Americký herec Shia LaBeouf, který se do povědomí diváků zapsal především díky filmům Transformers, Charlieho Andílci či Indiana Jones, právě slaví 35. narozeniny. Vyrůstal s rozvedenými rodiči, nějaký čas strávil v psychiatrické léčebně a dokonce si prošel i vazbou. Pojďte se podívat na život jednoho z nejkontroverznějších herců současnosti, jehož život by se dal přirovnat k jízdě na horské dráze.

Shia Saide LaBeouf se narodil 11. června 1986 v Los Angeles. Jeho matkou je výtvarná umělkyně Shayna Saide a otcem bývalý válečný veterán Jeffrey Craig LaBeouf. Již od dětství byl Shia veden k židovskému náboženství po vzoru matky a později i pokřtěn, ačkoliv otec je křesťan. Okolo deseti let začal společně s otcem kouřit marihuanu, jelikož jeho otec Jeffrey byl silně závislý na drogách a dospívání tak neměl vůbec jednoduché. Kvůli financím se manželský pár rozvedl a malý Shia se odstěhoval s matkou do jiného domu. V některých rozhovorech uvádí, že jeho rodiče byli „divní“.

Jako každý začínající herec si i Shia LaBeouf prošel nejprve komediálními kluby v okolí města, kde si vedl vcelku dobře a někteří dokonce tvrdí, že jeho „talking dirty“ vystupování připomínalo kecy 50 letého chlapa v kůži 10 letého dítěte. Po čase se mu však začalo dařit, díky čemuž narazil na manažera a vyrazil na finančně velice úspěšné komediální turné. Tři měsíce poté dostal první nabídku do televizního pořadu Báječní Stevensovi (2000), který se vysílal na kanálu Disney Channel. Projekt jako takový si u diváků moc obliby nezískal, za to však herci vynesl několik nominací na cenu Emmy za nejlepší herecký výkon. Později zazářil ve snímcích Díry (2003) a Charlieho Andílci 2 (2003), kde si střihl menší roli kudrnatého kluka Maxe. V témže roce účinkoval ve filmu Blbý a ještě blbější. Rovněž se vrátil ke své premiéře v podobě celovečerního filmu Stevensovi Bodují, ale projekt na plné čáře pohořel.

Následující roky přinesly spoustu známých rolí, a to například v projektech Já, robot (2004), po boku Keanu Reevese ve filmu Constantine (2005) a Golfový sen (2005). Dále ve filmech Průvodce k rozpoznávání všech svatých (2006), Atentát v Ambassadoru (2006) a Disturbia (2007). Po těchto hereckých zkušenostech byl Shia LaBeouf obsazen do legendární sci-fi série Transformers jako Sam Witwicky, kde vydržel až do roku 2011.

Co se týče osobního života, tak má za sebou LaBeouf slušnou řádku excesů, skandálů a rvaček. V červnu roku 2014 byl odveden z představení na Broadwayi, jelikož strkal do fanoušků. O měsíc později ho zadržela policie za nevhodné chování v opilosti, kdy na strážníky dokonce plival. Herec poté nastoupil na několikaměsíční léčbu pro alkoholiky. „Procházel jsem existenciální krizí, objevoval sám sebe a zaznamenal jakési úpadky a potíže. Uznávám svou chybu, choval jsem se jako blbec“. Svěřil se v rozhovorech po pár dnech.

Netrvalo dlouho a po roce ho policie zatkla znovu, tentokrát v Austinu v Texasu. Zde se choval zcela nepříčetně, máchal rukama kolem sebe, strkal do místních občanů a za výtržnictví skončil ve vazbě. Mimo to několikrát vyšel na veřejnost s pytlíkem na hlavě a jeho bláznivé chování často postrádalo jakýkoliv smysl. Herec mnohokrát argumentoval tím, že trpí posttraumatickou psychickou poruchou, jelikož byl v dětství svědkem znásilnění své matky.

Během natáčení snímku Nymfomanka (2012) se seznámil s anglickou herečkou a hereckou kolegyní Miou Goth, kterou si později v roce 2016 oficiálně vzal. Toto manželství skončilo po 2 letech, kdy se s hercem Mia rozešla. V současné době by však měli být opět spolu.

Během své herecké kariéry získal 6 ocenění, a to včetně cen BAFTA, Emmy či Hollywood Film Awards. Naposledy herec účinkoval ve filmech Burákový sokol (2019), Honey Boy (2019), Střípky ženy (2020) a The Tax Collector (2020). Aktuálně na žádném dalším projektu nepracuje. Herec má v těchto dnech tedy několik důvodů slavit, jednak své narozeniny, ale také několik let bez skandálů a poměrně dobře restartovanou hereckou kariéru.

Zdroj informací: imdb.com

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

Filmy, seriály, superhrdinové a hudba - to je můj život. Místo pátečních vymetaček klubů s pořádnou dávkou alkoholu v krvi trávím večery u počítače a píšu pro Vás o tomto zajímavém a rozsáhlém světě plném nových a nových projektů. Mým nejoblíbenějším superhrdinou je Flash a hudebním producentem nizozemský DJ Martin Garrix. Na webu TVGuru působím od října 2019.