Patřím do generace, která čekala každý večer na klasickou znělku s malým klukem na jednokolce a doslova hltala příběhy postaviček jako jsou Křemílek a Vochomůrka, nešikové Pat a Mat, čekala jsem, jaké strasti bude řešit Krakonoš a co nového v rybníčku Brčálníku u Rákosníčka. Připomeňte si některé oblíbené večerníčky, na kterých jste vyrůstali. 

Rákosníček (1975-1983)

FOTO: Reprofoto youtube

Hlas zeleného Rákosníčka, který bydlel v rybníčku Brčálníku namluvil, jak jistě všichni víme, herečka Jiřina Bohdalová. Celkem bylo vytvořeno 52 dílů. Začíná vždy stejně – “ Za mlhou hustou tak, že by se dala krájet, a dost možná ještě dál, je rybníček Brčálník…“

Pat a Mat (1976-2018)

FOTO: Reprofoto youtube

O dvou nešicích Patovi a Matovi, kteří na co sáhnou, to pokazí tak šíleným způsobem, že to občas ani rozum nebere. Natáčet se začalo již před třiačtyřiceti lety a pokračuje se i nadále. V roce 2018 byly oblíbené postavičky s filmem Pat a Mat znovu v akci (2018) v kinech.

Pohádky z mechu a kapradí (1968-1972)

FOTO: Reprofoto youtube

Celkem 39 epizod o skřítcích Křemílkovi a Vochomůrkovi, kteří bydlí v chaloupce z pařezu, která je ukrytá v mechu a kapradí. Hlas opět patří Jiřině Bohdalové.

Jája a Pája (1986-1997)

FOTO: Reprofoto youtube

Natočeno bylo celkem 26 epizod. Hlasy postupně postavičkám propůjčili skvělí čeští herci a dabéři František Filipovský, Petr Haničinec a Václav Postránecký. Příběh o bývalém námořníkovi dědovi Lebedovi, jeho dvou vnucích Jájovi a Pájovi a lakomém řezníkovi Krkovičkovi.

O loupežníku Rumcajsovi (1967)

Zdroj: Reprofoto youtube

Příběhy loupežníka Rumcajse, jeho ženy Manky a syna Cipíska, kteří žili v lese Řáholci. Na tuto třecetidevíti-dílnou sérii navázali ještě méně známým O loupežnickém synku Cipískovi (1972). Postavičky namluvil Karel Höger a poté Eduard Cupák.

Krtkova dobrodružství (1963-2011)

FOTO: Reprofoto youtube

Kreslená postavička z pera Zdeňka Milera, kterou zná doslova celý svět. Krteček se pyšní oblibou všech generací již od roku 1963. Děti jej ale milují stále. V epizodách vystupují ještě myška, zajíc a další krtečkovi kamarádi.

Spejbl a Hurvínek (1972-2003)

FOTO: Reprofoto youtube

Legendární dvojice dřevěných loutek Spejbla, Hurvínka a jeho psa Žeryka, Máničky a paní Kateřiny. Loutky vznikly v roce 1919 (Spejbl) a v roce 1926 (Hurvínek). Hlavní doménou těchto loutek je ale Divadlo Spejbla a Hurvínka, díky němu jsou známí i za hranicemi.

Maxipes Fík (1975-1977)

FOTO: Reprofoto youtube

Animovaný večerníček o obrovském mluvícím psovi Fíkovi a Áje, který vznikl v roce 1975. Postavičky namluvil Josef Dvořák. Celkově bylo vytvořeno 26 dílů.

Bob a Bobek – králíci z klobouku (1979-2003)

FOTO: Reprofoto youtube

Příběhy dvou bílých králíků, kteří žijí v černém létajícím klobouku. Dabuje je Josef Dvořák. Natočeno bylo 91 dílů s těmito kreslenými postavičkami. Oba králíci byli dokonce v roce 2015 maskoty MS v ledním hokeji, který Česká republika pořádala.

Broučci (1967-2000)

FOTO: Reprofoto youtubea

Česká loutková pohádka na motivy Jana Karafiáta. Bylo vytvořeno přes 70 loutek. Jako vypravěče můžeme slyšet Jana Hartla a Miroslava Donutila. Celkem bylo natočeno 38 dílů.

Krkonošské pohádky (1974-1984)

FOTO: Reprofoto youtube

Večerníčkový dvaceti-dílný seriál podle knižní předlohy Marie Kubátové o mocném Krakonošovi (František Peterka), chamtivém Trautenberkovi (Ilja Prachař), hajném (Zdeněk Řehoř), Anči (Hana Maciuchová) a Kubovi (Jaroslav Satoranský). Také nesmíme zapomenout na Krakonošovu sojku.

Jako další vzpomeňme například Mach a Šebestová, Kubula a Kuba Kubikula, Bolek a Lolek, Pojďte pane, budeme si hrát, Příběhy včelích medvídků, …

Který český večerníček vám zde chybí? A který byl ten váš nejoblíbenější? Napište nám to do komentáře.

-reklama-