Seriálové zpracování The Walking Dead (Živí mrtví) pomalu ale jistě míří do finále 8. série. Ve finále nás čeká závěr války s Neganem a jeho Spasiteli, tedy komiksová část zvaná jako „All Out War“. Jelikož již nyní víme, že je potvrzená 9. série, můžeme jen spekulovat o tom, co nás čeká. Příběh seriálu tomu zatím moc nenasvědčuje, avšak po válce s Neganem by měla přijít nová hrozba. Taková, jakou jsme na scéně doposud neviděli. Více informací o této hrozbě níže.

Upozornění: Článek obsahuje spoilery z komiksové předlohy.

ZDROJ: walkingdead.wikia.com

V úvodu jsem lehce nastínil, že nás po válce s Neganem čeká nová, poněkud atypická hrozba. Než přijde řeč na konkrétní hrozbu. Rád bych zmínil, že po válce s Neganem byl v komiksové předloze učiněn delší časový skok – přibližně 2-3 roky. Během této doby se skupina vzpamatovala z války a vybudovala rozsáhlejší, vyspělejší a silnější síť komunit.

Hrozba, o které je řeč, jsou pochopitelně tzv. Šeptači (v originále The Whispers). Jedná se o skupinu lidí, kteří doslova nosí tváře mrtvých. Dalo by se tedy říci, že spíše než o skupinu, se jedná o jakýsi zvracený druh kultu. Zdá se Vám to jako nemožné? Ve světě živých a mrtvých není nic nemožné!

4. Kdo jsou to Šeptači?

ZDROJ: walkingdead.wikia.com

Šeptači (The Whispers) jsou kult přeživších, který operuje za hranicemi tzv. bezpečného území – oblast, kterou hlídají obyvatelé Království, Hilltopu a Alexandrie. Jedná se o obyčejné lidi, kteří nemají více zbraní ani pracovní/vojenské síly než nám známá aliance komunit. Jejich speciální vlastností, a tou největší výhodou, je jejich krytí.

Šeptači totiž umějí zbavit chodce jejich kůže tak, aby nebyla nikterak výrazně poškozena a dala se opracovat tak, aby ji na sobě mohli nosit. Možná se Vám tohle zdá až příliš, avšak svět živých a mrtvých nezná hranic. Kůže, kterou na sobě nosí jim umožňuje volně se pohybovat mezi mrtvými. Mohou tak chodit ve stádu mrtvol bez sebemenšího rizika.

ZDROJ: walkingdead.wikia.com

Tento způsob krytí je velmi podobný tomu, který využil několikrát, jak komiksový, tak i seriálový Rick. Vzpomeňte si, kolikrát jsme v seriálu viděli, jak na sebe jednotlivé postavy patlají vnitřnosti, aby se mohly pohybovat mezi mrtvými. Jedná se tedy o obdobný způsob, s tím rozdílem, že Šeptači jej pojali poněkud radikálněji.

Název jejich skupiny se odvíjí od způsobu jejich komunikace. Když se pohybují mezi stádem chodců, musejí spolu nějak komunikovat. Nemohou však mluvit nahlas, aby se neprozradili, a proto se mezi sebou dorozumívají šepotem. Nepoužívají ani žádné střelné zbraně, tedy jakékoli zbraně, které vydávají hluk.

ZDROJ: walkingdead.wikia.com

Mezi jejich nejčastější zbraně patří nože, luky a šípy. Jednoduše řečeno, používají veškeré tiché zbraně. Nemají ani vlastní komunitu. Přebývají tam, kde je to pro ně zrovna nejlepší. V komiksové předloze jsme mohli vidět jejich tábor, ve kterém připravovali kůže mrtvých. Nepředstavujte si však nějaký velký luxus. Žijí pouze z přírodních zdrojů.

Jejich vůdkyní je tzv. Alfa, jedná se o ženu, jejíž skutečné jméno nám je neznámo, jelikož Šeptači vedou poměrně drsný způsob života – nepoužívají jména a jakékoli citové vazby u nich zanikají, viz vztah Alfy (matky) a Lýdie (dcery). Po smrti Alfy převzal funkci vůdce Beta, který byl později zabit Ježíšem a Aaronem.

3. Jak zapadají do příběhu?

ZDROJ: walkingdead.wikia.com

Šeptači mají v komiksové předloze velmi důležitou roli. Objevují se v mnoha komiksových číslech, a proto se pokusím jejich působení na scéně jen obecně shrnout.

Jejich vystoupení v komiksu má velký vliv především na Carla, který je v komiksu stále naživu. Ten se zamiluje do jedné členky jejich kultu, dcery vůdkyně Alfy, Lýdie. Postupně mezi nimi vznikne silné pouto, které přeroste v lásku.

Carl je pro mladou Lýdii schopen udělat cokoli, dokonce vytáhnout do války. Ta nakonec nastane poté, co Alfa zabije několik členů Rickovy skupiny. Válka je velmi zajímavá, jelikož Šeptači jsou důvod, proč Rickova skupina musí začít opět používat na zabíjení chodců střelné zbraně – u zabíjení zblízka je šance, že chodec není pouhá mrtvola, ale Šeptač.

ZDROJ: walkingdead.wikia.com

Šeptači tedy zásadně ovlivní příběh. Díky nim totiž Carl pozná lásku, aliance komunit přijde o několik desítek členů, Hilltop shoří, Negan si získá vraždou Alfy částečně Rickovu důvěru, Alexandrie je silně poškozena stádem chodců, které je vedeno Šeptači a Andrea přijde kvůli stádu chodců a Eugenově nedbalosti o život – je pokousána chodcem ze stáda.

ZDROJ: walkingdead.wikia.com

Po této dlouhé sérií nepěkných událostí Šeptači na dobrou chvíli zmizeli. Dlouho se očekával jejich návrat, ten nakonec také přišel, nebyl však takový, jak si mnozí komiksoví čtenáři představovali. Šeptači přišli na scénu v jednom komiksovém čísle, kde jsme viděli nového vůdce Betu, který zaútočil na Ježíše a Aarona.

ZDROJ: walkingdead.wikia.com

Naštěstí byl Beta poražen a jeho dlouho zatajovaná identita odhalena. K jakému překvapení se jednalo o slavnou sportovní fiktivní osobnost. Po smrti Bety hrozba Šeptačů ustála a je velmi nepravděpodobné, že by se ještě někdy vrátila. I přesto, že někteří Šeptači stále žijí, nejsou již jednotní a není nikdo, kdo by je vedl.

2. Co o Šeptačích říká autor komiksové předlohy, Robert Kirkman?

ZDROJ: www.rollingstone.com

„Takže Šeptači… čistí kůže mrtvých, zombie kůže nebo nějaké jiné. Může se jednat i o lidskou kůži. V posledních číslech jsme mohli vidět, že ji Šeptači natahují a nechávají vyschnout. Poté zajistí, aby smrděla jako mrtvoly a umožnila jim tak pohyb mezi nimi. Uvnitř je však velmi čistá a bezpečná.“

1. Jak to bude v seriálu?

ZDROJ: The Walking Dead (AMC)

Jak Šeptači přijdou na scénu v seriálu nevíme. Jejich nástup je dosti kontroverzní. Pokud by se seriál ubíral přesně podle komiksové předlohy, čekali by nás Šeptači již v nastávající řadě. Nicméně ve finále první poloviny 8. série přišel nečekaný zvrat. Ano, mám na mysli Carlovu smrt, která zasáhla a především překvapila nejednoho fanouška.

Carlova smrt byla sice šokující, ale také výrazně ovlivnila nastávající příběh, jelikož nejenže nyní neuvidíme rostoucí přátelství mezi Neganem a Carlem, ale také neuvidíme ani Carla a jeho první vážný vztah s mladou Lýdií. Carl byl pro příběh se Šeptači velmi důležitý a jeho smrt by tedy jejich příchod do seriálu mohla značně zkomplikovat.

Nyní je zde však nová teorie, která se stala po 12. epizodě 8. série daleko více reálnější. Tato teorie je o tom, že kult Šeptačů neuvidíme v seriálovém zpracování The Walking Dead (Živí mrtví), nýbrž v sesterském seriálu Fear the Walking Dead (Živí mrtví: Počátek konce). Tam je totiž nanášení krve mrtvých na vlastní tělo denní rutinou. Navíc nás brzy čeká čtvrtá řada, která působí jako jakýsi restart seriálu.

ZDROJ: comicbook.com

Dále tuto teorii podporuje postava Georgii, která se objevila ve 12. epizodě 8. série The Walking Dead (Živí mrtví). Její charakter totiž zdánlivě připomíná komiksovou Pamelu Milton – vůdkyni Commonwealth, zatím největší a pravděpodobně i nejvyspělejší komunity ve světě živých a mrtvých.

Je tedy možné, že by se tvůrci rozhodli Šeptače z The Walking Dead (Živí mrtví) úplně vystřihnout a přesunout je do sesterského seriálu, zatímco příběh The Walking Dead (Živí mrtví) by přeskočil rovnou k nové komunitě Commonwealth. Této teorii nepomáhá pouze fakt, že Commonwealth je v komiksové předloze poměrně nové a nevíme o něm téměř nic. I přesto, že do 9. série zbývá ještě mnoho času, už teď víme, že by tvůrci ohledně Commonwealth vařili částečně z vody, jelikož Kirkman (autor komiksu) nehodlá vyzradit příběh dříve, než jej sám publikuje v komiksové verzi.

ZDROJ: walkingdead.wikia.com

A jaký máte názor na Šeptače Vy? Fascinuje Vás tento kult nebo se Vám naopak hnusí? Chtěli byste je na televizních obrazovkách vidět? Budete raději, když budou v The Walking Dead (Živí mrtví) nebo ve Fear the Walking Dead (Živí mrtví: Počátek konce)? Nebojte se nám napsat Váš názor dolů do komentářů!