Listopad roku 2019 se stal výjimečným datem. Od premiéry kultovního snímku Blader Runner v roce 1982 uběhlo letos dlouhých 37 let. Budoucnosti, která nám byla prostřednictvím tohoto filmu představena, jsme se zatím tak úplně nedočkali. Nicméně snímek Blade Runner se oficiálně od prvního listopadu roku 2019 neodehrává v budoucnosti. Jak moc snímek Ridleyho Scotta na motivy knižní předlohy Philipa K. Dicka odhadl soudobou společnost? V čem měl film pravdu a v čem se naopak spletl?

-reklama-


Dnešním dnem lze říci, že jsme se dožili budoucnosti prvního dílu Blade Runnera z roku 1982. V nastávajících týdnech budeme žít v době, do které je první díl sci-fi snímku zasazen. Los Angeles, listopad 2019. Datum, které nám odhalují hned první minuty filmu.

FOTO: reprofoto YouTube

Rick Deckard je nájemný lovec a člen ostrého komanda, který se živí chytáním tzv. replikantů. Příběh prvního filmu zachycuje jeho počínání při lovu několika replikantů, kteří uprchli z kolonie na Marsu zpět na Zemi.

Blade Runner je výjimečný film hned z několika důvodů. Jako jeden z mála sci-fi snímků se nesnaží diváka zlákat na propracované akční sekvence a desítky výbuchů. Film pracuje s hlubší myšlenkou, jako je význam lidského bytí či smysl lidské existence.

Svět, ve kterém se Rick Deckard pohybuje, umírá. Země je plná nebezpečného prachu, který vyhubil téměř veškerou zvěř. Na světě prakticky neexistuje zeleň, a proto lidé začali kolonizovat Mars. Na Zemi zůstali jen ti nejchudší a zdravotně postižení jedinci. Veškeré obyvatelstvo žije ve velkých městech.

Rok 2019 sice nevypadá tak, jak jej film Blade Runner zobrazil, nicméně ne vše je úplně jiné. Klimatické podmínky na Zemi se od premiéry prvního filmu výrazně zhoršily a stávají se předmětem čím dál tím více diskuzí.

Ve filmu často vidíme používat postavy tzv. ovládání pomocí hlasu. Tehdy sotva představitelná záležitost, dnes již běžná věc. Ovládání různých technologií za pomocí našeho hlasu dnes již není problém.

Doba šla zase o něco více kupředu a stejně tak i automobilový průmysl. Naneštěstí jsme se ještě nedostali tak daleko, abychom používali ke každodenní přepravě létající auto. Na vznášedla si budeme muset ještě chvíli počkat.

I když létat zatím neumíme, vytvořit takového androida už nám také nedělá problém. Technologie v tomto odvětí udělala od 80. let velký krok. Umělá inteligence se neustále vyvíjí, a to i díky nám. Vzpomeňme si, kolikrát po nás některé stránky vyžadují ověření pomocí obrázků apod. To vše přispívá k rozvoji této technologie.

Co Blade Runner odhadl pravděpodobně nejlépe, byl vývoj reklamy. S nástupem digitálních médií nastal i značný rozvoj reklamy. Všudy přítomné reklamy jsou ve filmu na denním pořádku. Jinak tomu není ani ve skutečnosti. Valná většina větších měst je zahlcena LED obrazovkami, citylighty a spoustou dalších světelných reklam.

Naše budoucnost sice není tak despotická, jak ji vykreslil snímek Blade Runner v roce 1982, avšak některé negativní vlastnosti z filmové budoucnosti můžeme pozorovat i v naší společnosti. Pokračování filmu Blade Runner 2049 se odehrává 30 let po událostech prvního snímku, tedy v roce 2049. Uvidíme, jak se naše společnost změní v nastávajících letech.

Méně šťastnou zprávou je úmrtí jedno z hlavních protagonistů prvního dílu, nizozemského herce Rutgera Hauera, který v první díle ztvárnil ikonickou postavu Roye Battyho. Rutger Hauer nás nečekaně opustil 19. července roku 2019.

Za necelý měsíc bude filmová budoucnost prvního dílu Blade Runnera minulostí. Neváhejte proto ani minutu a připomeňte si tento kultovní snímek co možná nejdříve.

-reklama-