Jenom díky strhujícímu filmu „Dalida“ si možná leckterý fanoušek této slavné francouzské zpěvačky uvědomil, jaký zázrak se u nás stal v roce 1977, tedy v éře normalizace. Tehdejší přísní cenzoři nejspíše ani netušili, že v Praze umožnili koncertovat tehdejší královně diskoték a světové celebritě, jejíž soukromí ostře sledovala bulvární média.

Nebo je docela možné, že organizátoři koncertu Dalidy v pražské Lucerně byli jaksepatří poučeni a „zaúkolováni“, aby u nás tato mezinárodní superstar příliš nezazářila. To, co totiž předvedla v Lucerně, se zásadně lišilo od jejích velkolepých show, na nichž v oslňujících modelech, v doprovodu velkého orchestru, sboristů a pohledných tanečníků, zpívala svoje hity. V Praze si vystačila pouze s malou doprovodnou kapelou a celé vystoupení absolvovala v jediných bílých šatech.

Je Suis Malade

Rozhodně se nedá říci, že by v té době byla na sklonku kariéry. Rok na to totiž s obrovským úspěchem triumfovala v legendární newyorské Carnegie Hall. Přesto se v Praze převedla spíše jako šansoniérka, což byla jedna z jejích mnoha podob. Dnešní generace si nejspíše nevybaví ani jeden její hit, avšak je až s podivem, že je u nás tato velká hudební legenda téměř zapomenutá. Přitom se její nejslavnější písně dodnes hrají v rádiích. Jde především o nádhernou píseň „To mám tak ráda“ (Je Suis Malade) v podání Marie Rottrové.

Z káčátka superstar

Ve stínu fantastické kariéry se však odehrával bolestný soukromý život. Snad žádná ze slavných hvězd pop music nezažila tolik utrpení, jako právě tato nádherná a talentovaná žena. Její dětství, které mimochodem prožila v Egyptě, bylo poznamenáno tím, že si kvůli nutnosti nosit brýle připadala jako ošklivé káčátko a navíc ji její spolužáci ze školy šikanovali. Postupem let z ní ale vyrostla krásná dívka a dokonce se stala egyptskou královnou krásy. Díky tomu začala uvažovat o kariéře herečky, více se jí však dařilo coby zpěvačce, obzvláště poté, co přesídlila do Francie. Již během tří let se vypracovala z účinkování v pařížských kabaretech k natočení několika velkých hitů a získání první zlaté desky. Mimochodem, je vůbec první ženou v historii, která ji obdržela a dodnes patří k nejprodávanějším zpěvákům historie.

Pět sebevražd

Její umělecké úspěchy byly ovšem tvrdě vykoupeny. První manžel Lucien Morisse se zastřelil. Ten další, zpěvák Luigi Tenco, neusnesl svůj neúspěch na festivalu v San Remu a rovněž spáchal sebevraždu. Pár dnů nato se pokusila o sebevraždu ona sama a poté, co byla pět dnů v kómatu, absolvovala náročnou rekonvalescenci. Do třetice všeho zlého vyskočil její přítel, zpěvák Mike Brant, z okna. Série tragédií vyvrcholila v roce 1983, kdy se otrávil její další partner, svérázný hochštapler, vydávající se za hraběte, Richard Chanfray. Čtyři roky nato dospěla zoufalá Dalida k přesvědčení, že je její život už nesnesitelný, a tak se rozhodla ho dobrovolně ukončit. Bylo jí teprve 54 let.

Všechny významné okamžiky jejího života zachycuje film „Dalida“ z roku 2016. Po sobotní premiéře na ČT art je ke zhlédnutí na stránkách České televize.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz