I když má u nás oficiálně každý právo vyslovit svůj názor, zřejmě tato výhoda platí pouze pro politiky, kteří mohou beztrestně lhát či urážet své protivníky. Zato novináři či odborníci, kteří veřejně vysloví svůj názor na koronavirovou krizi či očkování nebo fandí alternativní medicíně, čelí nemalým problémům. Některé z nich nyní dokonce klub skeptiků Sisyfos, jenž si osvojil právo určovat, co je vědecké a co nikoliv, postavil na pranýř a na krk jim zavěsil bludné balvany.

Český klub skeptiků Sisyfos nedávno zveřejnil, komu udělil „Bludné balvany“ za rok 2020. Mezi nositeli nechybí ani prof. Mudr. Jiří Beran, CSc., jenž se na televizních obrazovkách často vyjadřuje k problematice epidemie koronaviru a nezřídka zastává jiná než oficiální stanoviska.

Zlatý koviďák

Klub skeptiků na svých stránkách zdůvodnil, proč ho zesměšnil oceněním „zlatý Bludný koviďák“ v kategorii jednotlivců. Připouští sice, že se doktor Beran coby vakcinolog podílel na vzniku kvalitních publikací, nicméně mu vyčítá některé jeho výroky. Například, že loni v říjnu rezolutně tvrdil, že koronavirus není možné prodělat opakovaně. Nejvíce mu ovšem členové klubu zazlívají, že se stal velkým propagátorem léku Isoprinosine. Jiří Beran ovšem není zdaleka jediný lékař, jehož výroky se dříve či později nepotvrdily. Vždyť celý koronavirový průšvih je názornou ukázkou neustále se měnících a protichůdných postojů, jimiž jsme denně atakováni.

Ve Velké Británii například odborníci dospěli k názoru, že očkování dětí proti koronaviru představuje větší rizika než přínosy, u nás je tomu naopak. Podle české vakcinologické společnosti převyšuje prospěch z očkování dětí rizika nežádoucích účinků. Zatímco někteří odborníci, k nimž patří například biochemik Jan Konvalinka, přiznávají, že mnoho věcí o novém viru nevíme, členové klubu Sisyfos mají ve všem jasno a přesně vědí, co je vědecké a co nikoliv. I když je historie vědy plná fatálních omylů.

Drtinová ve vleku

Bronzový „Bludný balvan“ v kategorii jednotlivců získala respektovaná moderátorka Daniela Drtinová za „excelentní ukázku špatné novinářské práce ve vleku vlastních kognitivních zkreslení“. Vševědoucím skeptikům evidentně vadí, že si Daniela Drtinová zve do televize DVTV různé léčitele a „nadšeně jim přitakává“. Členové klubu Sisyfos se dlouhodobě vymezují proti alternativním léčivým metodám, například proti staletí úspěšně používané homeopatii a dokonce se respektované moderátorce snaží podstrčit, že kvůli jejím názorům umírají lidé, protože svými „pseudovědeckými a léčitelskými“ rozhovory ovlivňuje tisíce posluchačů.

Opět se zaštiťují vědou, avšak zcela stranou ponechávají, že také kvůli omylům lékařů či následkem používání oficiálně schválených léků (z nichž většina má vážné nežádoucí účinky), na světě umírá mnoho lidí. Například v USA jde ročně až o čtyřicet tisíc pacientů. To ovšem neomylné skeptiky netrápí.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

ZDROJ:sisyfos.cz