětí dopustili. „Je církev bezpečné místo?“ zeptala se rovnou a připomněla výrok religionisty Ivana Štampacha, jenž prohlásil, že se Duka na tento závažný problém dívá optikou církevního bosse, který nechce vidět, že se v církvi děje něco špatného. Kardinál se diváky snažil přesvědčit, že zneužívání není problém církve, ale celé společnosti. Nicméně připustil, že se mezi nahlášenými případy, z nichž polovina je prý falešných udání, jednou za čas objeví nějaký kněz. Zdůraznil přitom, že kvůli riziku sexuálního zneužívání dělá církev různá preventivní opatření.

Urážlivý, nepravdivý a zraňující

Poté přišlo na řadu další výbušné téma, týkající se znázornění církevních postav v uměleckých dílech, vytvořených v poslední době, například filmu „Dva papežové“. Dominik Duka na něj již před časem zareagoval, že je to film urážlivý, nepravdivý a zraňující. A v „Interview ČT 24 “ trval na svém. Podle něj nejde o problematiku svobody slova, ale o živé lidi, jichž se kontroverzní snímek bezesporu dotýká. „Jeden papež je vylíčen mnohem sympatičtěji a ten druhý méně.“ Potvrdil rovněž, že se stále soudí kvůli dvěma divadelním inscenacím, protože znevážily křesťanské symboly a zasáhly do jeho vyznání. Na otázku Witowské, zda mu stojí za to se soudit kvůli divadelní hře, podrážděně odpověděl: „Kristus, to je naše kultura, naše civilizace. To divadlo uráží křesťanskou kulturu a historickou pravdu.“

Těžká služba

Nakonec se moderátorka kardinála Duky dotázala na odvěkou problematiku celibátu. „Myslím, že mohu odpovědět slovy papeže Františka: raději umřu, než bych zrušil celibát. Já jsem si zvolil celibát dobrovolně, měli jsme na to šest roků se rozhodovat.“ A na otázku, zda je v celibátu šťastný a zda mu třeba nechybí děti a rodina, prozradil, že dopředu věděl, čeho se zříká, nicméně připustil: „Je to určitá služba, která je někdy skutečně těžká.“

Zdroj: Interview ČT24 Speciál

-reklama-

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz