Britský seriál The Crown má spoustu fanoušků i u nás a většina z nich se už těší na další epizody. Málokdo z nich ovšem tuší, že autor scénáře, mimořádně úspěšný dramatik a seriálový hitmaker Peter Morgan, má příbuzenské vazby k naší zemi. Jeho tchánem a dědečkem hned pěti potomků je totiž kníže Karel Schwarzenberg a britská média na tuto spřízněnost upozorňují dokonce častěji než ta naše. Ostatně Karel Schwarzenberg je nejen významným příslušníkem české aristokracie, ale také té evropské.

Schwarzenbergova dcera Anna Carolina je matkou Morganových pěti dětí. Ještě donedávna byla jeho ženou a manželství, v němž se narodilo požehnaně potomků, vydrželo celých sedmnáct let. Jejich církevní sňatek se konal na šlechtickém sídle Schwarzenbergů v rakouském Murau, kde proslulá rodina dodnes pobývá .

Seriál Koruna – Matt Smith, Peter Morgan a Claire Foy, FOTO: Netflix

Poté, co se nakonec rozešli, se Morgan sblížil s herečkou Gillian Anderson (Akta X, na snímku níže), avšak jeho současný soukromý život zůstává zahalený tajemstvím. Leccos paradoxně prozradil výtečný cyklus České televize Modrá krev. V něm se kromě Karla Schwarzenberga rozpovídala i jeho sympatická Anna Carolina, žijící ve Vídni. Pracuje jako novinářka a režisérka reklamních snímků a dokumentů.

Embed from Getty Images

Rod Schwarzenbergů pokračuje

V díle, věnovaném šlechtickému rodu Schwarzenbergů, se ovšem přiznala, že ji život ve Schwarzenberském paláci moc nebavil, nejraději hrála fotbal, nechala se tetovat, a litovala, že se nenarodila jako kluk: „Být princeznou jsem nechtěla, ale člověk samozřejmě cítí nějakou loajalitu k rodině,“ uvedla. Pochvalovala si, že její výchova byla naštěstí smíšená, jak tradiční, tak liberální, a dnes je za to moc vděčná. Prozradila, že rodiče vedli velmi nekonvenční manželství (mimochodem poté, co se rozvedli, se po mnoha letech znovu vzali, nicméně žijí odděleně). Bez obav nechala natočit na terase svého moderně zařízeného vídeňského bytu i své syny, jak s chutí hrají fotbal. Věkové rozmezí všech pěti dětí se pohybuje od devatenácti do šesti let, nejstarší je dcera Gioia, následují synové Robin, Carol, Victor a nejmladší Laszlo.

Hrdý tchán

Anna Carolina (na snímku níže) také dala k dobru, že svého muže Petera Morgana poznala v Londýně, v době, kdy zdaleka nebyl známý. Byl prý trochu v šoku, když mu teprve později řekla, že je šlechtična, a to, až když ho jela představit rodičům na zámek, tím spíše, že přijel na námluvy pouze v tenisových šortkách. Ti logicky nebyli nijak nadšeni, ale pak se prý s ním velmi rychle sblížili. Karel Schwarzenberg to rozšafně, bafajíc dýmku, filmařům potvrdil a nechal se slyšet, že je na svého úspěšného zetě velmi hrdý. Připomněl, že Morganova divadelní hra Audience u královny je beznadějně vyprodaná i u nás, v Národním divadle, na půl roku dopředu.

Embed from Getty Images

A není se čemu divit, Peter Morgan bezesporu patří k nejlepším scenáristům současnosti. Velmi úspěšný byl již jeho seriál The Deal, zaměřený na osudy britských premiérů Tonyho Blaira a Gordona Browna. A právě on ho inspiroval k napsání hry Audience u královny, poté k filmu Královna (The Queen), nominovaného na Oscara, a především k vynikajícímu seriálu Koruna (The Crown).

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz