Úspěšná norská trilogie Havraní kruhy se inspiruje severskou mytologií, ale přitom vytváří vlastní svébytný svět, kde být člověkem znamená ocitnout se ve zcela nezvyklé roli vyvržence. Hlavní hrdinka není „vyvolená“, dokonce nemá žádné zvláštní schopnosti. To, co ji odlišuje od ostatních, je děsivý fakt, že postrádá něco, co všichni ostatní mají. Byla také prodána filmová práva.

Trilogie nás zavede do fantasy světa, kde má každý obyvatel ocas. Každý kromě naší hrdinky Hirky, která, jak už to tak u podobných knih bývá, je od všech odlišná. Svůj ocas ztratila těsně po narození, kdy ji napadl vlk a ocas jí ukousl. Tak jí to alespoň vypráví její otec, ale pravda je někde jinde.

Hirka je totiž plíseň, nebo také Ódinovo dítě, bezocasá zrůda patřící do jiného světa, jinak řečeno člověk. Ano, stejně jako vy. Tohle tajemství se Hirka dozví v den svých patnáctých narozenin a kdyby pravdu o Hirčiném původu zjistili prostí obyvatelé země, nastala by panika.

Není proto divu, že někteří lidé se snaží Hirky zbavit a vymazat veškeré důkazy její existence. Dívka se obává nejen o svůj vlastní život, ale také o život svého otce. Zvláště když se členem Rady, instituce, která v tomhle světě vládne, stane Urd. Člověk, jehož úmysly nejsou zrovna čisté.

Hirka v tom naštěstí není sama, kromě již řečeného otce za ní stojí i její dávný přítel
z dětství Rime.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz