V sobotu 3. října 2020 zemřel v pětadevadesáti letech Karel Fiala, herec, který se proslavil hlavně díky své roli v jednom z nejznámějších snímků, který vznikl na našem území, Limonádový Joe aneb Koňská opera, a držitel ceny Thálie za celoživotní přínos pro obor muzikál. Tato role byla klíčová v jeho kariéře a také mu přinesla přezdívku „limonádník”, která se hojně užívala dodnes. 

Karel Fiala se narodil 3. července 1925 v městysu Hrušov na území Ostravy. Vyučil se poměrně zajímavým oborem, a to kominictvím. Tím se také nějakou dobu živil. Od útlého věku se věnoval zpěvu, který ho bavil natolik, že se ho rozhodl studovat na konzervatoři. Po dokončení studií pokračoval dál, a to na pražské AMU.

Poté začal působit v souboru Národního divadla. Od roku 1954 hrál a zpíval v Hudebním divadle Karlín, kde se také setkal s Oldřichem Lipským a Jiřím Brdečkou. Díky tomuto setkání dostal v roce 1964 svou životní roli ve zmíněném filmu Limonádový Joe and Koňská opera, což byl zlom v jeho kariéře.

Mimo herectví se ve volném čase věnoval sportu, konkrétně tenisu, který miloval a hrál ho až do velmi vysokého věku. Také o tom rád vtipkoval, protože na soutěžích dostával ceny za nejstaršího účastníka. Byl celkem třikrát ženatý.  

Fiala se po roli Joeho objevil i v dalších známých snímcích, např. v Šíleně smutné princezně (1968), Most u Remagenu (1969), Amadeus (1984) a Pražské 5 (1988). Role ve westernové parodii mu, i přes jeho pěvecký a herecký talent, zavřela vrátka k dalším velkým rolím, protože už poté žádnou větší nedostal a už se objevoval jen ve vedlejších rolích. I přes to, že jeho další role nebyly tolik výrazné, za třicet let filmového herectví stihl mnoho a stal se významnou osobou tuzemské filmové i divadelní scény.

View this post on Instagram

Ve věku 95 let zemřel herec a zpěvák Karel Fiala, někdejší hvězda karlínské opery. Rodáka z Ostravy-Hrušova mají ale diváci spojeného zejména s rolí Limonádového Joea ze stejnojmenného filmu. Informoval o tom server iRozhlas.cz. Na jevišti Hudebního divadla v Karlíně herec slavil největší úspěchy od 50. let minulého století. Během čtyř dekád tam snad nebyl muzikál, v němž by Fiala neměl jednu z hlavních rolí. Role Limonádového Joea byla ale pro Fialu osudovou rolí. Do té doby málo známý tenor se rázem stal hvězdou stříbrného plátna, za kterou se táhly davy fanynek. Za celoživotní přínos muzikálu dostal cenu Thálie. #ostravahrusov #karelfiala #limonadovyjoe #udalostiostrava #ctregiony

A post shared by Události Ostrava (@udalostiostrava) on

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz