Filmový kritik Kamil Fila si na webu Aktuálně.cz nedávno posteskl, že Česká televize záměrně natáčí hloupé televizní seriály a nechce, aby vznikly kvalitnější. Zdůvodňuje to zaměřením České televize na hlavní, méně náročnou cílovou skupinu. Jeho názor potvrzuje i další nepochopitelný krok ČT. Ta sice v sobotu večer poskytla prostor unikátnímu uměleckému projektu „Národ sobě – kultura tobě“, ale nedala mu šanci, aby oslovil co nejvíce diváků.

-reklama-


Lze jenom spekulovat, proč tak ČT učinila, zda kvůli ohrožení sledovanosti v „prime time“ nebo ze strachu, že by se někteří odvážnější umělci rozhodli v přímém přenosu národu sdělit, co si myslí o současném dění v naší zemi. Nejspíše však šlo o tyto dva důvody dohromady. Jak jinak si vysvětlit, že ČT v sobotu večer odvysílala na své nejvíce sledované stanici ČT1 pouze úvodní část velkolepého programu, nazvaného „Národ sobě – kultura tobě“ a z jedinečné události nabídla divákům ČT1 jen několik úvodních minut. Během nich akorát stačily zahrát dvě písně skupiny Lucie a Chinaski, obě v doprovodu Orchestru Národního divadla. Přesto, že šlo také díky nádherným kulisám Národního divadla o velmi atraktivní podívanou, živý přenos poté pokračoval na kanálu ČT art, snad aby se té kultury hlavní cílové skupině ČT nedostalo příliš.

Zázrak z Národního

Ze sobotní bilance sledovanosti je zřejmé, že na ČT art nakonec přepnulo o tři sta tisíc diváků méně a namísto „Zázraku“ z Národního divadla dali přednost „Zázrakům přírody“. Výborní moderátoři Ondřej Cihlář a Petr Prokop tento moment komentovali jinotajem: „Pokud právě teď koukáte na program ČT1 a nyní přepnete na ČT art, dostanete úplně jedinečnou šanci pocítit dobu před listopadem, kdy byly Televizní noviny na obou kanálech České televize zároveň.“

Zůstává smutným faktem, že doba před listopadem je z veřejnoprávní stanice cítit stále častěji. O celém večeru lze sice psát v superlativech, především díky dokonalému spojení dobrých nápadů a umělecké i technické profesionality, ale dojem, že někteří umělci museli krotit své emoce, byl cítit také. Naštěstí však tento tísnivý pocit zakrývala pozoruhodná fúze žánrů a stylů, díky níž vznikla velmi originální a působivá vystoupení hvězd české hudební scény (Václav Neckář, Jiří Korn, Meky Žbirka, Matěj Ruppert, Vojtěch Dyk, Ondřej Ruml, Dan Bárta, Michal Prokop, Ivan Hlas, Bára Poláková, aj. ) s umělci Národního divadla. Možná ale právě pestrý výčet všech aktérů šéfy České televize vyděsil. V Národním divadle totiž účinkovali i provokatér Kapitán Demo, rapper Vladimír 518 nebo excentrická zpěvačka Jana Kratochvílová.

I když se nakonec stala tato jedinečná hudební show vůbec nejsledovanější v historii ČT art, je velmi pravděpodobné, že kdyby byla vysílaná na ČT1, její dopad a ohlas by byl nepoměrně větší. V neposlední řadě by si to zasloužili také autoři tohoto projektu, pořádající populární Festival Metronome. Tím spíše, že Česká televize už na hodnotné hudební pořady zcela rezignovala a své diváky unavuje nekonečnými reprízami těch, co natočila kdysi. Ale třeba se stane zázrak a v ČT budou příště méně konzervativní a více odvážnější i velkorysejší.

-reklama-

Adéla Hofmanová
Adéla Hofmanová vystudovala žurnalistiku a věnuje se především kulturní publicistice. S webem TV guru externě spolupracuje od roku 2020 a za tu dobu publikovala téměř tisíc příspěvků, které si přečetlo přes padesát milionů čtenářů. Snaží se je upozorňovat na kvalitní televizní pořady a naopak si bere na paškál brak, které tuzemské i zahraniční kanály produkují stále víc.