Celé tři roky bojoval režisér Jiří Menzel s následky těžké meningitidy, způsobené bakteriální nebo virovou nákazou. Poté, co mu lékaři po náročné operaci mozku zachránili život, musel absolvovat několikaměsíční náročnou rekonvalescenci. Přesto si díky péči manželky mohl ještě několik měsíců užívat krásný rodinný život. Letos koncem srpna se však jeho zdravotní stav prudce zhoršil a nakonec nečekaně podlehl zápalu plic, způsobenému koronavirem.

Byla to další šokující zpráva, kterou médiím nedávno osobně prozradila Menzelova manželka Olga. V rozhovoru pro magazín Showtime televize CNN Prima News vysvětlila, proč o příčinách smrti svého muže dříve mlčela: „Jirka odešel 5. září, já jsem nic netajila, ale nepřipadalo mi důležité sdělovat veřejnosti, na co zemřel.“ Poté odhalila i další podobnosti. Podle ní se její manžel mohl nakazit od některého ze svých ošetřovatelů, ale není si tím jistá: „My doteď nevíme, od koho se vlastně nakazil.“ Zmínila rovněž, že průběh jeho nemoci byl velmi rychlý, koncem srpna byl testován na covid a již 5. září odešel. Měl přitom typické příznaky: bolesti, kašel a teploty, přesto vše snášel velmi statečně a do poslední chvíle se snažil bojovat, tím spíše, že předtím překonal řadu nemocí.

Poslední dny života

Zdrceně popsala i poslední dny života Jiřího Menzela. I když jí bylo lékaři doporučeno, aby  k němu nechodila a nemohla tak nakazit své tři děti, snažila se dostat do jeho blízkosti, kdykoliv to šlo. Ale protože byla  od hlavy k patě v ochranném oděvu, měla rukavice, brýle a respirátor, nemohla ho ani políbit. „Mně odešel Jirka před očima. To, co si přál splnit, jsem splnila. Jirka nechtěl být převezen do nemocnice. Chvíli to vypadalo, že to zvládne, protože teploty ustoupily, ale pak už neměl sílu ani kašlat,“ uvedla.

Živá voda

Bylo to nejspíše naposledy, co takto otevřeně promluvila. Na svém Facebooku tento týden poděkovala všem, co jí poslali spoustu krásných zpráv, které jsou pro ni prý živou vodou. Přiznala ale také, že dostala i mnoho ošklivých a zlých  reakcí. Jejich autorům vzkázala: “Vy, kteří máte potřebu ubližovat a být zlí a negativní, mě prosím nesledujte. Je to zbytečné, jen si kazíte ve své nepochybně etické čistotě náladu. Věnujte se sobě a svým životům. Přeji vám v tom hodně štěstí a spokojenosti a především to, aby Vás a Vaše blízké nikdo nehodnotil a nesoudil bez znalosti skutečné podstaty věci tak, jako si toto právo samozvaně osobujete Vy. Přeji Vám vše dobré a snažte se žít a nejen přežívat v nenávisti a posuzování životů lidí, které vůbec neznáte.“

Šťastná velká rodina

Na svoji současnou situaci, kdy je doslova štvaná bulvárními médii, zareagovala i v nejnovějším vydání pořadu televize Nova Život ve hvězdách. „Po téhle vynucené medializaci, která hraničila s vydíráním, nemám do ničeho chuť,“ postěžovala si. V reakci na skutečnost, že ještě v době, kdy Jiří Menzel žil porodila syna, jehož má s jiným partnerem (a každé z jejích tří dětí tak má jiného otce), zdůraznila, že spolu všichni vycházeli dobře. „Ta velká rodina spolu byla šťastná. Mnoho lidí by to takto chtělo mít, ale nedosáhnou na to hlavou,“ vzkázala všem, kteří ji pranýřují.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz