Americký herec, zpěvák, režisér a producent Kevin Costner se do povědomí diváků dostal díky jednomu z jeho nejúspěšnějších filmů Tanec s vlky (1990), který získal sedm Oscarů. Hollywood se mu podařilo dobýt v jeho pětatřiceti letech, avšak ani dnes tento pětašedesátník nezahálí.

Kevin Costner se narodil 18. ledna 1955 v Lynwoodu v Kalifornii. Svou kariéru odstartoval v nezávislých filmech a postupně se propracoval k malým rolím v lépe zajištěných snímcích. Svou první větší filmovou příležitost dostal v komedii Fandango (1985). Příležitost ukázat své výjimečné herecké a filmařské schopnosti dostal ve filmu Tanec s vlky (1990), který produkoval, režíroval, ve kterém si zahrál hlavní roli a za který získal sedm cen americké filmové akademie (Oskarů), včetně ceny za nejlepší film a za nejlepší režii.

Během své dlouhé kariéry vystřídal hodně hereckých poloh, od komediálních přes akční až po dramatické. Objevil se v populárních kasovních trhácích, jako byly Osobní strážce, Vodní svět, Strom snů a Wyatt Earp. Kromě toho ztvárnil také nezapomenutelné postavy ve filmech Neúplatní, JFK a Robin Hood: Král zbojníků. S režisérem filmu Durhamští Býci se znovu sešel při práci na snímku Zelený svět.

V roce 2000 si Costner zahrál ve filmu Třináct dní, na kterém znovu úspěšně spolupracoval s režisérem snímku Bez východiska Rogerem Donaldsonem. Objevil se také ve filmech Hra snů, 3000 mil na útěku, Na křídlech vážky a The Postman – Posel budoucnosti – druhém snímku, který režíroval. V roce 2003 Costner režíroval a také si zahrál v úspěšném a kritikami oceňovaném filmu Krajina střelců po boku Roberta Duvalla a Annette Bening.

V poslední době mohli diváci Costnera vidět ve filmech Batman vs Superman: Úsvit spravedlnosti, Velká hra, Dálniční hlídka a Umění tančit v dešti. Před časem se také rozhodl vrátit se k práci pro televizi a od roku 2018 exceluje v dramatickém westernovém seriálu Yellowstone. V listopadu by měl jít do kin jeho nejnovější film Nechte ho jít, premiéra je však vzhledem k současné epidemiologické situaci nejistá. Herec však na sobě i v pětašedesáti neustále pracuje a jde z role do role, navíc vypadá velmi dobře, snímek níže je z konce srpna letošního roku.

V roce 1978 si vzal bývalou spolužačku Cindy Silva, v roce 1994 se však rozvedli. Pár má spolu tři děti – Anne Clayton (1984), Lily McCall (1986) a Joea Tedricka (1988). Costner je také otcem nemanželského syna Liama (1996), kterého má z krátkého vztahu s dědičkou týmu amerického fotbalu Pittsburgh Steelers Bridget Rooneyovou. Costnerovou současnou manželkou je modelka Christine Baumgartner (1974), kterou si vzal v roce 2004 a se kterou má také tři děti – Caydena Wyatta (2007), Hayese Logana (2009) a Grace Avery (2010).

Embed from Getty Images

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz