Joker je bezesporu jedním z nejznámějších záporáků z celého DC comics univerza.  Jako hlavní nepřítel Batmana a psychopatický gangster byl ztvárněn na obrazovkách již šesti herci. Každý z nich je specifický a originální, který je však ten nejlepší?

6. Cesar Romero (Batman – 1966 až 1968)

Pravděpodobně nejzvláštnější ztvárnění role Jokera. Cesar Romero po boku Adama Westa (Batman) pojal svou roli spíše komicky a hloupě. Místo toho, aby Joker jako pravý psychopat střílel lidi na potkání, tak komicky poskakoval a pronášel „vtipné“ hlášky. Někteří by řekli, že se jedná o správné komiksové podání Jokera, jiní zase, že se jedná spíše o parodii . Ať už máte názor jakýkoliv, tak nemůžete popřít, že Romero podal vynikající herecký výkon. Co se týče postavy Jokera, tak ten je v tomto podání nezáživný, až trapný.

FOTO: reprofoto YouTube

5. Jared Leto (Suicide Squad – 2016)

Letův Joker je asi přesným opakem Romerova. Vtipné hlášky vyměnil za nože a tetování, sundal klasický fialový kostým a do pusy si vrazil zlaté zuby. Samotný herec se do své role dostával tím, že ostatním hercům posílal mrtvá zvířata nebo kondomy. Jde vidět pokus o napodobení Jokera v podání Heatha Ledgera, to ale moc nevyšlo, protože Leto působí spíše jako špatný vůdce drogového gangu, než jako pravý Joker. A málo prostoru v samotném filmu mu určitě nepomáhá.

FOTO: reprofoto YouTube

4. Cameron Monaghan (Gotham – 2015 až 2019)

Seriál Gotham pojednávající o zrození Batmana nám ve čtyřech sériích ukázal vznik Jokera. A ten byl víceméně jak z komiksu, Cameron spadl do kyseliny a vyšel z ní s hnusným deformovaným obličejem. Cameronův Joker se celkově dost podobá tomu z komiksu, malé skříňky s klauny a ikonická pomalovaná tvář mu určitě nechybí. Co ale postrádá, je ten Jokerovský dojem. Ano, Cameron je skvělý herec, ale jeho Joker se zdá spíše jako nějaký napodobitel, než jako opravdový Joker.

FOTO: reprofoto YouTube

3. Joaquin Phoenix (Joker – 2019)

Joaquinovo podání Jokera je bez debaty to nejlepší ze všech. Jeho temnota a šílenost na plátně fungují skvěle, až vám to nahání husí kůži. Nedávno Phoenix také za svou roli dostal Oscara, pro kterou musel hodně obětovat, jako například svojí váhu nebo psychickou pohodu. Joaquin Phoenix se do své role doslova vžil a jde to vidět, tak proč je vlastně třetí na listu? Jediný důvod je ten, že se Joaquinův Joker nestihl předvést jako opravdový Joker. Film pojednává o jeho začátcích, kde chybí Batman, Jokerův gang a celkově jeho gothamské impérium.

FOTO: reprofoto YouTube

2. Jack Nicholson (Batman – 1989)

Pro některé starší fanoušky Batmana je Jack Nicholson ten jediný pravý Joker. A není se čemu divit, jeho dnes již legendární herecké výkony v Batmanovi od Tima Burtona společně s výborným soundtrackem byly dostatečným důvodem, proč si Nicholsona oblíbit. Na rozdíl od Romera, jeho vtípky a „poskakování“ nepůsobí tak nuceně, protože Nicholson do své role přivedl trochu sebe. Dokonce si i párkrát upravil scénář, když mu něco nevyhovovalo. Společně s Michaelem Keatonem (Batman) vytvořili téměř nepřekonatelnou dvojku Batmana a Jokera.

FOTO: reprofoto YouTube

1. Heath Ledger (Temný rytíř)

Byla to právě sága o Temném rytíři, která změnila naše vnímání postavy Jokera. Režisér Christopher Nolan se rozhodl změnit atmosféru Gothamu na město plné zlodějů a vrahů, kde pouze Temný rytíř Batman je mohl zastavit. A jeho hlavním protivníkem nebyl nikdo jiný, než Joker. Ledgerův Joker je pravý psychopat, který má zálibu v zabíjení. Už jen změna ve vizáži, kdy Ledger má svůj klaunský úsměv doslova vyříznutý, z něj dělala mnohem temnějšího záporáka, než kdy byl Nicholson. Ledgerovo podání je prostě dechberoucí a do teď zůstává jedním z nejlepších hereckých výkonů všech dob. Bohužel Heath Ledger předčasně zemřel a nedožil se ani premiéry filmu, posmrtně za svou roli Jokera dostal Oscara.

FOTO: reprofoto YouTube

Souhlasíte s tímto žebříčkem, nebo by měl být podle Vás Phoenix první? Kdo je váš nejoblíbenější Joker? Napište nám do komentářů. A jedna zajímavost na závěr, zatímco role Jokera byla již dvakrát oceněna Oscarem, představitelé Batmana stále čekají.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz