Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech často čelí kritice kvůli svému hospodaření, nebo některým kontroverzním hostům. Nejnověji se vůči jeho počínání ohradil i samotný ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis, který rozhořčeně upozorňuje, že na MFF má být uveden film, na němž se podíleli tvůrci „propagandistických frašek ruského režimu.“

-reklama-


Na kritiku karlovarského festivalu upozornily „Události v kultuře“ České televize. Uvedly, že velvyslanec se v otevřeném dopise obrátil na prezidenta MFF Jiřího Bartošku kvůli tomu, že má být na letošním ročníku uveden ruský film „Kapitán Volkonogov uprchl“. Příběh tohoto snímku se odehrává ve třicátých letech minulého století v Leningradu a vznikl za podpory ruského státu.

Propagandistický trik?

Jevhen Perebyjnis ve svém dopise sdělil, že cítí povinnost podpořit výzvu prominentních ukrajinských režisérů. Podle něj je tento film „příkladem dobře známého triku oficiální propagandy, která občas dovolí a navíc finančně podpoří vznik jakoby nezávislého filmu, který se následně vyšle do světa, aby šířil myšlenku o velké ruské „kultuře“, k domácímu divákovi se přitom vůbec nedostane.“ Upozornil také, že pro ruského diváka jsou natáčeny jiné snímky, na nichž byli vychováni i současní ruští vojáci, jejichž „kulturu“ jsme viděli v Buči, Mariupolu a dalších ukrajinských městech. A co je vůbec nejzávaznější, na vzniku propagandistických frašek ruského režimu se podíleli i tvůrci zmíněného filmu. Herec Jura Borisov, jenž hraje kapitána Volkonogova, se proslavil rolemi v ruských válečných filmech (například Invaze, Kalašnikov), jež připravovaly ruské občany na válku proti Ukrajině.

Není to humánní

V tomto velmi závažném kontextu se ukrajinský velvyslanec proto ve svém otevřeném dopise naléhavě ptá: „Když si vezmeme v potaz celý tento kontext, opravdu má pro MFF tento ruský film tak velkou uměleckou hodnotu, že lze strpět na obrazovce i oficiální logo teroristického státu? Státu, který již pátý měsíc vede zákeřnou válku proti Ukrajině, jehož vojáci ostřelují naše města, zabijí naše lidi, znásilňují naše ženy a děti? Jaký je tedy důvod, aby byl film zařazen do programu letošního festivalu v době, kdy většina světových kulturních a sportovních akcí bojkotuje ruské zástupce? Opravdu je hodnota tohoto filmu větší než respekt k ukrajinským režisérům, kteří denně zažívají hrůzy ruské invaze a kterým každé setkání s projevy ruského světa přináší jen další a další utrpení? Po všech ruských zvěrstvech v Ukrajině nabízet ukrajinským umělcům společný program s ruskými umělci není humánní. Po všech ruských vyhrůžkách Evropě nabízet oficiálnímu ruskému „umění“ prostor k propagandě je sebevražedné.“

Nevyslyšená výzva

Vedení MFF však na tato závažná fakta zareagovalo dosti alibisticky. V stanovisku zveřejněném na svých stránkách, uvádí: „Chápeme Vaše argumenty, nicméně musíme odmítnout interpretaci, že promítání tohoto filmu, jehož vznik v minulosti podpořilo Ministerstvo kultury Ruské federace, odvádí pozornost mezinárodního společenství od válečných zločinů páchaných na Ukrajině. Naopak jsme přesvědčeni, že uvedením toho filmu můžeme vzbudit veřejnou diskusi, která upozorní na přesah hlavního tématu filmu do aktuálního dění.“

Argumentuje také tím, že na letošní MFF přivítá čtyři ukrajinské filmy a uvede i snímek „Mariupol“, jenž je unikátním svědectvím o válce a městě, které se stalo jedním z jejích tragických symbolů. Z tohoto stanoviska nicméně vyplývá, že výzvu ukrajinského velvyslance, aby na letošním MFF nebyl nabízen ukrajinským umělcům společný program s ruskými, protože to není humánní, vedení karlovarského festivalu nevyslyšelo.

Zdroj: Česká televize, KVIFF

-reklama-

Adéla Hofmanová
Adéla Hofmanová vystudovala žurnalistiku a věnuje se především kulturní publicistice. S webem TV guru externě spolupracuje od roku 2020 a za tu dobu publikovala téměř tisíc příspěvků, které si přečetlo přes padesát milionů čtenářů. Snaží se je upozorňovat na kvalitní televizní pořady a naopak si bere na paškál brak, které tuzemské i zahraniční kanály produkují stále víc.