Česká Televize se rozhodla páteční večery přiřadit filmům dvojice oblíbených italských komiků Buda Spencera a Terence Hilla. Některé z nich jsou serióznější, v dalších hraje pro změnu pouze jeden z nich, třetí jsou čistokrevné taškařice plné absurdních mlátiček a něžných vtípků. Italští herci však zavítali i do jiných prostředí. V souvislosti s těmito reprízami jsme se rozhodli sestavit žebříček pěti filmů, které považujeme za nejzdařilejší.

5. BŮH ODPOUŠTÍ, JÁ NE

A začneme hezky od konce a zároveň od začátku. První společný film Terence Hilla a Buda Spencera, který zažehl jiskru pro pozdější úspěšnou spolupráci, nebyl vůbec komedií, nýbrž čistokrevným dobrodružným westernem. V šedesátých letech propukla mánie tzv. spaghetti westernů, tedy filmů z Divokého Západu, vznikajících na Apeninském poloostrově. Vznikaly desítky snímků a mezi nimi se objevil i tento kousek. Terence Hill v něm hraje pistolníka, který pomáhá pojišťovacímu agentovi Budu Spencerovi vypátrat nebezpečného banditu Billa San Antonia, ztvárněného Frankem Wolffem. Toho můžete znát jako zavražděného rančera ze slavného Leoneho opusu Tenkrát na Západě. Zmíněný lupič měl přepadnout vlak převážející výplaty, jenže věc má menší háček. San Antonie by měl být mrtvý, což ví Terence Hill ze všech nejlépe, protože desperáta před léty sám zastřelil. Nesourodá dvojice se tedy vydává zjistit, kde leží pravda, přičemž si vzájemně hází klacky pod nohy.

Ve filmu nechybí akce a napětí, rovněž není nouze o přestřelky či vypjaté situace, ztvárněné efektivně a na tehdejší dobu uvěřitelně. Snímek si nehraje na víc než oddychový western, nicméně svou roli plní dokonale. Navíc se v něm objevují zárodky pozdějšího soupeření mezi Budem Spencerem a Terencem Hillem, kdy druhý zmiňovaný svého kolegu několikrát napálí, čímž ho dohání k zuřivosti.

Příběh je westernově jednoduchý, tak, jak se na daný žánr sluší a patří, nicméně dokáže diváka vtáhnout a nepustit. Nechybí klasické souboje jeden na jednoho, šikana mexických obyvatel či zabijáci snažící se hlavního hrdinu potichu odpravit.

Bůh odpouští, já ne se dočkalo dvou pokračování. Úspěšného Trumfového Esa, kdy se k ústřední dvojici připojil Eli Wallach a Boot Hillu. Druhý díl se nenesl na tak vážné vlně a spíše se přehoupl do komediální škatulky. Závěr trilogie se znovu přiklonil ke spaghetti westernu.

4. DVA VÝTEČNÍCI

Dva výtečníci, někdy také Dva poldové, už jsou klasickou komedií, na jakou jsme u tohoto hereckého tandemu zvyklí. Nezdařený pokus o loupež skončí naverbováním k místní policejní posádce. Dvojice se snaží uniformy co nejrychleji zbavit, narážejí však na šéfovu zatvrzelost, neboť je odmítá propustit. Zdánlivě snadný úkol se tak stává noční můrou a přináší spoustu absurdních a komických situací.

Vtipné rvačky, nadnesené situace či intriky Terence Hilla znamenají kvalitní zábavu, u které se člověk směje od začátku až do konce. Právě Hill zde ztvárňuje postavu, která Buda Spencera neustále k něčemu nabádá či vyzývá, takže je vlastně strůjcem většiny pro hrdiny nepříjemných, pro diváka vítaných situací. Je zde jasně znát charakter jednotlivých postav, scénář si je vědom toho, co dělá oba herce jedinečnými a náležitě toho využívá. Nezapomenutelná je pak scéna z restaurace, do které vtrhne gang chuligánů. Terence Hill předstírá chromého, Bud Spencer hluchoněmého, načež následuje rozpustilá rvačka a salva bujarého smíchu.

3. SUDÁ A LICHÁ

Italští komikové si vyzkoušeli celou řadu rolí, navštívili spoustu lokací, ve výsledku se však jednalo o typově podobné příběhy. Přesto si některé zaslouží detailněji přiblížit a Sudá a lichá jsou právě takovým filmem.

Hlavní hrdinové se snaží překazit loďstvu Spojených států vítězství v soutěži námořních sil. Vcelku banální zápletka, avšak situace, které k jejímu naplnění vedou, vám přivodí záchvaty smíchu. Ostatně právě sázky a vzájemné soupeření je ústředním tématem filmu. Zvláště pak Terence Hill se rád vsází o maličkosti, například pánve s fazolemi nebo mačkání pomerančové šťávy. Opět tu Buda Spencera dohání k zuřivosti a jemu se nedaří ho od sebe odehnat. Hill svého většího parťáka naštve především v situaci, kdy se dožaduje pistáciové zmrzliny, zatímco jeho parťák mu zarytě tvrdí, že už žádnou nemá.

Sudá a lichá, FOTO: AMC Networks International

2. MALÝ UNAVENÝ JOE

Malý unavený Joe je úspěšné pokračování neméně zdařilé Pravé a levé ruky ďábla, avšak na rozdíl od prvního dílu netrpí porodními bolestmi nově vznikajícího subžánru. Zatímco v Pravé a levé ruce se střídá několik silných momentů s poněkud slabšími pasážemi, pokračování o Trinitym a Bambinovi už ždímá potenciál komediálního či rovnou parodického westernu na maximum. Právě první díl slavné taškařice je považován za katarzi, která jednak vyšvihla oba herce na výsluní, ale také jim zajistila role v dalších filmech, do nichž se oba protagonisté bez váhání pouštěli.

Trinity je zlodějíček, který příliš nerozumí zlodějskému řemeslu a je tak líný, že ani nevydrží sedět v sedle. Nechá se proto vláčet na nosítkách zapřažených k statnému hnědákovi. Oproti tomu Bambino je zloděj koní, přičemž svou profesi považuje za poctivou a náročnou. Když se pak oba bratři setkají u rodičů, ti je donutí spolupracovat a Bambino musí slíbit, že svého povedeného bratříčka naučí „pořádnému“ řemeslu.

Tato hravá taškařice sleduje vzájemnou nevraživost mezi bratry, zvláště pak neposednost Terence Hilla, který se tváří jako prosťáček, jež neumí napočítat do pěti, nicméně v hlavě se mu rodí jeden nápad za druhým, který nenápadně předkládá svému bratrovi a snaží se to zamaskovat tak, aby si Bambino myslel, že na to vlastně přišel on sám. Bud Spencer většinu filmu lamentuje, proč se musel narodit sourozenec zrovna jemu, protože by byl nejradši, kdyby se někde utopil a on od něho měl navěky pokoj. Oba jsou však vysoce negramotní a místy nechápou ani základní návyky, tudíž si neumí v restauraci ani správně objednat jídlo.

Malý unavený Joe, FOTO: AMC Networks International

1. JESTLI SE ROZZLOBÍME, BUDEME ZLÍ

Dnes již legendární komedie o dvojici závodníků, kteří se zúčastní závodu o červenou buginu, načež do cíle dorazí oba současně a musejí rozhodnout, komu připadne. Zatímco o ni soutěží, tamní mafiáni ji zapálí a zničí, takže Terence Hill a Bud Spencer se rozhodnou vzít spravedlnost do vlastních rukou a pro neohrožené gangstery se stávají noční můrou.

Film exceluje v různých polohách, ať už to jsou akční pasáže, honičky, pověstné pěstní souboje či bezelstnost hlavních hrdinů, kteří nechápou, proč by jim někdo měl ničit auto a hrubiána se na to dokonce zeptají, přičemž ten jim nedokáže poskytnout uspokojivou odpověď. Dvojice Italů si jde tvrdohlavě za svým a odmítá se spokojit s tím, že by o svou vysněnou buginu přišli. Odráží jeden útok za druhým, scéna na zkoušce v divadle patří k mým nejoblíbenějším a je natolik zábavná, že od ní nemůžete odtrhnout oči.

Na rozdíl od jiných filmů je tento poněkud přízemnější, prolínají se klidnější pasáže s těmi akčnějšími, nicméně nudit se nebudete v kterékoliv z nich. Zároveň není tak nadsazený jako některé pozdější kousky, i když o nějaké uvěřitelnosti nemůže být řeč. Nicméně o tu v těchto filmech rozhodně nejde.

Prakticky o všech filmech Terence Hilla a Buda Spencera by se dalo napsat něco pozitivního a jsem si jistý, že každému se bude líbit nějaký jiný. Stejně tak nelze opomenout ani sólové kariéry obou herců, i když ta Hillova byla poněkud úspěšnější. Na rozdíl od Buda Spencera byl herecky obdařenější a zvládl film utáhnout i sám, přičemž hřmotný Ital se v sólových projektech trochu hledal.

Embed from Getty Images

A jaké filmy se líbí Vám? Podělte se s námi o vaše favority do komentářů.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

Patrik Strohbach
Filmový nadšenec, nekritický obdivovatel westernů, miláček seriálů, vášnivý čtenář a zapálený autor všemožných příběhů. Umění je mým hobby, životní cestou, směrem i filozofií. Kromě toho se věnuju fotbalu, občas si jdu zaběhat nebo si zajdu na dobrou večeři.