K tisícům obětí pandemie koronaviru, které si často uvědomujeme jen prostřednictvím bezejmenných statistik, každý den přibývají i slavná jména. Během posledního týdne zemřel nejen vynikající režisér František Filip, ale také jeden z nejuznávanějších českých ekonomů Michal Mejstřík nebo teprve jednačtyřicetiletý talentovaný zpěvák a skladatel David Stypka. To, že se smrt těchto výjimečných mužů hluboce dotkla mnoha lidí, dokazují dojemné a soustrastné reakce na sociálních sítích.

S ohledem na množství populárních filmů a seriálů, které během své fantastické kariéry vytvořil, zasáhl odchod Františka Filipa na věčnost tisíce Čechů. Mnozí se přiznávají, že jsou zaskočeni, co vše ze zlatého fondu České televize vlastně natočil a nelze se jim divit. Vždyť jde o stovky úspěšných filmů, inscenací a kultovních seriálů a téměř každý z nás si mezi nimi našel svůj nejoblíbenější. Nejstarší generace pamětníků milovala jeho seriálové skvosty „Sňatky z rozumu“ a „F. L. Věka“, ta mladší zase „Chalupáře“, „Cirkus Humberto“ nebo „Náhrdelník“.

Zemrel PAN reziser Frantisek Filip… ano 90 let je uctyhodnych… ale mohl tu jeste byt nebyt covidu😡😡😡 moc me to mrzi….

Posted by Monika Absolonová on Saturday, January 9, 2021

Omračující kvalita

Díky tomu, že se Česká televize, pro niž geniální tvůrce natočil většinu svých děl, rozhodla připomenout jeho nedávné devadesáté narozeniny tím nejlepším, co vytvořil, mohli jsme je v uplynulých dnech zhlédnout znovu. Příkladem jsou právě reprízované, brilantní „Sňatky z rozumu“, jejichž kvalita je omračující, především při srovnání se současnou televizní produkcí. Ne náhodou se někteří diváci (včetně mě) obávají, že něco podobného už u nás nikdy nikdo nenatočí. František Filip měl totiž to štěstí, že v době, kdy vytvořil svoje „majstrštyky“, nebyl otrokem sledovanosti, hvězdného kultu, ani nemusel svá díla znehodnocovat „product placementem“.

Pro nebe se narodil jeden z nejdobřejších lidí, jaké jsem kdy poznal.prof. František Filip ❤️Prý mám natočit trojku…#requiemaeternam

Posted by Jiří Strach on Saturday, January 9, 2021

Zlatá šedesátá

A svoji roli v jeho fascinující kolekci hrála i zázračná „zlatá šedesátá léta“. Právě v nich natočil jeden z prvních českých televizních komediálních seriálů „Eliška a její rod“, k jehož úspěchu nesporně přispěl i další génius, Jaroslav Dietl. Pro Františka Filipa byla navíc typická i skvělá práce s herci a především jejich neomylné obsazování. Především díky Elišce jsme se mohli seznámit s všestranným talentem Olgy Scheinpflugové nebo s vycházející hvězdou Ivou Janžurovou. Více než padesát let staré „Sňatky z rozumu“ z roku 1968 nabídly divákům první podnikatelskou ságu, opět s fantastickými hereckými výkony Jiřího Valy, Slávky Budínové, Vladimíra Ráže, Jiřiny Jiráskové a mnoha dalších. Vyvrcholením této zlaté série se poté stal legendární seriál „F. L. Věk“, o němž se nedá opět psát jinak než v superlativech.

Dnes zemřel režisér František Filip. Režisér, kterého milovali všichni herci, vytvořil geniální díla a především to byl skvělý člověk. Odešla legenda… #legend #dead

Posted by Tomáš Magnusek on Saturday, January 9, 2021

Sešup dolů

I když se v následujících letech musel František Filip bohužel podřídit atmosféře méně zlatých let normalizačních, nikdy nenatočil nic ostudného. Možná je ale dobře, že se nedožil výsledku nejnovější ankety na téma jeho divácky nejoblíbenějšího díla. Drtivě v ní totiž zvítězil seriál Chalupáři. Právě ten, který jak se upřímně přiznal, pro něj znamenal „sešup dolů“ a spotřební zboží. Nicméně, národ chalupářů si ho zamiloval nejvíce. Jeho „Sňatky z rozumu“ si diváci mohou připomenout každou neděli po patnácté hodině na ČT1.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz