Některým divákům se skutečně vyplatí obrnit se trpělivostí a nenechat se odradit nepochopitelnou programovou politikou České televize. Ta s jistou mírou zlomyslnosti uvádí mnoho výborných filmů či seriálů v pozdních nočních či dokonce brzkých ranních hodinách. Platí to i o výborném německo-izraelském snímku debutujícího scenáristy a režiséra Ofira Raula Graizera „Cukrář“, který odvysílal umělecký kanál ČT art v úterý po půlnoci. Ten, kdo ho chtěl zhlédnout až do konce, musel vydržet do dvou do rána. Nejspíše ale nelitoval.

Velmi působivý snímek vyvolal zaslouženou pozornost na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech, kde měl světovou premiéru v roce 2017. Na MFF získal Cenu ekumenické poroty a diváci ho navíc ocenili dlouhými ovacemi ve stoje. Zdaleka nebodoval pouze ve Varech, uspěl také na MFF v San Sebastianu, v Izraeli získal pět filmových cen Ophir a poté byl dokonce vyslán jako izraelský reprezentant do klání o Oscary v kategorii „nejlepší zahraniční film“.

Cukrář, FOTO: Distribuce Česká televize

Působivé komorní drama

Film vypráví příběh cukráře Thomase, zaměstnaného v berlínské cukrárně Kredenz. Právě v ní se sblíží s jedním z hostů, obchodníkem Orenem z Jeruzaléma a prožije s ním několik intimních okamžiků v naději, že se Oren zase vrátí za prací zpět do Německa. Po prvních rozpacích, zda se nejedná o další vykalkulovaný příběh na téma milostných vztahů mezi homosexuálními partnery, se děj filmu ubírá tak rychle jiným směrem, že se podobné obavy zcela rozplynou. Napínavé scény jsou o to působivější, že byly inspirovány skutečností. Krátký románek, který spolu Thomas s Orenem prožijí, přeruší nečekaná tragédie (prozrazovat další peripetie by zkazilo zážitek těm divákům, kteří Cukráře ještě neviděli). Nejde však jen o napínavý děj, ale také o mimořádně kultivovaný způsob, jimž režisér křehké komorní drama vypráví.

Tim Kalkhof

Hlavní roli Thomase si zahrál sympatický německý herec Tim Kalkhof a to tak přesvědčivě, že leckdo nabude dojmu, že je vyučeným cukrářem. Jeho etudy jsou natolik jemné a procítěné, že se ani nechce věřit, že právě on často hraje v drsných filmech (Nabarvené ptáče) a především v kriminálkách, známých i u nás, například „Místo činu: Berlín“ nebo „Kobra 11“. Ostatně, mezi jeho záliby patří více než pečení dortů a zákusků silový trénink, kickbox a ragby. Nicméně, rolí v Cukráři si Tim vydobyl takové renomé, že vzápětí dostal podobnou. V sitcomu „Nix Festes“ (Nic zvláštního) hraje promiskuitního gay kuchaře, vyrábějícího sušenky pro psy. Se svým kolegou ovšem řeší dilema, zda mají být veganské, či by se spíše měly vyrábět z jitrnic. Na rozdíl od „Cukráře“ ale tento sitcom příliš mnoho úspěchů neslavil, sledovanost byla mizerná, ale diváci i kritici ocenili jeho sympatické protagonisty a vtipné dialogy.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz