O natočení Vetřelce 5 se v průběhu let pokoušela řada filmařů, včetně Jamese Camerona a Neilla Blonkampa, ale přímé pokračování se zdá být stále v nedohlednu.

Série Vetřelec prošla v průběhu let mnoha obměnami, ale jeden z milníků se nikdy neuskutečnil, a to pátý film v základní sérii, která začala Vetřelcem a skončila (prozatím) Vetřelcem Zmrtvýchvstání. Po uvedení čtyř filmů v rozmezí 18 let, které zachycovaly Ellen Ripleyovou v podání Sigourney Weaver a její setkání s mimozemskými xenomorfy, se již několik desetiletí neobjevilo přímé pokračování. Nebylo to proto, že by se nikdo nesnažil. Na projektu Vetřelec 5 se podílelo několik významných filmařů, ale z různých důvodů všechny tyto projekty ztroskotaly.

Od roku 1997 se série Vetřelec soustředila na spin-offy a prequely. Patří sem dva filmy Alien vs. Predator a dva prequely režírované tvůrcem série Ridleym Scottem, kontroverzní Prometheus a lépe přijatý Alien: Covenant. Ani jeden z těchto filmů však není přímým pokračováním série, která začala původním Vetřelcem z roku 1979.

Díky akvizici společnosti 21st Century Fox společností Disney přešla série Vetřelec pod nového majitele. To znamenalo zrušení plánovaného třetího filmu Scottovy prequelové série a několik nových projektů, na kterých se pracuje, včetně televizního seriálu o Vetřelci pro stanici FX a obnovené snahy o přímé pokračování. Historie však ukazuje, že pokud jde o Vetřelce 5, i ty nejlepší plány se mohou rychle zhroutit.

Vetřelec 5 Jamese Camerona

Režisér Titaniku James Cameron, který se postaral i o populární pokračování Vetřelců, se měl v jednu chvíli vrátit k sérii Vetřelec 5. O ději neznáme mnoho podrobností a nikdy se nedostal daleko do výroby, ale v rozhovoru z roku 2006 se zmiňuje, že někdy na začátku roku 2000 pracoval na nápadu s Ridleym Scottem a dalším scenáristou. Cameron však tvrdí, že projekt opustil poté, co se dozvěděl, že se chystá film Vetřelec vs. Predátor, protože to považoval za znesvěcení postav: „Byl jsem dost naštvaný rozčilení. Řekl jsem si: Jestli to uděláš, zabiješ v mých očích platnost této série. Protože pro mě to byl FRANKENSTEIN MEETS WEREWOLF.” Universal prostě vzal jejich aktiva a začal je stavět proti sobě.

Cameron dále uvádí, že se mu AvP líbil, ale že se k této sérii zatím neplánuje vrátit. Vzhledem k tomu, že slavný režisér je zřejmě zaneprázdněn pokračováními Avatara pro příští desetiletí, zdá se nepravděpodobné, že bychom se dočkali dalšího filmu o Vetřelci, natož Vetřelce 5, ale na začátku roku 2000 to byla reálná možnost.

Joss Whedon: Vetřelec 5

Ačkoli se na to dnes často zapomíná, Joss Whedon byl v 90. letech poměrně plodným filmovým scenáristou, mimo jiné napsal scénář k filmu Vetřelec: Vzkříšení. Navzdory obecně negativním ohlasům na Vzkříšení napsal scénář i k pátému filmu Vetřelec. Tento scénář se měl odehrávat na Zemi, podobně jako příběh s názvem Alien: Earthbound, který před lety napsal Stuart Hazeldine a který zapůsobil na vedení společnosti Fox.

Společnost Fox měla údajně o Whedonův scénář zájem, ale Sigourney Weaver se nelíbila představa filmu odehrávajícího se na Zemi. To, spolu s Whedonovou stále zaneprázdněnější televizní kariérou, pravděpodobně vedlo ke zrušení projektu. Vzhledem k tomu, že se Whedon nedávno stáhl z Hollywoodu a čelil obvinění ze zneužívání a obtěžování při natáčení, je tento projekt dalším, který se zdá být definitivně mrtvý. Připravovaný televizní seriál Vetřelec však využívá myšlenku příběhu o xenomorfovi na Zemi.

Vetřelec 5 Neilla Blomkampa

Na veletrhu CinemaCon 2019 společnost Disney potvrdila, že po akvizici připravuje řadu budoucích projektů o Vetřelci. Jedním z nich bude třetí prequelový film režiséra Ridleyho Scotta, který může, ale nemusí souviset s jeho předchozími dvěma prequely. Vznikne také samostatný film o Vetřelci v režii Fedeho Alvareze, který bude uveden přímo na Hulu a Scott ho bude produkovat, a televizní seriál o Vetřelci, který bude produkovat Noah Hawley, showrunner seriálů Fargo a Legion. Ani jeden z nich by však ve skutečnosti nebyl Vetřelec 5.

Stále se mluví o přímém pokračování, které by navázalo na příběh Ripleyové. V roce 2020 zveřejnila společnost Brandywine Productions obrázky scénáře k Vetřelci V, na kterém pracují dlouholetí producenti série Walter Hill a David Giler. Sigourney Weaver prohlásila, že by byla ochotná se vrátit, pokud bude mít správný scénář. Vzhledem k potenciálnímu zájmu o nový přírůstek do hlavní vetřelčí série se zdá, že se touto cestou Disney dříve či později vydá.

Největší problémy Vetřelce 5 jsou stejné jako u všech pokračování a prequelů od dob Vetřelců. První dva filmy série se staly populárními díky úderným scénářům a efektivní akci, ale další díly se snažily kolem xenomorfů vybudovat rozsáhlejší historický svět, což vyvolalo dojem, že už v nich nezbylo tolik masa na kosti. Případné pokračování by také muselo mít tvůrčí směr, na kterém by se Weaver, Scott a Disney shodli. Vydání Prey přinejmenším ukazuje, že společnost Disney může vytvořit efektivní verzi sci-fi série, kterou zdědila po společnosti Fox, a vrátit se k základům. Zatím neexistují žádné definitivní plány, ale nyní se zdá pravděpodobnější než kdy jindy, že se fanoušci jednoho dne dočkají Vetřelce 5.

Zdroj: screenrant.com

-reklama-

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz