Málokterá filmová postava se stala takovou ikonou jako agent s povolením zabíjet James Bond. Bondův zatím poslední představitel, Daniel Craig, se zhruba před rokem nechal v The Guardian slyšet, že by si raději „vykloubil obě svá zápěstí, než by si roli tajného agenta zopakoval“, a tak se nabízí otázka, kdo po něm roli převezme.

6 mužů – 6 odlišných osobností. A přece je něco spojuje. Vypadají skvěle v obleku, mají nepopiratelné herecké kvality a jsou žhavými kandidáty na agenta 007. Server Oddschecker (srovnávač kurzů největších sázkových kanceláří) zveřejnil aktuální odhady na to, kdo se stane nástupcem Daniela Craiga. Následujících 6 jmen figuruje na nejvyšších příčkách.

1. Tom Hiddleston

Jeden z největších favoritů na roli britského špiona je herec Tom Hiddleston. Šarmantní Angličan, jehož herecká hvězda se naplno rozzářila relativně nedávno, se proslavil zejména rolí Lokiho v marvelovské sérii o Thorovi, na svém kontě má však řadu kritiky oceňovaných rolí. Mezi jinými také agenta v BBC sérii The Night Manager, za kterou sklidil pozitivní ohlasy.

Tom Hiddleston (podle serveru oddschecker.com mu patří 6. příčka mezi favority na Jamese Bonda)

Hiddleston nejenže má všechny potřebné kvality pro roli Jamese Bonda, ale disponuje také rozsáhlou základnou fanynek, takže by do kin přivedl více ženského publika. Angličan o roli projevil zájem a pro zpravodajský server The Independent prohlásil, že by „rád do této role vnesl jistý britský šarm“.

2. Michael Fassbender

I náš samotný top-výběr má svého favorita, a tím je herec s mixem irských a německých kořenů, Michael Fassbender. Koneckonců vede i dle kurzů sázkových kanceláří. Fassbenderovo jméno je v kontextu Bonda pravidelně skloňováno již dlouho a například v roce 2011 jej pomyslně nominoval i režisér Matthew Vaughn (X-Men: První třída).

Michael Fassbender (podle oddschecker.com nejpravděpodobnější varianta pro agenta 007)

V jedné scéně filmu X-Men: První třída se Fassbender coby Magneto vydává do argentinských hor, aby tam dopadl uprchlé nacisty. Právě tato scéna (která jakoby vypadla z filmu o agentu 007) skvěle ilustruje, proč právě jeho jméno je s rolí britského špiona spojováno nejvíce. Screenrant.com trefně podotýká, že Fassbenderovou devízou je, „že umí působit sympaticky, i když zrovna chladnokrevně masakruje záporáky“. Není to přesně to, co máme rádi na postavě Bonda?

3. Tom Hardy

Jméno tohoto Londýnského rodáka začalo být s rolí Jamese Bonda spojováno potom, co šel před dvěma lety do kin Mad Max: Fury Road (Zběsilá cesta). Hardyho má většina publika spojeného s převážně akčními figurami, pravdou ale je, že je to doslova herecký chameleon a zahraje bravurně takřka cokoli, od již zmíněného Šíleného Maxe po rozervaného romantického hrdinu v anglické klasice Bouřlivé výšiny (Wuthering Heights).

Tom Hardy (dvojka mezi kandidáty na Bonda, alespoň podle oddschecker.com)

Hardy často působí, že je zkrátka cool a nad věcí, což je při hraní Bonda jednoduše nutnost a není pochyb o tom, že dokáže působit drsně a civilizovaně zároveň. Britský GQ Magazine poukazuje na Hardyho fyzickou podobnost s Jamesem Bondem, tak, jak jej popisuje autor knižní předlohy Ian Fleming. Současně zmiňuje jeho výkon ve snímku Christophera Nolana Počátek (Inception) z roku 2010, kde podle magazínu „hraje svou postavu uhlazeně a tak trochu v bondovském střihu“.  Sám Hardy na přímý dotaz ohledně jeho zájmu hrát agenta Jejího Veličenstva prohlásil: „Pokud o tom začnete nahlas mluvit, jste automaticky venku ze hry, takže to nemůžu komentovat“.

4. Idris Elba

Elbu mohou fanoušci znát jako gatekeepera Heimdalla z marvelovského Thora, nebo třeba z úspěšné BBC krimisérie Luther. Při úniku informací v roce 2014 vyšlo najevo, že jej producenti Sony Pictures pro roli britského agenta vážně zvažovali, o rok později se pak spisovatel Anthony Horowitz (autor jedné z Bondovských novel) vyjádřil, že Elba působí na jeho vkus až příliš „jako by přišel z ulice“, čímž vzbudil velkou vlnu rozhořčení a musel se vzápětí za svůj výrok omluvit.

Idris Elba (herci patří dle oddschecker.com 5. příčka mezi uchazeči o post Bonda)

Režisér Steven Spielberg se ukázal jako velký fanda představy, že by novým Bondem měl být právě Idris Elba. Herec sám prohlásil, že – jakkoli mu tato myšlenka lichotí – má jisté pochybnosti, zda by nebyl na obtíž jeho věk (44). Pravdou je, že Daniel Craig si roli tajného agenta střihl poprvé ve svých 38 letech, což je meta, kterou Elba minul již před drahnou dobou.

5. Aidan Turner

Aidana Turnera objevil český divák poprvé nejspíše jako trpaslíka Kiliho v Jacksonově trilogii Hobbit, mnohem více však zaujala jeho zatím nejčerstvější role v britské historické drama-sérii Poldark. Díky svému výkonu si získal nejen srdce mnoha fanynek po celém světě, ale především extrémně vstřícné kritiky a ocenění Televizní herec roku 2016 (GQ Magazine). Poldark katapultoval Turnerovo jméno mezi žhavé uchazeče o roli Bonda a současně se začalo mluvit o jisté podobnosti mezi ním a jiným Irem – Piercem Brosnanem, který si roli agenta 007 zahrál hned čtyřikrát.

Aidan Turner (bronzová pozice mezi adepty na roli Jamese Bonda dle oddschecker.com)

Právě již zmiňovaný GQ Magazine si všiml jedné zajímavosti, a to, že Turner byl v poslední době při rozličných příležitostech přistižen, jak „trénuje pózu, kdy si jakoby ledabyle upravuje manžetové knoflíčky“, což je znak typický právě pro Bonda v podání Daniela Craiga. Pravdou je, že Turner na rozdíl od svých „kolegů v nominaci“ nemá ještě tolik zkušeností a nabízí se otázka, zda by unesl tíhu této role.

6. James Norton

Další vysoký Londýňan (185cm) James Norton je prozatím známý především britskému publiku, a to díky oceňovaným televizním sériím Happy Valley (Šťastné údolí), Grantchester a War and Peace (Vojna a mír), z nichž poslední zmíněná je známá i v našich končinách, a to spíše divákům fajnšmekrům. Co seriál, co to absolutně odlišná role, od psychopata, přes anglikánského kněžího, po hrdinského důstojníka carské armády. Norton prokázal, že je všestranně nadaným hercem a vysloužil si tak stálé místo v top 10 kandidátech na Bonda.

James Norton (čtvrtá nejpravděpodobnější varianta nového agenta 007 dle oddschecker.com)

James Norton je herec z takzvaně vyšších kruhů. Pochází z prostředí londýnské smetánky, vystudoval prestižní University of Cambridge a toto všechno – jak poukazuje GQ Magazine – by mu mohlo pomoci vklouznout snadno do role okouzlujícího a elegantního agenta. S výše zmíněným Aidanem Turnerem jej spojuje poměrně nízký věk a nedostatek větších zkušeností.

Kterého kandidáta byste si do role nejznámějšího tajného agenta představovali vy? Hlasujte v anketě!

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz