Skandinávie sice kraluje žebříčku štěstí, ale to neznamená, že v této severské utopii je všechno „hygge“. Mrazivé teploty, dlouhé temné zimní dny a rozsáhlé oblasti bezútěšné divočiny daly vzniknout ponurému kriminálnímu žánru zvanému Nordic Noir. 

Skandinávská kinematografie už dávno není jen Ingmar Bergman a temné, zimní černobílé filmy, které se zamýšlejí nad lidským údělem, náboženstvím a smrtí. Nová generace mladých filmařů boří zažité stereotypy a razí nové cesty.

Žánr Nordic Noir, nebo také Skandinávský či Scandi Noir, je žánr kriminální literatury (nebo filmových scénářů) odehrávající se v některé ze severských zemí, který je dramatický a obvykle psaný z pohledu policejních sborů. Tyto thrillery se vyznačují temným příběhem, ponurým prostředím a problematickými hrdiny.

Když se dětská hra poněkud zvrhne..

Netflix se v rámci svých více či méně úspěšných projektů s lokálními produkcemi pokusil o navázání na úspěchy právě z Nordic Noir seriálů a vyslal do světa Kaštánka (v originále Kastanjemanden). Ten zaznamenal úspěch sice světový, ale zcela jistě nedosáhl na slávu korejské Squid Game. 

Anotace

Seriál natočený podle stejnojmenného románu Sørena Sveistrupa, sleduje detektivku z oddělení vražd Naiu Thulinovou a jejího nového parťáka Marka Hesse, kteří vyšetřují sérii brutálních vražd v Dánsku. Dvojice nakonec usoudí, že tyto vraždy mohla spáchat stejná osoba, když si všimne, že na místech činu zůstaly postavičky z kaštanů. Když na kaštanových panáčcích zkontrolují otisky prstů, začnou mít podezření, že vrah mohl být zapleten do starého případu, v němž figuruje dcera slavné političky.

Když to někdo umí, tak prostě umí

Příběh byl dobře napsaný, dvě hlavní postavy měly velkou hloubku, skvěle interagovaly a neustále byly konfrontovány s vlastními strachy a minulostí. 

Režisér vsadil na známé a osvědčené místní herce, hlavní padouch je navíc mezinárodní hvězda David Dencik, kterého naši diváci mohou znát například z poslední Bondovky Není čas zemřít či Královské aféry.

Kamera, jak už to u většiny skandinávských filmů i seriálů bývá zvykem, byla velmi přesvědčivá a autentická. I souhra hudby a děje dotvářela celkově dobrou atmosféru. Ta byla vždy dost ponurá na to, aby se hlavní postavy nemohly cítit dostatečně bezpečně po celou dobu.

Seriál má samozřejmě pár nedostatků, některé epizody se poněkud táhnou a trochu mi vadil ten hollywoodský happyendový-must-be. To do Nordic Noir moc nepatří. Ale i přesto je to skvělý přírůstek do tohoto žánru. Za chvályhodné považuji také to, že tento seriál měl na poměry Netflixu vyváženou délku a trvání. 

Zdroje: autorský text, imdb.com, scandification.com, youtube.com

-reklama-

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz