Český herec Ladislav Gerendáš oslavil před týdnem čtyřiasedmdesátileté narozeniny a přes pokročilý věk je stále ve formě, i když před kamerou se objevil naposledy v roce 2013. Zahrál si v oblíbených českých pohádkách, ale objevil se také v seriálu Zdivočelá země. Za redakci TVGuru chceme panu Gerendášovi dodatečně popřát všechno nejlepší a pevné zdraví!

Ladislav Gerendáš se narodil v 16. prosince 1946, více než rok po Druhé světové válce, v Karlových Varech. Již od útlého věku se věnoval hudbě, zálibu nalezl ve hře na trumpetu a působil v několika jazzových kapelách. V sedmdesátých letech se připojil ke skupině Ivana Mládka Banjo Bandu. V ní působil také jako komik.

Na jevišti se poprvé objevil v roce 1981, kdy rozšířil herecký soubor divadla Ypsilon. Poté se však vrací zpátky k oblíbené hudbě, kdy zakládá vlastní kapelu.

Co se filmových rolí týče, může si český divák Ladislava Gerendáše pamatovat pro jeho nezaměnitelný přízvuk. Zahrál si Luciferova zvěda ve filmi S čerty nejsou žerty, kde Karlu Heřmánkovi referuje, co se odehrává na Zemi a musí vysvětlovat, proč opustil svěřené stanoviště. Malou, ale výraznou, roli si střihl ve Třech Veteránech, kdy se úlisně nabízel jako hoteliér při příjezdu trojice hlavních postav. Jako sultánův sluha se objevil v Lotrandovi a Zubejdě.

V pohádkách či příbězích pro děti se proslavil nejvíce. Hrál také v Panu Tau, Nesmrtelné tetě, Kačenka a zase ta strašidla a další. Daboval rovněž filmy jako Asterix a Kleopatra, Asterix a Galové či Past na žraloka. Jeho ikonický hlas si spousta lidí spojí s postavami francouzských sérií Byl jednou jeden vynálezce.

Objevil se rovněž v několika epizodách Zdivočelé země. Hrál také v adaptaci Poláčkovi knihy Bylo nás pět, Jirotkovém Saturninu, jako pološíleného vynálezce si ho můžeme vybavit v epizodní roli Hospody.

Ze soukromého života příliš informací nemáme. Ladislav Gerendáš se nikdy neoženil, i když k tomu měl nadvakrát blízko. Jednou couvla jeho partnerka, podruhé pro změnu on. Pomáhá Asociaci sdružení na ochranu a rozvoj kulturních dědictví v ČR, případně bojuje za zachování lázeňských památek v Kyselce.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz