Vskutku paradoxní situace nastala na zpravodajském kanálu ČT 24. Ten ve čtvrtek dopoledne věnoval nemalý prostor propagaci návratu kultovního televizního sitcomu Přátelé, jehož speciální epizodu tento týden uvedla stanice HBO. Petr Rychlý, jeden z hostů ranního interview, zalitoval, že tento celosvětově populární seriál nevysílá Česká televize. Možná právě proto ho ČT fanouškům připomněla alespoň tímto způsobem.

Do studia se podařilo „dostat“ šest známých herců, kteří deset let dabovali hlavní aktéry Přátel: Miriam Chytilovou (Rachel), Stanislavu Jachnickou (Phoebe), Pavlu Rychlou-Vojáčkovou (Monica), Aleše Procházku (Chandler), Daniela Rouse (Ross) a Petra Rychlého (Joey).

Přátelé
Petr Rychlý, Stanislava Jachnická, Miriam Chytilová, Daniel Rous, Rostislav Čtvrtlík (toho později kvůli úmrtí vystřídal Aleš Procházka), Pavla Rychlá-Vojáčková, FOTO: David Kundrát / CNC / Profimedia

Prostě se trefili

Když se Petra Rychlého moderátorka Jolka Krásná zeptala, jakou emoci v něm seriál po patnácti letech vyvolává, odpověděl: „Měl jsem to štěstí, že mě režisér Aleš Sobotka na tuto práci oslovil, ale tehdy jsem nevěděl, o co jde. Měl jsem tam pět fantastických kolegů a kolegyň, dodnes mi jde mráz po těle z toho, jaká jsme tam byli fantastická parta.“ A když se zajímala, proč jsou Přátelé takovým fenoménem, který oslovil již druhou generaci, mimo jiné odpověděl: „Prostě se trefili. Ten humor je pořád dobrý, lidé tam pořád nachází nové a nové věci.“ A zdůraznil rovněž kvalitu Přátel, ročně se totiž natočilo pouze osm epizod.

Deset let života

Miriam Chytilová přiznala, že se všichni při dabování seriálu skvěle bavili, některé scény byly prý tak vtipné, že se ve studiu úplně odbourali a nemohli v dabingu pokračovat. Stanislava Jachnická zase prozradila, že zpočátku vůbec netušila, jak značný ohlas Přátelé vyvolají i v naší zemi, tím spíše, že se vysílali v odpoledních hodinách coby seriál o mladých lidech.

Ani Pavla Vojáčková nepředpokládala, že nakonec s Monicou stráví deset let života. „Když mě oslovil Aleš, já jsem myslela, že jdu do dabingu na týden. Teprve postupně se z toho stal fenomén.“ A herečky také připomněly, že se všichni během natáčení spřátelili, narodilo se jim několik dětí a z některých z nich jsou dnes též „přátelé“. Velmi je prý bavilo sledovat, které hostující hvězdy se v seriálu objevily. Například Daniela Rouse moc pobavil Bruce Willis v jedné z epizodních rolích, Pavlu Vojáčkovou zase Brad Pitt.

Mohli si dovolit více než dnes

Zajímavá byla i pasáž, věnovaná specifickému humoru Přátel. Jolka Krásná vyslovila obavy, že dnes už by možná tento „nekorektní“ humor neprošel. „V těch devadesátých letech si mohli tvůrci dovolit více, než dneska, obzvláště v Americe,“ souhlasil Daniel Rous a postěžoval si, že vůbec nerozumí tomu, co se v této zemi děje.

Aleš Procházka si právem postesknul, že dnes z televizních obrazovek mizí i satira. „Lidé si dávající víc pozor na to, co řeknou, mají sebecenzuru a to je špatně.“ A podle Miriam Chytilové se právě díky tomu, že si aktéři Přátel dělají legraci ze všeho, i sami ze sebe, na seriál dívá i dnešní generace.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz