Že se diváci v kinech a následně u televizních obrazovek rádi bojí, je stará známá pravda. A protože příroda nám zvláště v posledních desetiletích dává jasně najevo, že už ji svými nešetrnými zásahy do pečlivě vyvážené biorovnováhy dost štveme, je jasné, že i filmoví tvůrci často sahají po námětech, v nichž lidstvo dostává od své těžce zkoušené planety na frak.

-reklama-


V roce 2014 se tým hollywoodských scenáristů v čele s Jeremy Passmorem, Carltonem Cusem a Andre Fabriziem zaměřil na myšlenku, co by se stalo s kalifornským pobřežím, kdyby začal „zlobit“ obávaný tektonický zlom San Andreas. Jde o takzvaný transformní zlom, který se vyznačuje pohybem dvou litosférických desek, v tomto případě pacifické a severoamerické, vedle sebe a jejich třením vznikají zemětřesení různých stupňů Richterovy stupnice. Přímo se tu nabízí úvaha, jaká katastrofa by vznikla, kdyby pohyb zemské kůry dosáhl například stupně 9, jako tomu je ve filmu, který dostal název podle výše jmenovaného tektonického zlomu.

Režisérem velkolepé katastrofické podívané San Andreas se stal Brad Peyton, který už v té době měl za sebou například akční film Cesta na tajuplný ostrov 2, kde se mu osvědčila spolupráce s představitelem drsných svalovců Dwaynem Johnsonem, takže není divu, že jej obsadil i v San Andreasu do hlavní role neohroženého hasiče Raye Gainese, který ve svém vrtulníku spěchá spolu s „bejvalkou“ Emmou (Carla Guginová) zachránit jejich dceru Blake (Alexandra Daddariová) do rozpadajícího se San Franciska.

Mezi hroutícími se mrakodrapy, strženými mosty, praskajícími silnicemi, všudypřítomnými ohňovými erupcemi a přívaly vod demolujícími vše, co stojí v cestě, se skupinka vedená mohutným „Rockem“ Johnsonem zdá být vydaná zcela všanc běsnění živlů, ale protože jde o hollywoodský snímek, můžeme být ubezpečeni, že nakonec skončí v bezpečí a v kině i u televize si úlevně vydechneme.  

Natáčení probíhalo od 22. dubna do 27. července 2014, a to nejen v kalifornských velkoměstech San Francisko, Los Angeles a Bakersfield, ale i na hranicích Arizony a Nevady a některé scény dokonce i v Austrálii. Ve filmu bylo použito více než 1300 speciálních vizuálních efektů, takže počítačoví mágové si pěkně „mákli“.

Autor hudby Andrew Lockington tvrdí, že aby dosáhl zcela neobvyklých zvuků, rozbil staré piáno kladivy a štípačkami a potom na něm nahrál několik skladeb. „Hrál jsem noty, ale ty zněly zcela jinak, než jsme předpokládali, a vůbec to neznělo jako piáno,“ prohlásil. „Některé ty zvuky figurují v určitých scénách jako zajímavý rytmický prvek.“

Film San Andreas mohou diváci vidět v pondělí večer na Nova Cinema, či v repríze ve středu v 17:55.

Zdroj: TV Nova

-reklama-