Československá komedie Kulový Blesk z roku 1978, která je obsazena hereckými hvězdami jako Rudolf Hrušínský, Josef Abrhám, Daniela Kolářová či Zdeněk Svěrák, nás na našich obrazovkách baví již 42 let. Zahrál si zde i Ladislav Smoljak, který je také režisérem filmu a zároveň jde o jeho režijní debut. Ani „největší akci v dějinách stěhování“ se nevyhnuly nějaké chyby z natáčení nebo zajímavosti. 

Kulový blesk v 15:55 na ČT1

Posted by ČT1 on Sunday, December 14, 2014

Když Ladislav Smoljak jako Ing. Severín ve svém domě plaší veverky, v dalším záběru na ulici můžeme vidět po srážce s cyklistou dámu v černém s konví a kyticí. A když se v závěru filmu probouzí v posteli domněle mrtvý Karel Kalaš jako pan Bílek, prochází kolem ta stejná dáma v černém s kyticí a konví. Tuto roli měl původně hrát Jan Werich, ale vzhledem k jeho se zhoršujícímu zdraví to odmítl. Karel Kalaš byl údajně v době natáčení velmi nemocný a svoji roli ve filmu chápal jako své herecké rozloučení s tímto světem. Nakonec se z nemoci dostal a byl zde ještě přes dvacet let. Zemřel až v roce 2001.

Počátek scény z nočních manévrů se odehrává za tmy v činžovním domě a je slyšet jen povídání a zvuky postav. Diváci byli v kinech zmatení a reagovali tak naštvaným pískotem, protože si mysleli, že se jedná o poruchu.

Ladislav Smoljak chtěl do hlavní role psychologa Knotka původně obsadit svého kolegu z divadla Járy Cimrmana, Miloně Čepelku. Ten však nabídku odmítl, protože ho údajně filmová práce vůbec nebavila. Roli tak získal Josef Abrhám.

Na schůzi v úvodu filmu uvádí Dr. Ječný své telefonní číslo. Toto číslo je 280336 a když si ho rozložíte, dostanete 28.3.1936, což je datum narození Zdeňka Svěráka.

Když se v závěru objeví diagram s plánem výměny všech 24 bytů, tak je tam i z jmen stěhovaných a to Smoljak. Jedná se o odkaz na Ladislava Smoljaka, režiséra a scenáristu filmu a také postavu Ing. Severína.

Protože autoři airbagy nikdy neviděli ale jen tušili, jakou by mohly v autě plnit funkci, podařilo se jim to sehrát ve filmu skvěle. Ve škodovce nechali nafouknout igelitové pytle. Smoljak poté uvedl: „My si je jen představovali, já nikdy neviděl airbag v akci. Naštěstí.“

Rudolf Vodrážka (Kadlec) a Karolína Slunéčková (Kadlecová) ztvárnili ve filmu rozvedený manželský pár. Ve skutečnosti ale byli partnery.

Chyby jsou ve snímku dvě. Jedna je, když se při nočních manévrech Zdeněk Svěrák jako Dr. Ječný zeptá, kde vlastně bydlí Kadlecovi. To ale vzhledem k tomu, že se k nim vlastně stěhuje i doopravdy, musel už při schůzce na začátku filmu vědět, kdy bydlí a co to za byt je, když souhlasil s výměnou.

Druhá je, když Ladislav Smoljak alias ing. Severín v řídí červenou škodovku a při zkoušce airbagu zacouvá do garáže, tak si lze všimnout, že jde o předchozí záběr výjezdu z garáže, ale přehrávaný pozpátku. Protože i chodec na chodníku jde pozpátku.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

Profilový obrázek
REDAKTORKA & SOCIAL MEDIA