Nedávno odvysílaný film Pražské orgie, vyvolal spekulace, kdo se ve skutečnosti skrývá za jeho hlavními hrdiny. Zatímco v případě spisovatele Nathana Zuckermana fanoušci románů amerického spisovatele Philipa Rotha vědí, že jde o jeho alter ego, u některých jiných to tak zřejmé není. Tím spíše je zajímavější, že také další hlavní hrdinové byli inspirováni skutečně žijícími českými spisovateli.

Těm dal ovšem Roth ve své stejnojmenné knize jiná jména. Pro zasvěcené insidery však není těžké je rozklíčovat. Předobrazem hříšné Olgy, která ve filmu Ireny Pavláskové předvádí velmi odvážné kousky, se například skrývá legendami opředená scenáristka a spisovatelka Marta Kadlečíková (1935-1996). V Praze se léta těšila pověsti mimořádné krasavice, ale také intelektuální hvězdy. Hovořila několika jazyky a podle pamětníků vynikala duchaplnou konverzací.

Bohémské večírky

A byla to ona, kdo se podílel na organizování oněch legendárních večírků pražské bohémy, z nichž polovina byla věnována intelektuálním debatám a ta druhá velmi uvolněné společenské zábavě, při níž nebyly výjimečné ani sexuální hrátky s mladými dívkami. Cenné svědectví o tom, jak ve skutečnosti tyto večírky vypadaly, poskytl Českému rozhlasu publicista Dan Hrubý. Prozradil, že ony proslulé „pražské orgie“ se konaly ve stylově zařízeném hradčanském bytě spisovatele Jiřího Muchy, syna slavného malíře Alfonse Muchy. Podle něj však zdaleka nešlo o orgie, protože byt Jiřího Muchy byl především intelektuálním salónem a je škoda, že výjimečné dílo Jiřího Muchy zastiňují pikantní historky.

Slavní hosté

Odtajnil rovněž jména některých účastníků, k nimž patřili skladatel Petr Hapka, klávesista kapely Olympic Miroslav Berka, režiséři Pavel Juráček, Jiří Menzel a Vít Olmer, herec Pavel Landovský, malíř Josef Vyleťal, psychiatr Miroslav Plzák a v neposlední řadě i dramatik Václav Havel. A nechyběli ani slavní zahraniční hosté, kromě samotného Philipa Rotha, také Arthur Miller nebo fotograf Helmut Newton. Nechyběli ani američtí filmaři ze štábu filmu Amadeus, který v Praze v té době natáčel Miloš Forman. Nejpopulárnější prý byly silvestrovské večírky, sama Marta je považovala za velmi povedené.

Smutný konec

Dan Hrubý rovněž připomněl, že Marta léta plnila roli Muchovy asistentky a zároveň milenky, i když byl ženatý. S Muchou se seznámila v jednadvaceti letech, zatímco on byl o dvacet let starší, a hned napoprvé si padli do oka. Svěřila se, že okamžitě podlehla jeho mimořádnému charismatu, na němž se podílelo nejen slavné jméno, ale také přitažlivý zevnějšek a image světáka, jenž žil střídavě v USA, Francii a Čechách. Ani jemu nebyl vztah s tak krásnou ženou rozhodně proti srsti. Zatímco ona se mu zcela oddala, pro Muchu zdaleka nebyla jedinou osudovou partnerkou. Měl velkou slabost pro jiné dívky, což Marta velmi nelibě nesla. Přestože ho opustila, nakonec to byla ona, kdo umírajícího Muchu držel za palce. Zemřela předčasně, nešťastná a opuštěná, v jednašedesáti letech.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz