Ctižádostivá newyorská reportérka Sue Charlton (Linda Kozlowski) vyrazí do australské buše kvůli článku o Australanovi Mikovi Dundee (Paul Hogan), který senzačně přežil útok velkého krokodýla. Následně zažívá velké dobrodružství v srdci překrásné divoké přírody. Krokodýl Dundee jí zpočátku není moc sympatický. Ale když uspí býka, který jim stojí v cestě, zažene opilé lovce bezbranných klokanů a zachrání ji před jedovatým hadem i hladovým krokodýlem, začne pomalu podléhat jeho osobitému kouzlu. Sue ho nakonec přesvědčí, aby se s ní vrátil do New Yorku. Lovec, který nikdy neviděl žádné větší město, si s výzvou poradí typicky po svém. 

Krokodýl Dundee od začátku vznikal s jasným záměrem natočit komerčně úspěšný australský film, který zaujme i americké diváky. Nakonec se z něho stal celosvětový fenomén a Paul Hogan se nechal slyšet, že čekal, že Krokodýl Dundee vydělá miliony dolarů po celém světě.

FOTO: FTV Prima

Krokodýl Dundee je inspirovaný příběhem skutečného lovce z australské buše. V roce 1977 obletěla svět zpráva o Rodu Ansellovi, který uvázl bez vody v pustině australského Severního teritoria, 200 kilometrů od nejbližší osady. Aby nezahynul, mimo jiné popíjel buvolí krev. Musel se bránit krokodýlům, jednoho pětimetrového zastřelil a hlavu si nechal jako suvenýr. Navzdory nedostatečným zásobám přežil 56 dní bez pomoci. Paul Hogan dostal nápad natočit Krokodýla Dundee, když byl v New Yorku a představoval si, jak by se v takovém velkoměstě cítil lovec ze Severního teritoria.

Hlavní hvězdou Krokodýla Dundee se stal sympatický herec Paul Hogan, který je zároveň spoluautorem filmového scénáře. Romantika mezi Paulem Hoganem a jeho o osmnáct let mladší hereckou kolegyní Lindou Kozlowski se přenesla i za kameru. Od roku 1990 byli svoji a společně se objevili ještě ve dvou pokračováních: Krokodýl Dundee 2 a Krokodýl Dundee v Los Angeles. V roce 2014 však Linda Kozlowski požádala o rozvod.

„My (Australané) si myslíme, že mnoho stránek osobnosti s hlavním hrdinou sdílíme. Ale není to pravda, protože žijeme v Sydney. Dundee zčásti existuje – někteří hraničáři procházejí buší, seberou hada holýma rukama a odhodí ho z cesty. Žijí z toho, co najdou, umí jezdit na koni a kácet stromy a vyznávají takovou jednoduchou, přátelsky uvolněnou filozofii. Jsou jako obrázek, který si Američané udělali o všech Australanech, tak proč jim ho nedat?“ říká Paul Hogan. „V Austrálii nám přece vždycky zoufale chyběli hrdinové z lidu. Ned Kelly nestojí za nic.“

Legendární australskou komedii můžete sledovat v neděli 2. srpna ve 20:15 na Primě, nebo v úterý 4. srpna v 11:50 na Prima Max.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz