V návaznosti na náš poslední článek o seriálu Ulice, kde budou tento týden v nových epizodách řešit závislost malého chlapce na online hrách, vám přinášíme odpovědi na 3 zásadní otázky pro odbornici Mgr. Michaelu Slussareff, Ph.D. ze Studií nových médií na FF UK.

-reklama-


Existuje statistika – kolik hodin průměrně stráví dnešní děti na smart zařízeních?

Podle statistiky z roku 2020 (EU Kids Online) stráví české děti online v průměru 172 minut denně. Toto číslo nijak výrazně nevybočuje z evropského průměru. Také dívky, ani chlapci se příliš neliší. Vysoké odlišnosti můžeme ale najít u různých věkových skupin: děti ve věku 9-11 cca 2 hodiny denně, 12-14 let cca 3 hodiny denně a děti ve věku 15-16 let pak více než 4 hodiny denně. Spadá sem jak hraní her, komunikace, ale i vyhledávání informací, sledování videí, studium, zkrátka všechno. Nelze tedy podle samotného času usuzovat na problematičnost používání digitálních technologií. Pro posouzení jakési „nebezpečnosti“ bychom se měli ptát: Co dítě v online prostoru dělá? S kým? A z jakého důvodu? Jde o obsah vhodný pro věkovou kategorii dítěte? Komunikuje dítě s lidmi, které zná osobně, nebo jsou to cizí lidé? Baví se, anebo naopak utíká od problémů běžného života?

Jak pomoci dítěti odpoutat se od smart zařízení?

Pokud se Vám zdá, že Vaše dítě tráví až příliš času v online prostoru a nepříjemně to zasahuje do běžného života (zhoršující se prospěch, konflikty s kamarády, v rodině, neschopnost zabavit se jinak, než v online světě apod.), je vhodné si dát tzv. digitální detox – odložte všechny digitální přístroje na několik dní a společně se věnujte jiným aktivitám off-line. Děti se někdy musí opravdu doslova naučit využívat čas jinak a ne zřídkakdy k tomu potřebují pomoc. Jako rodina si sedněte a společně sepište nová, zdravá pravidla a limity. Je důležité společně řešit, proč by pravidla doma měla být, jaká nebezpečí mohou digitální technologie skýtat, ale i jak využívat jejich benefitů. Např. s dítětem objevujte vzdělávací obsah, nebo hrajte společně vzdělávací hry. Umět takový obsah najít a vhodně ho využít je velice důležitou dovedností. Pokud budete cítit, že to nefunguje, neváhejte se obrátit na odbornou pomoc (např. ditekrize.cz).

Jak předcházet vzniku takové závislosti?

Závislost na hrách se týká okolo 5ti procent všech hráčů. Je tedy velká šance, že vaše dítě jen „hodně hraje“ a nepotýká se s patologickou závislostí. Obecně bývá diagnostikována až po 12tém roce života. U menších dětí jde spíše o nevhodné používání her. Nám, rodičům, někdy dlouhé hraní her připadá již jako závislost. Dnešní děti hrají klidně tři hodiny denně. I když to může znít jako extrémní údaj, když jsme byli malí my, často jsme se takovou dobu dívali přes den na televizi. Dnešní děti mají zkrátka k dispozici jiné formy zábavy, a tak je využívají. Velice zásadním problémem v cestě k závislosti ale je, pokud děti začnou hry, či jiné online aktivity používat jako únik od reálných životních problémů. Jsou pro ně hlavní, nebo jediný zdroj štěstí, jsou strategií, jak překonat všechny nepříjemnosti. V tuto chvíli je velice vhodné řešit problém s odborníkem.

 

Zdroje informací: TV Nova

-reklama-

Majka Kučerová
Marie Kučerová, DiS. Nejdříve jsem pro TVGURU.cz tvořila obsah na sociálních sítích. Jako redaktor působím již více než šest let a publikovala jsem přes tři tisíce článků. Nejraději se zaměřuji na tuzemské snímky a herce. Ráda zhlédnu nejednu reality show, na kterou poté sepíšu recenzi. Patřím mezi milovníky knih a také Harryho Pottera.