V dnešní době je už komiks ve světě na stejné úrovni, jako jsou běžné knihy a byl podkladem pro vznik spousty úspěšných filmů a seriálů. Jedná se o chronologicky seřazené kresby, které většinou doprovází nějaký text a to dává dohromady příběh, stejně jako v běžné knize. Komiks se ve světě dělí na tři hlavní druhy a to anglo-americký, beglo-francouzský a japonský. Je to právě Japonsko, které produkuje převážnou většinu světových komiksů (u nich nazývané jako manga), na rozdíl od ostatních má naprosto specifické kresby, provedení a jejich filmové a seriálové zpracování zvané anime, bývá většinou úplně stejné, jako komiksové předlohy. V Evropě jsou ale více známé právě anglo-americké komiksy, které většinou vedou k filmům a seriálům s reálnými herci. Mezi nejznámější světové komiksy patří například Spiderman, Superman, Naruto, Garfield či Batman.

299800-comicsPamatujete, když jste byli děti, kupovali si časopis ABC, Kačera Donalda a prohlíželi si kreslené příběhy uvnitř? Tak přesně to je komiks, který si většina z nás při zeptání vybaví. Bohužel Česká republika se řadí k zemím, kde čtenáři krásu komiksů teprve objevují a i povědomí o nich je malé. U nás převládá názor, že komiksy jsou kreslené příběhy pro děti, spíše pohádky, protože si je právě každý pamatujeme z dětských časopisů, nebo je vidíme u dětí. Při dotázání běžného člověka na komiks, uvede pravděpodobně Kačera Donalda nebo Spidermana.

comics-crossed

Málokdo si umí představit dospělého člověka sedícího nad komiksem a ještě méně lidí si nechá vysvětlit, že se opravdu o pohádku pro děti nejedná. Přestože je komiks kreslený, málo který rodič by asi svým dětem ukázal zombie žeroucí člověka za živa, krvavé obrázky či složité zápletky a děj, které malé dítě nejspíš ani nepochopí. Je to zapříčiněno i tím, že komiksová tvorba obecně u nás moc rozvinuta není a když hledáme v oddělení komiksů, najdeme stovky přeložených děl, málokdy však narazíme na něco, co vznikalo a má kořeny u nás. Snah o tvorbu dětských komiksů bylo spousty, vytvořit ale něco, co by zaujalo i starší čtenáře, zabralo nějakou dobu a i tak nemá takové zastoupení, jaké by si zasloužilo. Na dnešek jsem pro vás vybrala a připravila 10 nejlepších českých komiksů z řad tvorby pro děti i dospělé tak, jak je vidím já.

10. ČTYŘLÍSTEK
Autor: Jaroslav Němeček, Ljuba Štíplová
Rok vydání: 1969 – stále se vydává
Kategorie: Pro děti
Málokdo z nás nezná tento legendární komiks a časopis, který popisuje příběhy čtveřice věrných zvířecích přátel Myšpulína, Bobíka, Fifinky a Pindi. Jedná se o jeden z nejdéle vydávaných komiksů u nás, který přečkal tolik historických události a vydává se stále. Koncem 80. let se každé vydání tisklo v počtu 250 000 kusů a i tak bylo během okamžiku vyprodáno. Byl to právě Čtyřlístek, který inspiroval spoustu dalších lidí, aby se věnovali právě této tvorbě a odvětví. Přestože dle kritiků postupně upadávala nápaditost a úroveň kresby, řadí se Čtyřlístek mezi TOP komiksy v ČR.
547814-top_foto1-z9oek

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz