Americkou romantickou komedii Pretty Woman v hlavní roli s Julií Roberts a Richardem Gerem není potřeba nijak zvlášť představovat, těší se totiž oblibě diváků napříč generacemi již 30 let. A poslední dekády byste nenašli jediný Štědrý den, kdy by tato klasika nebyla večer v televizi. Původně mělo však jít o temné drama plné drog a prostituce, než byl scénář několikrát změněn do současné podoby.

Snímek Pretty Woman od režiséra Garryho Marshala měl být uveden jako temné drama o prostituci odehrávající se v některém z velkých měst (v New Yorku nebo v Los Angeles) kolem roku 1980. Romantický vztah mezi prostitutkou Vivian a bohatým podnikatelem Edwardem byl spíše nepředstavitelný a to i proto, že by Vivian měla v původní verzi kladný vztah k drogám. Scénář byl opakovaně přepisován až do finální verze romantické komedie.

Embed from Getty Images

Rozpočet 14,5 milionu dolarů byl i na tehdejší dobu velmi nízký, film se však nakonec stal velmi úspěšným a to v celosvětovém měřítku. Kladně byl přijat nejen diváky, ale i filmovými kritiky. V roce 1990 se dokonce stal jedním z nejvýdělečnějších filmů. Jeho tržby činily téměř 464 milionů dolarů. O jeho kvalitách vypovídá i fakt, že Julia Roberts za roli prostitutky Vivian získala Zlatý glóbus a také byla nominována na Oscara. O pár let později se dvojice Roberts a Gere objevila opět pod režisérským vedením Garryho Marshala v romantické komedii Nevěsta na útěku (1999).

Embed from Getty Images

V původní verzi Pretty Woman měla být scéna, ve které Vivian prodávala kokain a za „vydělané“ peníze chtěla odjet s kamarádkou Kit do Disneylandu. Svůj plán měla svěřit Edwardovi v autě, ten ji následně z auta vyhodil a odjel pryč. Vše mělo skončit tak, že Vivian a její kamarádka prostitutka Kit odjedou autobusem právě do již zmíněného Disneylandu. S tím ovšem nakonec nesouhlasila producentka Laura Ziskinová, která vše změnila a to vskutku radikálně. Celý film nechala sestříhat tak, že se z Vivian stala kladná a sympatická postava a scény, ve kterých se objevuje její kamarádka Kit, ponechala na minimu.

K 15. výročí filmu bylo vydáno DVD, na kterém lze vystřižené scény najít. Patří mezi ně například i scéna, ve které se Vivian Edwardovi nabízí na Hollywood Boulewardu, nebo kdy je po odchodu z baru napadena drogovými dealery a Edward ji zachrání. Romantická komedie Pretty Woman je v česku již několik let spojována se Štědrým dnem, kdy nechybí ve večerním programu některé z tuzemských televizí. Často bývá označována jako moderní verze pohádky o Popelce pro dospělé diváky.

Pretty Woman můžete sledovat 24.12. ve 21:55 na Nově.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz