Česká televize opět příjemně překvapila diváky retro kanálu ČT 3. Poté, co jim nabídla reprízu populárního britského seriálu „Salón Eliot“, začala opakovat další britskou legendární sérii „Sága rodu Forsytů“. Když ČT koncem šedesátých let poprvé uvedla televizní adaptaci bestselleru Johna Galsworthyho, stala se naprostou televizní senzací, jež se dá srovnat se slavnou „Nemocnicí na kraji města“. Také v době, kdy se Sága vysílala, se vyprázdnily ulice a diváci s napětím sledovali dojemné osudy hlavních hrdinů a vášnivě se kvůli nim přeli.

Ostatně, autor „Nemocnice“, geniální scenárista Jaroslav Dietl, se netajil tím, že jej tento přelomový, mezinárodně nesmírně úspěšný seriál, do značné míry inspiroval k napsání jeho nejzdařilejších děl. Jen stěží si mohl vybrat lepší vzor. Úspěch a kvalitu „Nemocnice na kraji města“ se dodnes nepodařilo nikomu překonat a to ani přes jeho poplatnost éře socialismu. Tento fakt je bohužel jedním z mnoha důkazů, jak postupně klesá úroveň české seriálové tvorby a někdejší mistrovské kousky (až na pár výjimek) nahrazují tristní rychlokvašky.

Soames vs. Jolyon

Díky přetrvávající popularitě „Ságy rodu Forsytů“ (ať už samotné knižní předlohy či televizní adaptace), ČT před dvaceti lety zakoupila i novější, modernější a výpravnější verzi. Na rozdíl od té původní, která měla celkem šestadvacet dílů, je rozdělena do dvou sérií, přičemž první s osmi epizodami měla premiéru v roce 2002, a druhá s pěti epizodami již o rok později. Také ona vyvolala velký zájem diváků, kteří se samozřejmě těšili, jak si s románovou předlohou poradí současní tvůrci. Část z nich přitom nedala dopustit na první televizní adaptaci, ta druhá více oceňovala, že ta „nová“ má větší spád a v neposlední řadě láká i skvostnými kostýmy či atraktivní interiéry a exteriéry.

Je přitom zajímavé, že zatímco pamětníci nemohli přijít na jméno jednomu z hlavních hrdinů, Soamesovi (přesvědčenému, že má právo vlastnit i svoji ženu) a většina z nich naopak držela palce citlivému Jolyonovi, mladší fanoušci se na postavu Soamese nadšeně zaměřili díky skvělému výkonu Damiana Lewise. Ten si navzdory v zásadě negativní roli ve Velké Británii získal takovou popularitu, že mu jeho fanynky zaplavily poštovní schránku zásilkami se svými kalhotkami a prý měl dost starostí s tím, aby je diskrétně zlikvidoval.

Sága rodu Forsytů: Soames (DAMIAN LEWIS) a Irene (GINA McKEE), FOTO: Distribuce Česká televize

Kromě „Ságy rodu Forsytů“ se u nás Damian Lewis zviditelnil především díky oceňovanému americkému seriálu „Ve jménu vlasti“ (získal za něj v roce 2012 Zlatý glóbus). Také jsme ho mohli zaregistrovat v mimořádně populárním detektivním seriálu „Hercule Poirot“ nebo ve filmu Quentina Tarantina „Tenkrát v Hollywoodu“, kde věrohodně zahrál slavnou filmovou hvězdu Stevea Mc Quenna. Už kvůli Lewisovi proto stojí za to nesmrtelnou „Ságu“ sledovat.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz