K nejzajímavějším televizním premiérám letošních Vánoc bude bezesporu patřit výpravná pohádka režisérky Jirky Rudolfové Hodinářův učeň. Nabídne nejen napínavý příběh o velké lásce, ale i nádhernou výpravu a skvělé herecké výkony. V hlavních rolích září Viktor Preiss, Václav Neužil, Jaroslav Plesl nebo Jana Plodková, a vedle nich jedna nová, vycházející hvězda, charismatický Michal Balcar.

Nastupující herecká generace překvapuje značným rozsahem svých talentů. Platí to také o všestranně nadaném Michalovi Balcarovi. Pohledný sympaťák na sebe prozatím upozornil menšími rolemi v několika televizních seriálech, ale znají ho i hudební a sportovní fanoušci. Ovládá hru na několik hudebních nástrojů a řadu sportovních disciplín. Kromě golfu, tenisu či snowboardingu také závodil v jízdě na koni. Protože neusiluje o mediální prezentaci, nefiguruje na titulních stránkách časopisů. Hodinářův učeň by to však mohl změnit. Ostatně, právě díky roli v této pohádce se již před časem ocitl mezi hosty populární Všechnopárty Karla Šípa, kde o sobě mnohé prozradil.

Počáteční fiasko

Právě talent pro několik odlišných disciplín zpočátku způsobil, že si Michal nebyl jistý, čím chce vlastně být. Po maturitě na karlovarské Obchodní akademii postupně studoval tři vysoké školy, ale dokončil pouze jednu z nich, DAMU, a to až ve svých osmadvaceti letech. „To byla úplná katastrofa,“ vzpomínal na své vysokoškolské anabáze. Fiaskem podle něj skončilo jeho studium práv, filologie i matematiky, a tak načas zkusil profese dělníka, barmana, nočního i denního recepčního nebo jako řidič rozvážel květiny. Před těmi lidmi, kteří tak těžkou práci zastávají, smeká. „Když jsem nestudoval, tak jsem musel pracovat, což je fér,“ hodnotí své pestré začátky i zážitky z prvních zaměstnání.

Nakonec zjistil, že chce nejvíce ze všeho k divadlu. Jenže předtím navštívil divadlo jenom jednou a to ve škole, kde absolvoval pouhou hodinu „dramaťáku, a tak se nelze divit, že se mu na přijímacích zkouškách vysmáli. Rok tedy navštěvoval vyšší odbornou hereckou školu a pak DAMU zkusil znovu. A vyšlo to. Dnes spolupracuje s několika divadly, například s Rokokem nebo Strašnickým divadlem a hostoval také na Nové scéně Národního divadla, kde účinkoval v grotesce Podivuhodné cesty Julese Verna.

Dřív zadek než obličej

Podstatně více než na pražských jevištích je ale k vidění v několika populárních televizních seriálech (Kriminálka Anděl, České století). Zatímco v Českém století si zahrál studentského vůdce Šimona Pánka, v šestidílné televizní minisérii České televize Bohéma, kterou rovněž režíroval Robert Sedláček, vytvořil postavu studenta a vypravěče Arnošta Žáka. Přestože šlo o výraznou roli v projektu, který vzbudil jak mnoho příznivých ohlasů, tak negativních emocí, Michal sám připouští, že si diváci v případě Arnošta nejvíce zapamatovali jeho holý zadek. Mimochodem, také Karel Šíp se doznal, že si ho vybavil právě díky nahatým scénám. „Já jsem proslavil dřív svůj zadek než svůj obličej,“ vtipkoval v návaznosti na to Michal.

Promarněná šance

Ve Všechnopárty též prozradil, že Robert Sedláček s ním počítal také do hlavní role filmu o Janu Palachovi, ale přípravy trvaly tak dlouho, až Michal příliš zestárnul. A tak hrál alespoň Janova bratra. Nyní by měl vytvořit hlavní roli v kriminálním dramatu Radima Špačka, zachycujícím příběh lesního vraha Viktora Kalivody.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz